Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
استان ها کرمان کد خبر: ۱۲۱۷۶۸۳ ۲۴ تير ۱۳۹۸  |  ۱۸:۲۳

اخیراً خبری در فضای مجازی با عنوان تخریب دیوار‌های ارگ بم با لودر دست به دست می‌شود؛ ما صحت و سقم این ماجرا را از فرماندار بم جویا شدیم.

تخریب دیوار‌های ارگ بم از شایعه تا واقعیت + تصاویر

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان ، شسهوار پور فرماندار بم در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، گفت: ورودی ارگ بم و راهرو‌های آن با عرض ۲ متر است و هیچ لودری نمی تواند وارد ارگ شود، بنابر این تخریب ارگ بم با لودر صحت ندارد.

فرماندار بم گفت : بنا‌هایی داخل ارگ بم که در اثر زلزله تخریب شده اند در حال مرمت و باز سازی است و مصالح آن خشت و گل است که دوباره پس از احیا در ساخت ساز و مرمت استفاده می شوند.

شهسوارپور افزود : ارگ بم یک اثر تاریخی ثبت جهانی و یونسکو می باشد و هرگونه تعمیر و مرمت با نظارت سازمان میراث فرهنگی کشور است.

موحد مدیر پایگاه جهانی ارگ بم گفت : هیچ گونه تخریبی با وسایل مکانیکی در ارگ بم صورت نگرفته است و امکان استفاده از وسایل مکانیکی نیست بازسازی و مرمت ارگ بم با چهار پروژه و پیمانکاران این چهار پروژه تعیین و مشخص شده اند و کار نظارت بر کار این پیمانکاران بر عهده پایگاه جهانی است.

وی ادامه داد: قسمت‌های از ارگ بم که در اثر زلزله تخریب شده بود توسط پیمانکاران با نظارت ما مرمت و بازسازی می شود، در مرحله آوار برداری یکی از پیمانکاران به صورت دستی با کلنگ آوار برداری و به بیرون از ارگ انتقال دادند و هیچ گونه تخریبی نبوده است .

موحد گفت : امیدواریم بتوانیم قسمت‌های باقی مانده ارگ بم در اثر زلزله سال ۸۲ را مرمت و بازسازی کنیم .

ارگ بم بعد از بازسازی و مرمت قسمت‌های حصار بیرونی برج‌ها اصطبل بازار مسجد آن بازسازی و مرمت شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: