jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۹۲۶۳۹   ۲۸ بهمن ۱۳۹۷  |  ۱۷:۱۵

وزیر دفاع گفت: در صنعت دفاعی به بلوغ رسیده ایم و این در حالی است که بودجه دفاعی ما به رغم تهدیدهای مختلف نظامی که وجود دارد با کشورهای مشابه در منطقه قابل مقایسه نیست و بسیار پایین تر از آنهاست .

در صنعت دفاعی به بلوغ رسیده‌ایم

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، امیر سرتیپ حاتمی در مراسم الحاق زیردریایی فاتح با ناوگان نیروی دریایی ارتش اظهارکرد: موفقیت جدید جوانان برومند کشورمان در صنعت دفاعی را به آنان، ملت ایران، دولت و رئیس جمهوری که همواره پشتیبان نیروهای مسلح و به ویژه صنعت دفاعی هستند و با تدابیر هوشمندانه آن را هدایت و مدیریت می‌کنند، تبریک می‌گویم.

وزیر دفاع با اشاره به اهمیت قدرت دریایی اظهار کرد: سواحل طولانی ما در جنوب شامل دریای عمان و خلیج فارس، مهم‌ترین عامل ژئوپلتیکی در موقعیت کشورمان است که یکی از ابعاد عمق راهبردی نظام است و فرصت‌های فراوانی را برای توسعه کشور و ایفای نقش ملت ایران در تأمین امنیت برای ملت‌های منطقه فراهم آورده است. ایران در مقاطعی از تاریخ به عنوان یک قدرت بزرگ دریایی بوده اما در دوره‌هایی از جمله سده‌های منتهی به انقلاب اسلامی، بویژه در دوره استعمار و در شرایطی که قدرت کشور در سایر حوزه‌ها نیز رو به اضمحلال رفته، مورد بی توجهی قرار گرفته است.

وی افزود: ایران دارای سابقه طولانی حضور در دریا به عنوان یک قدرت دریایی است و با اینکه در چندین سده از این امر غفلت شده و جالب است که بخش قابل توجهی از آن در دوره استعمار بوده است، اما در دهه‌های اخیر مورد توجه نظام قرار گرفته و امروز دارای سرمایه عظیم در این حوزه هستیم که مهم‌ترین آن نیروی‌های انسانی متعهد، متخصص و کارآمد است. نیروی دریایی نیز یک نیروی راهبردی است و نقش مهمی در بازدارندگی فعال که رویکرد اصلی در دکترین دفاعی کشور است، ایفا می‌کند و به این دلیل، یکی از اولویت‌های صنعت دفاعی کشور همین است که در برنامه چهار ساله وزارت دفاع در دولت دوزادهم ارتقای قابلیت‌های راهبردی نیروی دریایی منظور شده و در اینچار چوب گام‌های مؤثری برداشته شده است که زیر دریایی فاتح از آن جمله است.

حاتمی تاکید کرد: حضور ناوگان‌های نیروی دریایی ارتش در اقیانوس‌ها و حضور مقتدرانه نیروی دریایی سپاه با بهره‌گیری خلاقانه از تجهیزات و نیروی انسانی در خلیج مهم و راهبردی فارس بعد دیگری از قابلیت‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران را به نمایش می‌گذارد که نیازمند پشتیبانی تمام است و به دنبال این هستیم که در مسیر دستیابی و بازیابی قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران که شایسته ملت ایران و زمینه ساز ایجاد تمدن نوین اسلامی با گامی‌های استوار و مصمم حرکت کنیم.

وزیر دفاع ادامه داد: در زمینه صنعت دریایی که مؤلفه بسیار مهم در قدرت دریایی است، تا سال ۵۷ هیچ محصول بومی نداشتیم و در واقع فاقد صنعت دریایی بودیم و کل صنعت دریایی ما وابسته به غرب بود. امروز علاوه بر صنعت دریایی بزرگی که در بخش تجاری و غیر نظامی داریم، سازمان صنایع دریایی مستقل از سایر صنایع دفاعی در وزارت ایجاد شده و ۹۵ خانواده محصول در حوزه‌های سطحی و زیر سطحی را تولید می‌کنیم.

وی تصریح کرد: صنایع دریایی وزارت دفاع یکی از حوزه‌های صنعتی در بخش دفاع است که پس از گذشت ۴ دهه تلاش و مدیریت جهادی، امروز به بلوغ رسیده است. مسیر توسعه و پیشرفت صنعت دریایی ما در هر دو بخش شناوری اعم از سطحی و زیر سطحی اثر سطحی و تندرو و سامانه‌های سلاح و تجهیزات آنها به موازات هم طی شده است. در بخش اول که تا حد زیادی مشترک با صنعت دریایی غیر نظامی است، می‌توانیم به تجهیز ناوگان غیر نظامی هم کمک کنیم، که اخیراً برای تولید ۴۴ فروند برای سازمان بنادر توافق شده و با برخورداری از عمق فناوری در این صنعت، به قابلیت طراحی و ساخت بومی شناورهای سطحی، زیر سطحی، اثر سطحی و تندرو دست یافته ایمو با هیچ گلو گاه فناورانه در این زمینه مواجه نیستیم. در زمینه تجهیز این شناورها نیز در تراز نیازهای بومی دفاعی خود قرار گرفته ایم. یکی از فناوری‌های پیچیده مربوط به شلیک موشک از زیر آب است که در این زمینه به موفقیت بزرگی دست پیدا کردیم.

حاتمی گفت: مهم‌ترین ویژگی دفاع ما، کم هزینه بودن و بومی بودن آن است که البته با هم ارتباط دارند و ما با تکیه بر توان داخلی، امروز موفق شده‌ایم بیش از ۸۵ درصد نیازهای تسلیحاتی و تجهیزاتی نیروهای مسلح را در داخل تأمین کنیم و اعلام می‌کنم ما در صنعت دفاعی به بلوغ رسیده ایم و این در حالی است که بودجه دفاعی ما به رغم تهدیدهای مختلف نظامی که وجود دارد و باید نیروهای مسلح آماده و توانمند در اختیار داشته باشیم، با کشورهای مشابه در منطقه قابل مقایسه نیست و بسیار پایین‌تر از آنهاست.

وزیر دفاع تاکید کرد: بهره گیری از استعدادهای بخش‌های غیر دولتی از افتخارات صنعت دفاعی کشور بوده است و در تولید محصولات صنعتی دفاعی، علاوه بر سازمان‌های تخصصی صنعتی بالغ بر ۵۰۰۰ واحد صنعتی و خدماتی و۵۰۰ شرکت دانش بنیان و یکصد دانشگاه در سراسر کشور به کار گرفته شده اند در حالی که در گذشته کار روی صنعت دفاعی اختصاص به یک سازمان دولتی داشت که این پیشرفت‌ها در حالی حاصل شده که بخش دفاع در ۴ دهه گذشته در نوک حملات تحریمی دشمنان قرار داشته است.

وی ادامه داد: امروز صنعت دفاعی بدون تردید به جایگاهی که در چشم‌انداز کشور پیش بینی شده بود، دست یافته در حالی که ۷ سال تا افق چشم انداز باقی مانده است. شتاب در صنعت دفاعی در سال‌های اخیر به مراتب افزایش یافته که ناشی از بلوغ در این صنعت و تلاش جهادی بوده و از جمله در سال ۱۳۹۷ این شتاب محسوس‌تر بود. بطوری که در این مدت نزدیک به یکصد پروژه تحقیق و توسعه به نتیجه رسیده است.

حاتمی افزود: طراحی و ساخت زیردریایی ۶۰۰ تنی کلاس متوسط فاتح که امروز تحویل نیروی دریایی راهبردی ارتش می‌شود، از جمله افتخارات صنعت دفاعی کشور در حوزه دریایی است و بدین ترتیب توانایی طراحی و ساخت زیر دریایی‌های کلاس متوسط اثبات شده و به حول و قوه الهی، تلاش و مجاهدت نیروهای توانمند این صنعت و حمایت دولت و به ویژه ریاست جمهوری، شاهد تداوم این موفقیت‌ها و دستیابی به تجهیزات برتر خواهیم بود. نکته مهم این است که این زیر دریایی علاوه بر قابلیت پرتاب اژدر توانایی شلیک موشک‌های کروز ضد کشتی را دارد که برای اولین بار در کشور انجام شده است.

وزیر دفاع در پایان گفت: این زیر دریایی علاوه بر اینکه در دفاع و تأمین امنیت ملت ایران در چارچوب رویکرد بازدارندگی فعال یک عنصر مهم و تأثیرگذار است، یک پیام مهم هم برای ملت‌های منطقه دارد و آن اینکه منطقه از ظرفیت و قابلیت‌های لازم برای تأمین امنیت خود بدون نیاز به قدرت‌های سلطه‌جوی فرامنطقه‌ای را داراست و آنها باید از تحولات و رویدادهای دهه‌های اخیر درس گرفته و با پایان دادن به مداخله جویی‌های خود که با ایجاد بی ثباتی، باعث ریخته شدن خون ده‌ها و صدها هزار بیگناه در منطقه شده اند، سرنوشت منطقه را به ملت‌های منطقه بسپارید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

بی‌اثری رفتارهای نمادین

بی‌اثری رفتارهای نمادین

همزمان با افزایش تحرکات دیپلماتیک و وعده‌های جدید از سوی غرب، ایران باید به‌عنوان یک الزام استراتژیک، اقداماتی را که در قالب قانون رفع تحریم‌ها شروع کرده به‌صورت کامل ادامه دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر