jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۹۳۲۶۲ ۰۲ اسفند ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

جام‌جم پرونده اکران نوروزی سینماها را بررسی کرده است که نشان می‌دهد زوج عزتی و حجازی‌فر در نیمی از فیلم‌های نوروزی حضور دارند

سردر سینماها در تسخیر جواد و هادی

خبرش همین دیروز پخش شد. همکاران فرهنگی ما در یکی از روزنامه‌ها خبری زده‌بودند به نقل از یک «منبع آگاه» در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که فیلم‌های اکران نوروزی را به این رسانه اطلاع داده بود. واقعیتش را بخواهید ما هم خبر داشتیم که شورای صنفی نمایش چند روز قبل برای تصمیم‌گیری در مورد اکران نوروزی جلسه داشته‌اند، ولی خب از زیر دست ما در رفت، ولی از زیر دست همکاران ما در رسانه مزبور در نرفت. روی این حساب تا اینجایش را داشته باشید که این خبر از رسانه به گوش ما رسیده که فیلم‌های ماجرای نیمروز؛ رد خون، متری شیش و نیم، شبی که ماه کامل شد، ژن خوک، زندانی‌ها و چهار انگشت به احتمال قریب به یقین در ماراتن اکران نوروزی با هم به رقابت خواهند پرداخت؛ خبری که البته خیلی دور از واقعیت هم نیست. یکی از بازارهای داغ اکران سینما در هر سال، اکران نوروزی است. دوره‌ای که از نیمه دوم اسفند شروع شده و تا بعد از تعطیلات نوروز هم ادامه دارد. حالا تقریبا چند سالی است که همین دوره، تبدیل به یکی از فصل‌های داغ و پرمشتری اکران سینماها شده و خیلی از پخش‌کننده‌ها برای این‌که فیلم‌شان را در این فصل اکران کنند با هم به رقابت شدیدی می‌پردازند. همزمانی این دوره با تعطیلات نوروزی در کنار دست به جیب شدن خانواده‎‌های ایرانی در این فصل موجب شده که سینماها هم بهره‌ای از آن ببرند. هرچند در این چند سال یک گزاره نانوشته تبدیل به یک قاعده شفاهی شده که فیلم‌های کمدی در این دوره همه رقبا را جا می‌گذارند اما با این حال نباید از این مساله هم غافل شد که در یکی دو سال اخیر هم فیلم‌های کمدی به مرور رقبای جدی‌تری پیدا کرده‌اند. هرچند ما خبر فیلم‌های اکران نوروزی را از خروجی همکاران رسانه‌ای‌مان شنیدیم ولی ما هم منابع خودمان را داریم و این مساله باعث نمی‌شود که صحت و سقم این خبر را بررسی نکنیم. همین هم شد که از طریق منابع خودمان جویای جزئیات این مساله شدیم. اصل خبری که دوستان رسانه‌ای ما منتشر کرده بودند، درست بود. با این توضیح که این مساله هنوز آنچنان که باید نهایی نشده است. منتهای مراتب تا اینجای کار باید احتمال اکران گزینه‌های مورد اشاره را نزدیک به واقعیت دانست مگر این‌که طی چند روز باقیمانده تا نیمه‌های اسفند، اتفاق‌های دیگری بیفتد.

جشنواره‌ای‌ها و غیرجشنواره‌ای‌ها در کنار هم
نکته اکران نوروزی 98 این‌که از شش فیلم در نظر گرفته شده برای اکران، سه فیلم پیش از این در جشنواره به نمایش درآمده و به نوعی بازخوردهای کلی از اثر خود را کسب کرده‌اند. نرگس آبیار با شبی که ماه کامل شد، محمدحسین مهدویان با ماجرای نیمروز؛ رد خون و سعید روستایی با متری شیش و نیم پیش از این یک اکران آزمایشی و پایلوت را در سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر طی کرده‌اند که هر سه فیلم هم کم‌وبیش حضورموفقی داشته‌اند. حالا باید دید این فیلم‌ها در گیشه، آن هم گیشه نوروزی به میزان نمایش پایلوت جشنواره به موفقیت دست پیدا خواهند کرد یا نه. این نکته قابل ذکر است که سعید روستایی در بین سه فیلم مورد اشاره توانست سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را به خود اختصاص داد.
هرچند لیست اکران نوروز 98 هنوز نهایی نشده ولی تا همین‌جای کار هم باید این را در نظر گرفت که زوج جواد عزتی و هادی حجازی‌فر سردر خیلی از سینماها را به خود اختصاص خواهند داد. این دو بازیگر در سه فیلم از شش فیلم حضور دارند. با این احتساب اگر در روزهای نوروز در خیابان‌های شهر تردد می‌کردید و عزتی و حجازی‌فر را یکی در میان روی سینماها دیدید خیلی تعجب نکنید. مهم‌ترین همنشینی تصاویر این دو بازیگر در فیلم ماجرای نیمروز؛ رد خون است. فیلمی که به نوعی می‌توان آن را قسمت دوم ماجرای نیمروز دانست با این ملاحظه که یکی از ملتهب‌ترین دوره‌های تاریخ معاصر را روایت می‌کند.

«چهار انگشت» به دنبال «اکسیدان»؟
جواد عزتی در دیگر حضور نوروزی سینمایی‌اش با فیلم «چهار انگشت» روی پرده سینماها خواهد رفت. این فیلم به کارگردانی حامد محمدی و تهیه‌کنندگی حمید پنداشته و در همین سال 97 هم تولید شده است. فیلم محمدی هم مانند سهیلی در جشنواره حضور نداشت. احتمالا این‌که بگوییم محمدی پیش از این با فیلم اکسیدان روی پرده سینماها آمده بود تا حدی گوشی دست‌تان می‌آید که فیلم جدید او چه حال و هوایی خواهد داشت به ویژه که جواد عزتی هم در اثر قبلی و هم در این فیلم حضور دارد و احتمالا بخش مهمی از بار کمدی فیلم را به مانند اکسیدان به دوش خواهد کشید.
زوج نرگس آبیار و محمدحسین قاسمی هم با درخشش خیره‌کننده که در جشنواره داشتند حالا خیز برداشته‌اند تا کل اکران نوروزی را هم بخوابانند و همه رقبا را از دور خارج کنند. شبی که ماه کامل شد با تم خیره‌کننده‌اش که با الهام از یک ماجرای واقعی تولید شده بود آنقدر موثر و سنگین در جشنواره حضور داشت که کسی تردید ندارد به تور انداختن شش هفت سیمرغ جشنواره، حق مسلم آبیار و قاسمی بوده. این‌که فیلم برتر جشنواره می‌تواند نظر مخاطبان نوروزی را هم جلب کند یا نه باید منتظر بود به ویژه که فیلم آبیار نه تنها کمدی نیست بلکه مضمون تلخ و تکان‌دهنده‌ای هم دارد. سعید روستایی که فیلمش در جشنواره توانست سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را کسب کند هم راهی اکران نوروزی شده. به جز روستایی، جناب مسعود ده‌نمکی هم با فیلم زندانی‌ها راهی نوروز 98 شده. ده‌نمکی که در آثار بعدی‌اش هرگز نتوانست موفقیت اخراجی‌ها 1 را تکرار کند از حضور در جشنواره منصرف شد و ترجیح داد فیلمش را یکباره به گیشه بیاورد.

خون‌بازی در مرصاد
مهدویان در رد خون سراغ روایتی از عملیات مرصاد و لشکــــــرکشی سازمان مجــــــــــاهدین خلق به ایران رفته است و مثل قسمت اول این مجموعه، دو شخصیت کمال و صادق در آن حضور کلیدی دارند. شخصیت‌هایی که یکی با بازی هادی حجازی‌فر و دیگری با بازی جواد عزتی یک خاطره خوب و دلچسب برای تماشاگران به جا گذاشته‌اند و حالا در بخش دوم فیلم هم قرار است در کنار هم به حل یک مساله مهم امنیتی در اواخر دهه 60 بپردازند. به جز این فیلم، عزتی و حجازی‌فر به طور جداگانه به ترتیب در دو فیلم ژن خوک به کارگردانی سعید سهیلی و چهار انگشت به کارگردانی حامد محمدی حضور دارند.

بیرون ماندن بودار «ژن خوک»
سهیلی قرار بود اولین نمایش فیلم خود را در جشنواره به ثبت برساند که در نهایت از سوی هیات انتخاب پذیرفته نشد. هرچند این موضوع به طور صریح و رسمی اعلام نشد و سهیلی ترجیح داد در رسانه‌ها اعلام کند که فیلمش به جشنواره نرسیده اما شواهد و قرائن حاکی از این است که این فیلم از سوی جشنواره رد شده و هیات انتخاب ترجیح داده که نام فیلم سهیلی در بخش سودای سیمرغ نباشد. تا همین‌جای کار این را هم داشته باشید که بر حسب شنیده‌ها، تم اصلی فیلم ارتباطاتی با بحث ژن خوب و آقازادگی دارد که در صورت صحت این فرض باید انتظار یک اثر ملتهب را کشید. حالا اگر این فرضیه درست باشد که بعضی فیلم‌ها به دلیل موضوع ملتهب‌شان از حضور در جشنواره بازمانده‌اند، احتمالا ژن خوک یکی از اینهاست.
در ایام جشنواره شایع شده بود که دبیرخانه جشنواره در رایزنی با بعضی فیلمسازان از آنها خواسته است که اثر ملتهب آنها در جشنواره حضور نداشته باشد و حاشیه‌آفرین نباشد تا در ادامه، حساسیت‌ هم ایجاد نکند و در ادامه، متولیان سینمایی برای اکران به گونه‌ای ساز و کار را طراحی خواهند کرد که جبران مافات شود. بین سه فیلم اکران نوروزی که در جشنواره حضور نداشته‌اند، شاید بتوان ژن خوک را مهم‌ترین و حساس‌ترین آنها دانست.
حالا این‌که این حرف و حدیث‌ها و شنیده‌ها تا چه حد درست هستند باید نشست و منتظر ماند و دید آیا فیلم سهیلی همانی هست که درباره‌اش گمانه‌زنی شده بود یا نه. این را هم بگذارید کنار این بحث که زهر مار، اثر ضعیف جواد رضویان ذیل عنوان کمدی در جشنواره حضور داشت.
اثری که در مورد کیفیت ساخت آن حرف و حدیث و نظرهای منفی زیادی هم وجود داشت. این‌که اثر رضویان در جشنواره حضور داشته ولی فیلم سهیلی در جشنواره حضور نداشته خودش می‌تواند معانی زیادی داشته باشد به‌ویژه که اگر در نظر داشته باشیم، سهیلی پیراهن بیشتری در آثار کمدی از رضویان پاره کرده که با اولین فیلمش به جشنواره آمده بوده! یعنی که یعنی!

محمدصادق علیزاده

فرهنگ و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سند افتخار سپاه

سند افتخار سپاه

بعد از 40 سال از تاریخ دفاع مقدس امروز شاهد اظهارنظرهایی هستیم كه موجب نگرانی رهبر معظم انقلاب درباره تحریف این دوران شده است.

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر