jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۱۲۹۸ ۲۳ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

سازمان همکاری شانگهای، نوعی منطقه‌گرایی هژمونیک است که متاثر از دیدگاه چین و روسیه شکل گرفته است، بنابراین این کشورها در عضویت یا عدم عضویت کشورهای مختلف نقش مهمی دارند. در شرایط فعلی این سازمان از چند منظر مهم است؛ برخی منطقه‌گرایی‌ها بالنده یعنی رو به تکامل هستند که سازمان شانگهای از جمله منطقه‌گرایی‌های بالنده است و به‌عنوان همگرایی موفق از آن یاد می‌شود.

همچنین این سازمان یک نهاد منطقه‌ای در مقابل ناتو است. درست است که در اساسنامه سازمان شانگهای نامی از ناتو و تقابل با آن برده نشده، اما در اصل این سازمان در تقابل با ناتو و ایجاد موازنه با آن شکل گرفته است.
این سازمان همچنین نقش مهمی در دو مولفه بین منطقه‌گرایی و منطقه‌گرایی شبکه‌ای دارد، به این معنی که با نهادهای منطقه‌ای مثل اکو، سی.آی.اف و اپک ارتباط تنگاتنگی دارد. منطقه‌گرایی شبکه‌ای یعنی هر یک از اعضای سازمان هم عضو بسیاری از منطقه‌گرایی‌های دیگر هستند که می‌تواند پیوند گسترده‌ای بین سازمان شانگهای و منطقه‌گرایی‌های مختلف جغرافیایی در جهان به‌وجود آورد.
ایران از چند سال قبل به دنبال عضویت دائم در این سازمان است، اما در ارتباط با این موضوع باید توجه داشت که سازمان همکاری شانگهای اراده‌ای برای پذیرفتن ایران ندارد زیرا معتقد است عضویت ایران در این سازمان تعهدات و حقوقی برای ایران ایجاد کرده و در مقابل این حقوق برای سازمان تکلیف می‌شود.
شانگهای معتقد است با توجه به حساسیت‌هایی که آمریکا روی ایران دارد در صورت عضویت ایران می‌بایست سازمان هزینه‌های بسیاری بپردازد بنابراین با بهانه‌های مختلف بررسی عضویت دائم ایران را به تعویق می‌اندازد.
این در حالی است که عضویت ایران می‌تواند فرصت‌های مهمی را برای سازمان شانگهای به‌وجود آورد، چرا که عضویت ایران بر جمعیت سازمان و وسعت آن می‌افزاید. همچنین این سازمان را به خلیج فارس وصل می‌کند، از سوی دیگر ایران تجربیات مهمی در عرصه مقابله با افراط‌گرایی و تروریسم دارد و می‌تواند این تجربیات را در اختیار سازمان شانگهای قرار دهد.
از سوی دیگر اگر بپذیریم سازمان شانگهای، به‌عنوان قطبی در مقابل ناتو قرار دارد عضویت ایران می‌تواند ظرفیت‌های سازمان را افزایش دهد.

نوذر شفیعی

استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر