jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۱۹۵۵۰۵ ۱۳ اسفند ۱۳۹۷  |  ۲۰:۳۰

کارشناسان تخمین می زنند یک کاوشگر روسی که ۴۷ سال قبل به فضا ارسال شد و در مدار زمین گیر کرد، در اواخر ۲۰۱۹ یا اوایل ۲۰۲۰ میلادی روی زمین سقوط کند.

کاوشگر قدیمی روسیه روی زمین سقوط می کند

به گزارش جام جم آنلاین از مهر ، در سال ۱۹۷۲ میلادی کاوشگر فضایی «Kosmos۴۸۲» از قزاقستان به آسمان پرتاب شد. این بخشی از برنامه بلندپروازانه اتحاد جماهیر شوروی بود.

این کاوشگر قرار بود به ونوس برود اما با اختلال روبرو شد و در مدار زمین گیر کرد. بخش بزرگی از این کاوشگر همچنان به عنوان یک زباله فضایی در مدار زمین است.

۵ دهه بعد این کاوشگر رباتیک که به شدت خسارت دیده، هنوز هم دور زمین مدار می‌زند و کارشناسان معتقدند به زودی روی زمین سقوط می‌کند البته احتمال اندکی وجود دارد که سقوط آن خساراتی در بر داشته باشد.

زمان دقیق سقوط این کاوشگر به زمین هنوز مشخص نیست برخی کارشناسان معتقدند احتمالاً دارد در سال جاری یا اوایل ۲۰۲۰ روی زمین سقوط کند.

این در حالی است که «جاناتان مک داول» از مرکز آستروفیزیک «هاروارد- اسمیتسونیان» در این باره می‌گوید: اطمینان دارم این کاوشگر در اوایل دهه ۲۰۲۰ میلادی روی زمین سقوط می‌کند. هربار که این کاوشگر دور زمین مدار می‌زند، از سرعت و ارتفاع آن کاسته می‌شود.

به عبارت دیگر با هر بار مدار زدن گرانش زمین از سرعت کاوشگر می کاهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: