jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۰۲۸۹۷   ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۷:۳۴

آمریکا از همه ظرفیت ها از جمله تحریم نفتی علیه ایران استفاده کرده و اهرم دیگری برای فشار بر تهران ندارد.

سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران به بن بست رسید

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، روزنامه واشنگتن پست نوشت: آمریکا در دشمنی خود با ایران احساس بلاتکلیفی می کند و نمی داند در ادامه سیاست های تقابلی از چه اهرمی علیه ایران سود جوید.

پایان معافیت خرید نفت ایران گزینه آخر آمریکا در تشدید فشارها علیه تهران بود و روزهای پیش رو تیم ترامپ احساس بلاتکلیفی بیشتری خواهند کرد.

اگرچه مقامات دولت ترامپ تأکید کرده‌اند که همچنان به تقابل خود با ایران ادامه خواهند داد و تصمیم تمدید نکردن معافیت‌ها نیز در همین راستا اتخاذ شده است؛ اما این سیاست ترامپ نمی تواند دوام چندانی داشته باشد و با چالش‌های جدی روبروست.

آمریکا در حالی از تمدید معافیت برای خریداران عمده نفت ایران سر باز زد که این اقدام کاخ سفید با انتقادات شدیدی از جانب شرکای تهران مواجه شد؛ اقدامی که آنان را در یک جبهه، مقابل آمریکا قرار داده است.

اقدام یکجانبه آمریکا موجب نگرانی در بازارهای جهانی شده و به اعتقاد برخی کارشناسان، کاخ سفید در تصمیم خود با شکست مواجه خواهد شد.

مشخص نیست که پنج کشور چین، ژاپن، هند، کره جنوبی و ترکیه به عنوان شرکای تجاری و خریداران اصلی نفت ایران تا چه اندازه با امریکا همراهی نشان دهند.

علاوه بر رویکرد بازیگران فوق به موضوع، به دو دولیل اصلی به صفر رساندن نفت ایران ناممکن خواهد بود. اول اینکه کشورهای که آمریکا به عنوان جایگزین نفت ایران در خلیج فارس مطرح کرده است نمی توانند میزان تولید در مقیاس بالا را حفظ کنند.

دوم اینکه، نفت سنگین ایران که کشورهای مختلف برای پالایش فرآورده‌های نفتی به آن نیاز دارند، نمی‌تواند با نفت سبک سعودی جبران شود.

بنابراین دلایل اقتصادی و ژئوپلتیکی مانع از آن خواهد شد که سایر قدرت ها بطور کامل از آمریکا پیروی کنند و منافع ملی آن ها را بسوی تهران نزدیک می کند.

پیش بینی می شود که به مرور ترکیه، چین، هند و احتمالا برخی متحدان اروپایی راه‌هایی را برای دور زدن تحریم‌های آمریکا بیابند.

ایران نیز با عملیات سایبری تا تهدیدی بعنوان بستن تنگه هرمز، می تواند از خود دفاع کند و آمریکا را متقابلا مورد فشار قرار دهد.

از این رو این فرضیه اشتباه که ایران با افزایش فشارها به میز مذاکره با آمریکا برخواهد گشت، بدون تاوان برای خود آمریکا نخواهد بود.

این فشارها حتی می تواند موجب انسجام داخلی ایران و ناکامی بیشتر تیم ترامپ در پیگیری اهداف خود باشد.

به عنوان مثال تحریم ها در بخشی از اثر بخشی خود موجب کمبود داروهای حساس در ایران شده است.

دولت ترامپ در توجیه اعمال تحریم های شدید عنوان می کند این اقدام با هدف متوقف ساختن حکومت ایران صورت گرفته ، اما پزشکان در ایران می گویند که جان افراد با این تحریم ها به خطر افتاده است.

مقامات آمریکایی همواره بر مستنثی بودن تحریم های دارویی و غذایی ایران اصرار داشته اند اما گزارش ها نشان داد که چگونه چنین اقدام ستیزه جویانه ای، دامان بیماران را گرفته و بیمارستان ها را با کمبود دارو مواجه کرده است.

ادامه این موضوع به تنهایی می تواند موجب افزایش انزجار علیه آمریکا در جامعه ایران و حتی در سطح جهان شود و عواقب غیر قابل پیش بینی برای امریکا در پی خواهد داشت؛ از این رو برای تیم ترامپ به درستی روشن نیست که تقابل با ایران را با چه شکل و شیوه هایی ادامه دهد و برخی مقامات آمریکایی اذعان دارند که سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران به بن بست رسیده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر