jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۲۰۵۶۸۱   ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۸:۳۰

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاین تشریح کرد:

تصمیم‌های ایران برای اقدامات برجامی بعدی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار کرد: اگر غربی‌ها به هیچ‌کدام از تعهدات خود عمل نکردند کاهش سطح روابط با سازمان انرژی اتمی هم مدنظر است که پروتکل الحاقی را تعلیق خواهیم کرد و بحث‌های دیگر مانند NPT و غیره را مدنظر خواهیم داشت و اگر این اقدامات انجام شود خروج از برجام اجرایی شده است.

تصمیم‌های ایران برای اقدامات برجامی بعدی

محمدجواد جمالی نوبندگانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار جام‌جم آنلاین در خصوص اقدامات اخیر ایران در برابر نقض برجام توسط ایالات متحده با بیان اینکه قریب به 4 سال است که برجام را امضاء کردیم خاطرنشان کرد: در این 4 سال به اذعان خود اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در برجام مانده‌ایم و به خصوص از اردیبهشت سال گذشته که ترامپ از برجام خارج شد بسیار خویشتن‌دار بوده‌ایم.

جمالی ادامه داد: در مدت نقض برجام توسط آمریکا، به نظر می‌رسد اروپای‌ها علی‌رغم صحبت‌ها و قول‌های که داده بودند یا نمی‌توانند و یا نمی‌خواهند بر اساس قول خود اقدامی در جهت حفظ منافع جمهوری اسلامی در مورد برجام انجام دهند.

وی تأکید کرد: روح برجام متضمن این موضوع است که ما با توجه به گذشت و چشم‌پوشی که در رابطه با برخی از منافع هسته‌ای خود انجام دادیم به شکل تضمین‌شده از یک فضای مناسب منطقه‌ای و بین‌المللی در خصوص مسائل سیاسی و اقتصادی بهره‌مند شویم که متأسفانه نه‌تنها این‌گونه نشد بلکه تحریم‌ها نه‌ فقط از زمان آقای ترامپ بلکه از زمان آقای اوباما هم برگردانده شد منتها این آخرین تحریمی‌ که در رابطه با مسائل هسته‌ای انجام شد دیگر وارد خط قرمز جمهوری اسلامی شدند.

این نماینده مجلس تأکید کرد:‌ باوجوداینکه همه تلاش‌ها انجام‌شده بود تا حق جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی به رسمیت شناخته شود، کنسرسیومی برای بازطراحی راکتور اراک اندیشیده شده بود و همچنین قرار بود ارتباطات علمی هسته‌ای بین ایران و دیگر کشورها برقرار باشد به‌یک‌باره آمریکا زیر همه این موارد زد و اعلام کردند ایران دیگر حق غنی‌سازی و موارد دیگر را ندارد و به‌عبارت‌دیگر تقریباً بیانیه آمریکا در خصوص لغو معافیت خرید اورانیوم غنی‌شده و آب‌سنگنین ایران آخرین میخی بود که توسط آن‌ها به تابوت برجام زده شد.

وی بیان کرد: به نظر می‌رسد خویشتن‌داری زیاد جمهوری اسلامی ایران، تصور اشتباهی را در اذهان افرادی مانند جان بولتون و ترامپ به وجود آورد که ما از موضع ضعف است که اقدامی نمی‌کنیم و به همین دلیل فعلاً اعلام‌شده که بیش از 130 تن آب‌سنگین تولیدی خود و بیش از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده را در داخل کشور نگه خواهیم داشت.

جمالی با تأکید بر اینکه اکنون اروپای هستند که باید تصمیم خود را درباره برجام بگیرند خاطرنشان کرد: متأسفانه به نظر می‌رسد زبان اروپایی‌ها در رابطه با تصمیمات آمریکا الکن است و فقط به اظهار تأسف بسنده می‌کنند ولی در رابطه با ما که صحبت می‌کنند تأکیددارند هیچ ضرب‌الاجلی را نمی‌پذیریم که می‌توانند نپذیرند ولی به‌عنوان اینکه برجام را برای امنیت خود نیاز دارند باید به مسئولیت خود عمل کنند و اینکه بپذیرند یا نپذیرند چیزی را در رابطه با تصمیم ما عوض نمی‌کند.

وی با تأکید بر اینکه هماهنگی بین اروپا و آمریکا کار را به اینجا کشانده خاطرنشان کرد: هرکدام تقسیم‌کاری انجام داده‌اند وگرنه مسئله برجام به این شکل پیش پیش نمی‌رفت؛ آن‌ها ما را در یک حالت معلقی نگه‌داشته بودند تا نتوانیم هیچ تصمیمی بگیریم و روزبه‌روز هم بر فشارهای روانی و اقتصادی ما هم بیفزایند که این می‌توانست بدترین حالت برای ما باشد، حالا ایران اقدامات خود را شروع‌شده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی تأکید کرد: اگر بعد از 60 روز اروپایی‌ها اقدامات لازم را انجام ندهند در مرحله دوم سقفی برای غنی‌سازی زیر 3.62 درصد نخواهیم داشت و می‌توانیم به 20 درصد و بالاتر از آن بازگردیم که یک روزی آن‌ها می‌گفتند این بلوف است و شما نمی‌توانید 20 درصد را داشته باشید اما دیدند این کار را کردیم، در مرحله بعد ما کنسرسیوم بازطراحی راکتور اراک را کنار می‌گذاریم و در آن زمان خودمان خواهیم دانست چگونه آب‌سنگین اراک را راه‌اندازی کنیم.

وی با اشاره به اینکه بر اساس برجام فردو اکنون یک حالت تحقیقاتی دارد خاطرنشان کرد: وقتی‌که ما به سراغ غنی‌سازی رفتیم دیگر فردو هم بحث خود را خواهد داشت؛ اگر این را هم قبول نکردند موضوع سانتریفیوژ‌ها مطرح می‌شود ما الآن در رابطه با تحقیق و توسعه مجوزهای داریم ولی اگر بازهم جواب نگرفتیم به سمت صنعتی سازی بخصوص سانتریفیوژ‌های IR8 و IR6 می‌رویم و همچنین در موضوع پیشران‌ها هم می‌توانیم در موضوع زیردریائی‌ها و ناوچه‌های خود را هسته‌ای کنیم و به جلو برویم.

جمالی ادامه داد: درنهایت اگر در هیچ‌کدام از این موارد غربی‌ها به تعهدات خود عمل نکردند کاهش سطح روابط با سازمان انرژی اتمی هم مدنظر است که یواش‌یواش مواردی مانند پروتکل الحاقی که تقریباً پذیرفته بودیم و بیشتر از سایر جاها می‌آمدند و بازدید می‌کردند را تعلیق خواهیم کرد و بحث‌های دیگر مانند NPT و غیره را مدنظر خواهیم داشت که اگر این اقدامات انجام شود خروج از برجام اجرایی شده است.

وی در پایان در خصوص زمان‌بندی اقدامات بعدی ایران خاطرنشان کرد: این زمان‌بندی ممکن است بعضی در دوره‌های 60 روزه یا زمان متفاوت باشد ولی این سیاست‌های است که نیاز نیست الآن آن‌ها را اعلام کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها