جام‌جم در گفت‌وگو با شهروندان اراک و کارشناسان از بیمار شدن مردم این شهر درسایه آلودگی هوا خبر می‌دهد

نفس اراک بالا نمی‌آید

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی گفت: 90 منطقه آلوده به مواد مخدر در استان مرکزی وجود دارد که ۱۵ منطقه از این تعداد در اراک است.
کد خبر: ۱۲۱۳۲۱۰
90 منطقه استان مرکزی آلوده به مواد مخدر

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، احمد ملک‌حسینی در نشست مطبوعاتی به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر با اشاره به وظایف شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در قالب سیاست گذاری، نظارت و راهبرد در حوزه‌های مختلف با استفاده از ظرفیت ۲۲ دستگاه اجرایی و مدیران کل بیان کرد: هر ساله به مناسبت ۲۶ ژوئن (۵ تیرماه) روز جهانی مبارزه با مواد مخدر برنامه‌های مختلف در سراسر جهان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری و عنوان کردن اعتیاد به عنوان اولین آسیب اجتماعی از سوی ایشان افزود: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب و استفاده از توان و مشارکت حداکثری دستگاه‌های اجرایی در امر مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر، بیش از ۳۰۰ عنوان برنامه ویژه هفته مبارزه با مواد مخدر در استان مرکزی پیش‌بینی شده است.

ملک‌حسینی برگزاری همایش تجلیل از دست‌اندرکاران امر مبارزه با مواد مخدر با حضور استاندار مرکزی، نماینده مردم در خانه ملت و اساتید برجسته کشوری در حوزه آسیب‌های اجتماعی در پنجم تیرماه، برگزاری برنامه‌های شاد و مفرح همچون همایش‌های پیاده‌روی خانوادگی با رویکرد پیشگیری از اعتیاد، تجلیل از منتخبین و سمن‌های فعال در عرصه مبارزه با مواد مخدر، برپایی نمایشگاه دائمی و سیار در استان، پارک‌ها و محلات شهری و روستایی، سخنرانی فرمانداران قبل از خطبه‌های نماز جمعه، اجرای تئاترهای خیابانی، برگزاری مسابقات ورزشی در حوزه کارگری با محوریت پیشگیری و شعار «ورزش آری، اعتیاد هرگز»، برگزاری مسابقات ورزشی فوتسال بین سمن‌ها و بهبودیافتگان با مشارکت شرکت ایرالکو، مسابقات کتابخوانی، بهره‌گیری از ظرفیت فرهنگسراها، جشنواره تحرک و نشاط با شعار نفی مصرف مواد مخدر، نصف بنر و … را بخشی از برنامه‌های درنظر گرفته شده در طول هفته مبارزه مواد مخدر در استان مرکزی بیان کرد.

وی در خصوص تدوین برنامه‌های خلاقانه جهت اثربخشی در هفته مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: پس از ۱۸ سال در برگزاری برنامه‌های این هفته سنت‌شکنی صورت گرفته است به طوری که همایش تجلیل از فعالان این عرصه، ساختاری علمی و آموزشی به خود گرفته و با دعوت از ۷۰۰ معلم، مدیر و معاون مدارس، شیوه برگزاری این همایش تغییر کرده است و در واقع مدعوین، سفیران مبارزه با مواد مخدر در مدارس و محیط‌های آموزشی خواهند بود، حتی در بحث کارگری و کارمندی، طرح "کاج" به منظور پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های کاری و کارگری در یکی از شرکت‌های تولیدی اراک در حال اجراست، اما لازم است که برنامه‌های این حوزه دائماً بروزرسانی شود.

ملک‌حسینی افزود: دنیا در حوزه مواد مخدر صنعتی هنوز به درمان قطعی دست نیافته است، اما قطعاً از برنامه‌های پیشگیرانه موفق دیگر کشورها با نگاه فرهنگی و اسلامی و بومی استفاده خواهد شد. تنوع مواد مخدر بالا و سیستم مافیایی مواد مخدر به شدت هوشمند است و مدام بازاریابی می‌کند و از طرفی تغییر باورهای مردم نیز دشوار است. با ارزیابی صورت گرفته سنین ۱۵ تا ۶۴ سال نگرش مثبتی به مواد مخدر دارند و باید با فرهنگ پیشگیری و آموزشی پیش رفت و در همین راستا آموزش دانش‌آموزان از مقطع ابتدایی و حتی مهدهای کودک مدنظر است.

وی با اشاره به تعیین برنامه‌ها، وظایف و تکالیف برای ادارات کل همچون ورزش و جوانان، بهزیستی، تبلیغات اسلامی، هلال احمر، سپاه، دانشگاه علوم پزشکی و … گفت: در طول ایام هفته مبارزه با مواد مخدر ضمن آموزش بسیجیان و بهره‌گیری از فضای مجاز جهت اصلاح باورهای غلط نسبت به اعتیاد، مبارزه با خرده‌فروشان که در تمامی روزهای سال انجام می‌شود، تقویت خواهد شد و در نظر است موج رسانه‌ای با شیب ملایم ایجاد شود، همچنین در این هفته با کمک دانشگاه علوم پزشکی مشاوره و ویزیت رایگان برای مراجعه کنندگان به کلینیک‌ها انجام می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی اضافه کرد: به پیشنهاد مراکز ترک اعتیاد در این هفته هر کمپ و مرکز ۴ نفر را با تخفیف در هزینه درمان پذیرش خواهد کرد و در حال حاضر ۱۸ مرکز در اراک و ۳۱ مرکز در استان مرکزی جهت درمان معتادان فعال است که ۳۰ مرکز ویژه مردان و یک مرکز ویژه بانوان است.

ملک‌حسینی در خصوص وضعیت مرکز ترک اعتیاد بانوان اراک اظهار کرد: در سال ۹۶ تنها مرکز ترک اعتیاد بانوان استان مرکزی در اراک تعطیل شد، از همان زمان در تلاش جهت راه‌اندازی مرکز با کمک بهبودیافتگان بودیم که خوشبختانه پروانه تأسیس مرکز صادر شده و پیش‌بینی می‌شود ظرف ۱۵ روز آینده این مرکز در خیابان شریعتی اراک افتتاح شود.

وی با بیان اینکه جمع‎ آوری خرده‌فروشان و ایجاد اشتغال برای معتادان مصرف‌کننده در سال جاری در اولویت کاری ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار دارد، گفت: هر کارفرما به ازای جذب یک بهبودیافته و بیمه وی از تسهیلات ۱۰ میلیون تومان با نرخ سود کم بهره‌مند خواهد شد، همچنین در سال جاری پاکسازی اطراف محیط‌های آموزشی، تسهیل دسترسی معتادان به ۱۲۰ مرکز درمان دارویی استان و جمع‌آوری معتادان متجاهر و ساماندهی آنها در اولویت قرار دارد.

ملک‌حسینی با اشاره به طرح نوروزی جمع‎ آوری معتادان در سال ۹۸ بیان کرد: در این طرح که با هدف پاکسازی شهرها از معتادان پرخطر با توجه به ورود مسافران نوروزی به شهرها اجرایی شد، ۴۰۰ معتاد از سطح پارک‌ها و مبادی و میادین ورودی شهر جمع‌آوری شدند که تعدادی به مراکز ماده ۱۶ و تعدادی به مراکز ترک اعتیاد ارجاع داده شدند.

وی تصریح کرد: با توجه به شیوع مصرف ماده مخدر گل در بین جوانان و نوجوانان با کمک آموزش و پرورش، اجرای طرح «یاریگران» از مهرماه آغاز می‌شود و تلاش خواهد شد که اولیا، مربیان و دانش‌آموزان با دریافت آموزش‌های مناسب توانمند شوند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی، شاکله کاری شورا را حساس‌سازی جامعه دانست و با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد برنامه‌ها ویژه نوجوانان ترتیب داده شده و هدفگذاری می‌شود، گفت: عمر برنامه‌های پیشگیرانه در حوزه مبارزه با مواد مخدر در ایران کم است، از طرفی برنامه‌های پیشگیرانه دیربازده هستند و باید برای اثربخشی برنامه‌ها زمان گذاشت.

وی با اشاره به وجود ۹۰ منطقه آلوده به مواد مخدر در استان مرکزی که ۱۵ منطقه از این تعداد در اراک است، افزود: در سال گذشته ۶ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم مواد مخدر کشف و ۱۳ هزار نفر اعم از معتاد، خرده‌فروش، قاچاقچی و … دستگیر شدند و در سه ماهه نخست سال نیز یک تن و ۵۰۰ کیلوگرم انواع مواد کشف و ۵ هزار و ۱۰۰ نفر نیز دستگیر شده‌اند. بیشترین میزان کشف مواد مخدر نیز مربوط به ساوه، اراک و دلیجان بوده است به طوری که بزرگترین محموله مرفین کشور به میزان یک تن و ۱۰۶ کیلوگرم ابتدای سال در ساوه کشف شد.

ملک‌حسینی تعداد معتادان استان مرکزی را طبق آمار رسمی ۷۰ هزار نفر دانست که حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد آن زنان هستند و گفت: در کشور ۲.۱ درصد جمعیت معتادان را دانش‌آموزان تشکیل می‌دهند که سهم استان مرکزی در این راستا مشخص نیست و تاکنون دانش‌آموزی به دلیل اعتیاد از مدرسه اخراج نشده یا برای درمان نیز مراجعه نکرده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها