یک کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاین:

غنی‌سازی اورانیوم استراتژی عملی ایران برای هزینه‌دار کردن اقدامات آمریکا

یک دیپلمات باسابقه در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاین:

سرگرم شدن به توئیت‌های ترامپ شاید گونه‌ای از بازی دشمن باشد

یک دیپلمات باسابقه اظهار کرد: شاید این گونه‌ای از بازی دشمن باشد که به جای پرداختن به مشکلات داخلی سرگرم توئیت‌های ترامپ شویم.
کد خبر: ۱۲۰۷۵۶۱
سرگرم شدن به توئیت‌های ترامپ شاید گونه‌ای از بازی دشمن باشد

نصرت‌الله تاجیک کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار جام‌جم آنلاین در خصوص رفتار ترامپ در درخواست مذاکره هم‌زمان با تهدید به پایان ایران با بیان اینکه تناقض در رفتار ترامپ ناشی از یک سلسله ویژگی‌های شخصیتی اوست اظهار کرد: در این شرایط واقعا باید به دنبال یک استراتژی برای کشور باشیم تا توئیت‌های ترامپ را دنبال کنیم.

تاجیک در خصوص ویژگی‌های که موجب تناقض در رفتار ترامپ شده خاطرنشان کرد: ترامپ یک سیاستمدار کاریاری سنتی که تجربه و آموزش مدیریت صحنه بین‌المللی را دیده باشد و مانند سایر رئیس‌جمهوری‌های آمریکا رشد کرده نیست، او در داخل احزاب رشد نکرده و تاجری است که براساس معادلات قمار در تجارت کارها را دنبال می‌کرده و الان هم شاید بخواهد بعضی از مسائلی را که مربوط به دنیای سیاست است را براساس همان روش دنبال کند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر ترامپ از نظر روانشناسی براساس آن چیزی که چند موسسه آمریکایی اعلام کرده‌اند دچار اختلالاتی است که باعث می‌شود انسجام لازم را برای تصمیم‌گیری‌های سیاسی نداشته باشد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: شاید حرکت سینوسی در رفتار ترامپ به دلیل این باشد که تحت تاثیر هرکسی که به او مشورتی می‌دهد عمل می‌کند، حالا ممکن است این مشورت‌ها یک زمانی از لابی کوشنر یا از لابی تیم امنیت ملی بولتون، تیم وزارت خارجه آمریکا و یا یک زمانی از تیم استیو بنن باشد.

این دیپلمات باسابقه خاطرنشان کرد: چون ترامپ آموزش، نگرش و بصیرتی که کار سیاسی و هنر دیپلماتیک لازم دارد را ندارد در شرایطی که هرکسی مشورتی بدهد دائم به این ور و آن ور کشانده می‌شود.

وی یکی دیگر از موضوعاتی که موجب تناقض در رفتار ترامپ شده را این مطلب دانست که او می‌خواهد سیاست خارجی را برمبنای تجارت تنظیم کند و ادامه داد: این رفتار ترامپ در حالی است که اینها دو مقوله متفاوت از هم هستند، یعنی ممکن است سیاست بر تجارت اثر داشته باشد یا بالعکس ولی واقعیت امر این است که شما نمی‌توانید قوانین کار سیاست بین‌الملل را که یک سیستم آنارشیسم بدون پلیس و قوه قضائیه است را صرفا براساس قواعد تجاری هدایت کنید.

تاجیک با بیان اینکه روش ترامپ برای تنظیم سیاست خارجی برمبنای تجارت موجب شده تا او انسجام فکری لازم برای ایفای نقش آمریکا در جهان را نداشته باشد خاطرنشان کرد: از یک طرف نقش سیاسی آمریکا در روابط بین‌اللمل و از طرف دیگر بلاتکلیفی، عدم انسجام و چپ و راست زدن‌های ترامپ موجب شد تا تناقض‌های رفتاری ترامپ دو برابر شود.

وی تأکید کرد: با این وضعیت در رفتار آمریکا یکی از اشتباهات در ایران این است که بیش از حد به سیاست خارجی اهمیت دهیم و به جای اینکه به مشکلات داخلی خودمان برسیم به سیاست خارجی می‌پردازیم.

این دیپلمات باسابقه تأکید کرد: این شاید ناشی از رسانه‌های فعال داخلی یا گونه‌ای از بازی دشمن باشد که به شکلی تنظیم شده تا به جای اینکه به مشکلات داخلی بپردازیم سرگرم توئیت‌های ترامپ شویم.

وی در پایان با تأکید بر اینکه لازم است میان سیاست داخلی و خارجی توازن برقرار باشد و در ارتباط با مسائل سیاست خارجی خود استراتژی داشته باشیم خاطرنشان کرد: مخصوصاً به دلیل مشکلاتی که با آمریکا و مشخصاً ترامپ داریم نباید به دنبال بازی‌های ترامپ بیافتیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها