ترامپ: گزارش «مولر دیوانه»، یاوه‌گویی است!

رییس جمهور آمریکا به انتشار گزارش رابرت مولر درباره موضوع مداخله روسیه به نفع وی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و اقدامات او برای ممانعت از اجرای عدالت واکنش خشمگینانه نشان داده و محتوای این گزارش را «یاوه گویی» خواند.
کد خبر: ۱۲۰۱۷۲۹
ترامپ: گزارش «مولر دیوانه»، یاوه‌گویی است!

به‌ گزارش ‌جام جم آنلاین از ایسنا، دونالد ترامپ در توئیتی گزارش رابرت مولر را با لفظ گزارش «مولر دیوانه» که توسط «نفرت‌ پراکنان» نوشته شده و «مملو از اظهارات ساختگی و کاملا نادرست است» توصیف کرد.

او گفت‌: برخی از اظهارات در این گزارش کاملا «یاوه گویی» است و «تنها مطرح شده‌اند تا باعث شوند طرف مقابل خوب به نظر برسد یا من بد به نظر برسم».

رییس جمهور آمریکا پیش از این نیز با انتشار یک عکس از خود در واکنش به انتشار این گزارش روی آن نوشته بود «بازی تمام شد».

در ‌عین ‌حال ترامپ در توئیت دیگری نیز تهدید به انتقام جویی کرد و نوشت : زمان آن فرا رسیده است که مبارزه را آغاز کنیم و عدالت را برای یکسری افراد بسیار بیمار و خطرناک که جرایمی بسیار جدی حتی شاید جاسوسی یا خیانت مرتکب شده‌اند، اجرا کنیم. این اتفاق نباید دوباره تکرار شود.

ترامپ همچنین باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا را مقصر مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ دانست و نوشت: دولت سابق اقدامات کافی برای ممانعت از این مداخله انجام نداده است. هر آنچه که روس ها در انتخابات ۲۰۱۶ انجام دادند در زمان ریاست جمهوری اوباما اتفاق افتاد. او در این باره خبر داشته و کاری انجام نداده است. اما مهم این است که این اقدامات در نتیجه انتخابات تاثیری نداشت.

در ‌عین ‌حال ترامپ بعد از این واکنش‌ها به سراغ بازی گلف با عده ای از دوستانش و یک مفسر محافظه کار به نام «راش لیمبو» در محل باشگاه گلفش در اقامت خصوصی مارالاگو رفت.

ترامپ در واکنش هایی که از محل همین اقامتگاه خصوصی‌اش در توئیتر منتشر کرد، در ‌عین ‌حال نوشت: یادداشت‌هایی که عده‌ای گفته‌اند بعد از دیدارهایی با من برداشته‌اند، تا قبل از این موجودیت نداشتند و برای تحقیقات مولر خلق شده‌اند.

رییس جمهور آمریکا همچنین اضافه کرد که هرگز با ایراد شهادت موافقت نکرده است، چون لزومی برای پاسخگویی به آن چه آن را «یاوه گویی کامل» می دانسته نمی‌دیده است.

در ‌عین ‌حال گزارش شد که جری ندلر، نماینده دموکرات رییس کمیته‌ قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در رابطه با گزارش رابرت مولر یک دستور صادر کرده است و خواهان دریافت تمامی متن و اطلاعات کامل مربوط به آن تا اول مه شده است.

این همان روزی است که ویلیام بار، دادستان کل آمریکا قرار است در برابر کمیته‌ سنای آمریکا به ایراد شهادت بپردازد و یک روز بعد از آن هم ویلیام بار در برابر کمیته‌ تحت رهبری ندلر حاضر خواهد شد.

این احضاریه نقطه آغاز یک چالش حقوقی برای گزارش رابرت مولر و مساله انتشار آن است.

در صورتی که وزارت دادگستری آمریکا به این دستور پاسخ ندهد دموکرات‌ها می‌توانند مقامات دست اندر کار را متهم به اخلال در کار کنگره کرده و یا نزاع حقوقی خود را به دادگاه بکشانند.

سارا سندرز، سخنگوی دونالد ترامپ به اتهامات در خصوص این که گزارش رابرت مولر وجود فرهنگ دروغگویی در کاخ سفید را بر ملا ساخته است، واکنش نشان داد.

همچنین سندرز اتهاماتی در خصوص این که پیش تر رسانه‌ها را گمراه کرده و به دروغ گفته است که «بی‌شمار» عضو اف بی آی اعتمادشان به جیمز کومی، مدیر سابق این سازمان را از دست دادند و این منجر به اخراج او شد، واکنش نشان داد.

سندرز به یک برنامه شبکه ای. بی. سی گفت‌: کلمه «بی‌ شمار» که او گفته است یک اشتباه لُپی بوده است که زیر فشار جنجال‌های آن زمان از جانب او رخ داده است.

پیش از این جری ندلر در مصاحبه با «ای.بی.سی» گفته بود گزارش مولر وجود فرهنگ «دروغگویی» در کاخ سفید را نشان می‌دهد.

او در این مصاحبه به «ای.بی.سی»، گفت‌: نه تنها قصد دارد دستوری برای انتشار محتوای کامل گزارش مولر صادر کند بلکه می‌خواهد اسناد ضمیمه آن از جمله اسناد و مدارک هیات منصفه عالی را نیز درخواست بدهد.

او گفت‌: ما به تمام این گزارش بدون هیچ گونه ویرایشی و همچنین به تمام اسناد و مدارک زیر بنایی آن نیاز داریم تا تصمیمات آگاهانه بگیریم.

وزارت دادگستری آمریکا درخواست ندلر را برای دسترسی به محتوای کامل گزارش مولر «شتاب زده و غیر ضروری» خواند.

کری کوپک، سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای گفت‌: ویلیام بار، دادستان کل آمریکا گزارش مولر را در روز پنجشنبه‌ با حداقل ویرایش و در راستای شفافیت منتشر کرد و حتی به برخی از نمایندگان کنگره از جمله ندلر نسخه‌ای با ویرایش‌های کمتر داده است و با توجه به این اتفاق دستور ندلر شتاب زده و غیر ضروری است.

همچنین رهبران دموکرات‌ها در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به ویلیام بار پیشنهاد وزارت دادگستری آمریکا برای ارائه یک نسخه با ویرایش کمتر از گزارش مولر را رد کردند.

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا ، چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا و چهار قانونگذار دیگر در این نامه گفتند: متاسفانه پیشنهاد شما که باعث محدودیت برای بحث درباره محتوای کامل این گزارش حتی با دیگر اعضای کمیته‌ها می‌شود ، قابل قبول نیست.

در ‌عین ‌حال الیزابت وارن، سناتور دموکرات و از کاندیداهای ریاست جمهوری این حزب در توییتی خواهان آن شد که مجلس نمایندگان آمریکا فرآیند استیضاح ترامپ را آغاز کند.

این‌ در حالی است که خود رابرت مولر در بیانیه‌ای اعلام کرد که از سیاست وزارت دادگستری در متهم نکردن ترامپ به ممانعت از اجرای عدالت پیروی می‌کند و در ‌عین ‌حال در این بیانیه ۱۰ مورد از اقداماتی که رییس جمهور در مسیر ارتکاب چنین جرمی انجام داده، ذکر کرده است.

مولر با استناد به این موارد گفته است که «نمی‌تواند ترامپ را تبرئه کند».

این بیانیه مولر سندی است که به موجب آن دموکرات‌ها می‌خواهند رییس جمهور را در کنگره با چالش مواجه کنند.

میت رامنی، سناتور جمهوری خواه آمریکایی که با ترامپ هم حزب است، واکنشی از سر نارضایتی به اطلاعاتی که در این گزارش درباره کاخ سفید تحت رهبری ترامپ انتشار یافت، نشان داد و عنوان کرد که از پی بردن به ابعاد و رواج داشتن بی صداقتی و گمراهی نزد مقامات عالی ترین دفتر کشور ما از جمله خود رییس جمهور منزجر شده است.

او در ادامه این اظهارات، گفت‌: من بهت زده شدم شهروندانی که در کمپین ریاست جمهوری کار می‌کردند، از هر گونه کمک روسیه از جمله اطلاعاتی که به شکلی غیر قانونی به دست آمد، استقبال کردند و هیچ یک از آنها مقامات ضابط قانون در آمریکا را مطلع نساختند و رییس کمپین این انتخاباتی منافع روسیه در اوکراین را پیش می‌برد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها