jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۱۱۹۲۶۸۲   ۲۹ بهمن ۱۳۹۷  |  ۱۲:۲۶

وزیر نفت گفت: با تکمیل طرح های پالایشگاه های نفت ستاره خلیج فارس، پالایش نفت بندرعباس و پالایشگاه تبریز در مجموع ظرفیت تولید بنزین باکیفیت یورو 4 و 5 ، به 76 میلیون لیتر در روز افزایش یافت.

ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو 4 و 5 به 76میلیون لیتر رسید

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، بیژن زنگنه روز دوشنبه درمراسم افتتاح مرحله سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افزود: با به مدار آمدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس به راحتی می توان 400 بشکه میعانات نفتی به ظرفیت کشور اضافه کرد.

وی با بیان این که ظرفیت پذیرش خوراک در پالایشگاه های نفت 1.7 دهم میلیون بشکه بوده است، گفت: در این مدت بیش از 20 درصد ظرفیت پالایشی کشور اضافه شده است.

وزیرنفت ظرفیت تولید بنزین پایه در سال91 را 59 میلیون لیتر اعلام کرد و ادامه داد: در بهمن امسال، این ظرفیت به 101 میلیون لیتر رسید و تا پایان امسال از 105 میلیون لیتر عبور خواهیم کرد.

زنگنه عنوان کرد: ظرفیت تولید بنزین کشور از ابتدای سال 91 تاکنون و در دولت تدبیر و امید به دوبرابر افزایش یافته و این عالی ترین جهش در تولید بنزین در کشور است که تاکنون داشتیم.

وی ادامه داد: بسیار جهش بزرگی است که بیش از 50 میلیون لیتر ظرفیت تولید بنزین افزایش یافته و به همین دلیل امروز آمریکا نمی تواند در مورد یکی از تهدیدهای مهم خود که محدود کردن واردات بنزین بود کلمه ای را بر زبان بیاورد.

وزیر نفت گفت: ایران نه تنها بنزین کم ندارد بلکه می تواند صادرات داشته باشد اما به عمد بنزین صادر نمی کنیم زیرا می خواهیم ذخایر داخل کشور را تقویت کنیم.

وی با بیان این که قبل از مهرماه واردات بنزین نداشته ایم، گفت: نیازی به واردات بنزین نداریم و تا سال آینده هم به واردات بنزین نیاز نخواهیم داشت.

وزیرنفت یادآور شد: تا سال91 بنزین با کیفیت یورو در کشور نداشتیم اما امروز با افزایش بهبود کیفیت در پالایشگاه اراک و اصفهان در سال های 92 و 95، 28 میلیون در روز رسیده است.

به گفته زنگنه، درسال 91، ظرفیت نفت گاز باکیفیت یورو 6 میلیون لیتر در روز بوده که این میزان در سال جاری به 44 میلیون لیتر در روز رسیده که تقریبا برابر 7 برابر شده است.

وی بیان داشت: همچنین برای 2 میلیون بشکه در روز به پالایشگاه های جدید نفت و مایعات گازی موافقت اصولی برای تاسیس خوراک دادیم که 600 هزار بشکه از اینها پالایشگاه های زیر60 هزار بشکه است.
وزیرنفت خاطرنشان کرد: طرح های پالایشی در پالایشگاه های متوجه افزایش کیفیت فرآورده ها و براساس استانداردهای زیست محیطی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر