jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۲۱۳۵۲۸ ۰۳ تير ۱۳۹۸  |  ۱۴:۳۶

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

واردات تلفن همراه تا ۸۰ دلار بلامانع است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در قانون جاری هر مسافر می‌تواند بار به ارزش ۸۰ دلار با خود به همراه داشته باشد، گفت: بنابراین افراد می‌توانند از این ۸۰ دلار برای واردات گوشی همراه استفاده کنند و این میزان واردات منعی ندارد.

واردات تلفن همراه تا ۸۰ دلار بلامانع است

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، محمد جواد آذری جهرمی درباره رجیستری موبایل مسافرتی، گفت: در قانون جاری هر مسافر می‌تواند بار به ارزش 80 دلار با خود به همراه داشته باشد، این قانون گمرک است و ارتباطی با سایر حوزهها ندارد.

وی افزود: گمرک نمی‌تواند حقی که قانون به مردم داده را از آنها دریغ کند؛ اگر چه در قانون ذکر شده مسافر می‌تواند 80 دلار بار مسافرتی با خود به همراه داشته باشد، اما در این قانون درباه کالاهای وارداتی صحبتی نشده است، بنابراین افراد میتوانند از این 80 دلار برای واردات گوشی همراه استفاده کنند و این میزان واردات منعی ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه واردات کالا به ارزش 80 دلار توسط مسافران محدودیتی ندارد، اظهار داشت: باید مابه‌‌التفاوت بار مسافرتی بیش از 80 دلار محاسبه و مسافر آن را پرداخت کند، در این موضوع باید به دو نکته توجه شود؛ نخست آنکه فرد باید مسافر باشد دوم آنکه تا 80 دلار معافیت دارد.

آذری‌جهرمی با بیان اینکه برای رعایت حق قانونی مردم، شرایط رجیستری گوشی‌ های مسافری فراهم شد، خاطرنشان کرد: در برهه‌ای اتصال میان گمرک و ناجا در دولت الکترونیک برقرار نبود که با پیگیری‌های انجام گرفته این اتصال برقرار شد.

وی ادامه داد: بازار رسمی واردات به دلیل مشکلات ارزی، ثبت سفارش و... قدرت واردات نداشت در نتیجه توزیع‌کنندگان گوشی همراه از ظرفیت ایجاد شده به دلیل عدم اتصال ناجا و گمرک استفاده کرده و به اسم مسافری-که عملا مسافری نیست- گوشی وارد کردند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: با تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی مشکلات بازار رسمی حل شد و در حال حاضر واردات تلفن همراه انجام می‌شود، از سوی دیگر با تلاش گمرک و نیروی انتظامی سامانه رجیستری به این مراکز متصل شد، در نتیجه در شرایط کنونی از یک سو واردات از کانال‌های رسمی انجام میگیرد و از سوی دیگر رجیستری موبایل مسافرتی نیز براساس قانون-واردات 80 دلاری- انجام می‌شود.

آذری‌جهرمی در پاسخ به اینکه برخی خبرها از کاهش قیمت تلفن همراه در بازار خبر می‌دهد، نظر شما چیست، خاطرنشان کرد: ایدهای در این زمنیه ندارم، زیرا مسئول بازار و تجارت موبایل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عدالت در شهر، گم شده است

عدالت در شهر، گم شده است

شورای شهر تهران دیروز یک فوریت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن در آینده‌ای نزدیک نرخ بلیت مترو و اتوبوس مجددا افزایش می‌یابد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر