jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۲۱۴۳۷۰   ۰۷ تير ۱۳۹۸  |  ۱۵:۴۷

معاون وزیر خارجه کشورمان واکنشی کوتاه به لفاظی‌های تکراری هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نشان داده است.

واکنش عراقچی به ادعای تکراری نماینده آمریکا در امور ایران

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، برایان هوک روز پنجشنبه در ادامه لفاظی‌های خود در مصاحبه‌ای علیه ایران مدعی شده بود «به ادامۀ سیاست فشار حداکثری اقتصادی معتقدیم زیرا کارساز است و ایران را از منابع درآمد همیشگی خود محروم می‌کند.»

سیدعباس عراقچی امروز جمعه در واکنش به این اظهارات هوک در جمله‌ای کوتاه نوشته است: لطیفه روز!

این گفت‌وگو پیش از برگزاری نشست هوک با دیپلمات های ارشد فرانسه، بریتانیا و آلمان در پاریس انجام شد. او قصد داشت در جریان این نشست، دیگران را قانع کند که سیاست آمریکا در قبال ایران بهترین راه برای بازگرداندن تهران به میز مذاکره است.

هوک مدعی شد که اکنون «گروه‌های نیابتی حکومت ایران به لحاظ مالی در تنگنا قرار گرفته‌اند... و امروز به‌ واسطه تحریم‌های ما ضعیف‌تر شده‌اند.»

رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد: «ما سیاست هویج را نیز داشتیم و پیشنهادات زیادی دادیم. یکسال پیش وزیر خارجه آمریکا سیاست خارجی جدید ما را به ایران ارائه داد. شفاف به ایران گفتیم که اگر مثل یک دولت عادی و نه جنبشی و انقلابی عمل کند، تمام تحریم‌ها را بر می‎داریم؛ تمام تحریم‌هایی که 40 سال است اعمال می‌شود.»

ادعاهای تکراری هوک در حالی مطرح می‌شود که نمایندگان 1+4 و ایران روز جمعه در حالی پشت میز مذاکره قرار می گیرند که ایران بدلیل رفتارهای قانونی و سنجیده اش در ابعاد سیاسی،نظامی و امنیتی، ابتکار عمل اصلی را در اختیار داشته و اروپا وآمریکای خارج شده از برجام و متحدین منطقه ای ان نیز نتوانسته اند با اجرای شوهای سیاسی،دیپلماتیک، نظامی و متهم سازی، موفقیتی در وادار سازی ایران به پذیرش درخواستهای غیر قانونی خود کسب کنند.

پس از خروج آمریکا از برجام، کشورهای اروپایی به ایران اطمینان دادند که اجازه نخواهند داد حقوق قانونی ایران در بخش های مختلف بدلیل نقض عهد آمریکا تضییع شود و از این رو جمهوری اسلامی نیز با خویشتنداری ترجیح داد به جای خروج از برجام همچنان به دیپلماسی فرصت بدهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

قطعا هدف راهبردی آمریکا، مهار قدرت جمهوری اسلامی و مولفه‌های قدرت هسته‌ای، موشکی و... از طریق وارد آوردن فشار و انجام مذاکره است. این کشور برای دستیابی به هدف خود به سکوی پرتاب اولیه یعنی برجام نیاز دارد که براساس آن بتواند پله‌های بعدی را طی کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر