jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۸۸۸۲۵ ۱۰ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

فهرج یکی از شهرستان‌های محروم استان گرم و خشک کرمان به‌شمار می‌رود؛ در شرقی‌ترین نقطه این استان، کویر مرکزی ایران و با جمعیتی حدود 68 هزار نفر طبق سرشماری سال 90. شغل بیشتر مردم این شهرستان کشاورزی است و اصلا یکی از قطب‌های کشاورزی و سومین تولید‌کننده خرما در استان کرمان به شمار می‌رود.

دمای گاهی بالای 50 درجه و خساست آسمان کرمان و خشکسالی اما سال‌هاست شده بلای جان نخلستان‌ها، آن‌قدر که محصولشان را کم بار کند و دچار خشکیدگی. توفان و گردوغبار هم که از سر مردم این دیار دست برنمی‌دارد، مثل همین روزها که آسمان فهرج و ریگان و چند شهر دیگر شرق کرمان را تیره و تار کرده و راه‌ها را بسته و مردمانش را خانه‌نشین کرده.
جواب زن و فرزند را اما نمی‌شود با دست خالی داد، شاید باید تن به هر کاری داد، مثل فرستادن کودکان برای بنزین‌فروشی به ماشین‌های سنگین عبوری در کنار جاده‌ها. حالا درسشان را هم بتوانند در کنارش بخوانند یا نه، به کنار. تصادف با ماشین‌های عبوری پرسرعت اما یکی از خطراتی است که این کودکان را تهدید می‌کند، اما کم نیستند کودکان دانش‌آموزی که در طعمه حریق ظرف‌های حامل سوخت گر گرفته و از زندگی ساقط شده‌اند. شاید مسؤولان درمانده‌اند که با این شهرستان محروم و بدون زیرساخت چه کنند تا آمار بیکاری‌اش پایین بیاید و مردمانش مجبور نباشند تن به هر کاری بدهند و زندگی‌شان را کف دست گیرند. اما بد نیست بدانند فهرج هم مثل همه مناطق کشورمان، جاذبه‌های گردشگری دارد مثل میل نادر اثر دوران سلجوقی و قلعه تاریخی برج معاذ دوران ساسانی که می‌توان با آماده‌سازی و معرفی آنها و همچین معرفی طبیعت و آسمان پرستاره کویر، خیل گردشگران و پول و اشتغال را به سمت آن جذب کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر