آمار گویای آن است که بخشی از مستأجر‌ها برای تمدید قرارداد‌های اجاره با صاحبخانه‌های خود به توافق رسیده‌اند.
کد خبر: ۱۲۱۴۶۵۸
خوش‌نشینی در گرانترین و ارزانترین استان‌ها

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات بازار اجاره بها در زمستان سال گذشته، متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کشور ۱۱۱ هزار و ۶۴ ریال با میانگین ۹۸ متر مربع و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۹.۲ درصد افزایش داشته است.

این درحالی است که تعداد معاملات اجاره زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور نسبت به فصل قبل ۱۳.۳ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۵.۵ درصد کاهش داشته است. این آمار گویای آن است که بخشی از مستأجر‌ها برای تمدید قرارداد‌های اجاره با صاحبخانه‌های خود به توافق رسیده‌اند. درحالی آمار معاملات اجاره در زمستان سال گذشته افت داشته است که تعداد خرید و فروش نیز دراین فصل با کاهش ۱۶.۶ درصدی همراه بوده است.

بالاترین اجاره بها

درفصل زمستان سال گذشته درمیان استان‌های کشور بیشترین متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره هر متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده ۲۷۳ هزار و ۳۵۵ ریال با میانگین مساحت ۷۸ مترمربع و متوسط عمربنای ۱۴ سال در استان تهران بوده است. پس از تهران استان البرز بالاترین متوسط اجاره بها را داشته است، به طوری که متوسط اجاره بها برای هر متر مربع واحد مسکونی دراین استان ۱۱۸ هزار و ۲۱۴ ریال بوده است.

هرمزگان نیز در میان استان‌های با اجاره بهای بالا قرار داشته است. متوسط اجاره بها دراین استان ۷۹ هزار و ۹۸۰ ریال بوده است. همچنین استان قزوین با ۷۸ هزار و ۵۰۳ ریال رتبه چهارم استان‌های با اجاره بهای بالا را در اختیار دارد. گفتنی است به غیر از استان تهران، استان‌هایی که مهاجرپذیرند یا جزو قطب‌های گردشگری محسوب می‌شوند، اجاره بهای بالاتری نسبت به استان‌های دیگر دارند.

پایین‌ترین اجاره بها

برخلاف استان‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، اجاره نشینی دربرخی از استان‌های کشور ارزان است. براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، در آخرین فصل سال گذشته پایین‌ترین متوسط مبلغ اجاره بهای یک متر مربع واحد مسکونی به استان چهارمحال و بختیاری تعلق داشته است. متوسط اجاره بها دراین استان ۲۷ هزار و ۴۷۱ ریال بوده است که فاصله زیادی با متوسط اجاره بهای کشوری یعنی ۱۱۱ هزار ریال دارد.

استان ایلام نیز جزو استان‌های ارزان قیمت از نظر اجاره بها دسته‌بندی می‌شود چرا که متوسط اجاره بها دراین استان ۲۸ هزار و ۸۲۸ ریال اعلام شده است. همچنین استان یزد با ۲۹ هزار و ۱۸۹ ریال سومین استان ارزان در اجاره نشینی بوده است. استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و شمالی نیز به ترتیب به متوسط اجاره بهای ۳۱ هزار و ۷۰۵ ریال، ۳۲ هزار و ۵۲۱ ریال و ۳۵ هزار و ۵۷۰ ریال دررتبه‌های بعدی قرار دارد.

بیشترین افزایش اجاره

در زمستان سال گذشته در مجموع مبلغ اجاره بها نسبت به دوره‌های قبل با رشد همراه بوده است به‌گونه‌ای که در مقایسه با فصل قبل ۱.۸ درصد و نسبت به زمستان سال ۹۶ برابر با ۱۹.۲ درصد رشد نشان می‌دهد. درمیان ۳۱ استان کشوربالاترین درصد رشد اجاره بها با ۲۱.۷ درصد به استان تهران تعلق دارد. پس از آن استان فارس با ۱۸ درصد افزایش جایگاه بعدی را به خود اختصاص داده است. همچنین استان‌های خراسان رضوی و خوزستان هر یک با ۱۷ درصد و استان قزوین با ۱۶.۸ درصد، در رتبه‌های بعدی رشد اجاره بها قرار داشته‌اند.

کم‌ترین رشد اجاره بها

گزارش مرکز آمار ایران گویای آن است که در این فصل کمترین رشد اجاره بها با ۱۱.۲ درصد به استان کهگیلویه و بویراحمد تعلق داشته است. استان لرستان نیز با ۱۱.۶ درصد یکی از کمترین درصد رشد اجاره بها را دراختیار داشته است. همچنین سیستان و بلوچستان با ۱۲ درصد و چهارمحال و بختیاری با ۱۲.۲ درصد در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

خوش نشینی با متوسط ۹۸ متری

براساس اعلام مرکز آمار ایران متوسط مساحت واحد‌های مسکونی مورد اجاره در کل کشور ۹۸ متر بوده است. این درحالی است که از کل استان‌های کشور متوسط مساحت واحد‌های اجاره‌ای در ۲۵ استان بیش از ۱۰۰ متر بوده است. دراین میان دو استان ایلام و کهگیلویه و بویراحمد با ۱۵۰ متر بالاترین مساحت را داشته‌اند. این درحالی است که متوسط واحد‌های اجاره‌ای استان تهران تنها ۷۸ متر بوده است.

پیرترین و جوان‌ترین واحد‌های اجاره‌ای

در زمستان سال گذشته متوسط عمر واحد‌های مسکونی استیجاری در کل کشور ۱۳ سال بوده است. دراین دوره استان‌های خراسان شمالی و بوشهر با میانگین عمر ۸ سال جوان‌ترین واحد‌های اجاره‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. پس از آن هرمزگان با عمر ۹ سال و چهارمحال و بختیاری با ۱۱ سال در رتبه‌های بعدی قرار داشته‌اند. دراین دوره پیرترین واحد‌های مسکونی اجاره‌ای با ۱۹ سال به استان خراسان رضوی تعلق داشته است. پس از آن با فاصله زیادی سیستان و بلوچستان با عمر متوسط ۱۵ سال قرار گرفته است. همچنین استان‌های همدان و یزد هر یک با ۱۴ سال در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

کم‌ترین و بیشترین سهم

از کل معاملات اجاره زیربنای مسکونی در کشور در زمستان سال گذشته، استان تهران با ۴۰.۹ درصد دارای بیشترین سهم و استان خراسان جنوبی با ۰.۱ درصد دارای کمترین سهم است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها