jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۸۵۶۹۰ ۲۹ دی ۱۳۹۷  |  ۱۸:۱۵

واکنش به بازداشت غیر قانونی مجری پرس تی وی در آمریکا؛

رسانه‌های جهان خواستار آزادی مرضیه هاشمی شدند

اصحاب رسانه در سراسر جهان در اعتراض به بازداشت غیر قانونی مرضیه هاشمی خواستار آزادی بی قید و شرط وی شدند.

رسانه‌های جهان خواستار آزادی مرضیه هاشمی شدند

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صداوسیما، اصحاب رسانه در کرانه باختری رود اردن ضمن محکوم کردن بازداشت گوینده شبکه ایرانی پرس تی وی، خواستار آزادی وی شدند و بازداشت وی را سیاسی و نشان دهنده رفتارهای قلدرمآبانه و غیراخلاقی آمریکا دانستند. اصحاب رسانه در کرانه باختری رود اردن بازداشت مرضیه هاشمی گوینده شبکه پرس تی وی ایران را محکوم کردند و خواستار آزادی فوری وی شدند و بازداشت وی را خلاف قوانین بین المللی دانستند.


عصام بکر دبیرکل گروه های ملی و اسلامی فلسطین گفت: بازداشت مرضیه هاشمی در چارچوب رفتارهای استکباری و قلدرمآبانه آمریکا صورت می گیرد. آمریکا باید دست از این کارها بردارد و وی را فورا آزاد کند. جربس عازار خبرنگار شبکه الاخباریه سوریه در فلسطین اشغالی گفت: بازداشت مرضیه هاشمی، بازداشت سیاسی است و خلاف قوانین بین المللی است و ثابت می کند آمریکا آنگونه که ادعا می کنند کشور دموکراسی نیست.

علی الجریری اندیشمند فلسطینی گفت: کسانی که از حق دفاع می کنند بازداشت و کشته می شوند. این رفتارها نشان می دهد نظام آمریکا و نظام هایی که با حق مقابله می کنند فاقد اخلاق هستند و به اصول اخلاقی پایبند نیستند.

حمایت فعالان تونسی از مرضیه هاشمی

فعالان و روزنامه نگاران تونسی ضمن محکوم کردن بازداشت گوینده شبکه ایرانی پرس تی وی، خواستار بین المللی شدن این مسئله برای حمایت گسترده از وی شدند.

انجمن روزنامه نگاران تونس و فعالان جامعه مدنی در این کشور خواستار بین المللی شدن ماجرای بازداشت مرضیه هاشمی گوینده شبکه ایرانی پرس تی وی در آمریکا شدند و بازداشت وی را نشان دهنده رویکرد دوگانه آمریکا دانستند که مدعی دموکراسی است.

سوسن الشاهد عضو انجمن روزنامه نگاران تونسی گفت: آمریکا پیوسته ادعای آزادی و دمکراسی می کند و در گفتمان خود از اینگونه الفاظ و عبارات پر طمطراق استفاده می کند. بازداشت مرضیه هاشمی یک جنایت است و آنها باید درباره بازداشت وی توضیح دهند.

شهرزاد عکاشه سردبیر پایگاه الجریده گفت: اتفاقی که برای مرضیه هاشمی از همکاران رسانه ای افتاد گفتمان دوگانه آمریکا را رسوا می کند. این کار در چارچوب تلاش های آمریکا برای خاموش کردن کسانی که جنایات این رژیم را برملا می کنند، صورت می گیرد. این ماجرا باید بین المللی شود و از همه آزادگان جهان بخواهیم از وی حمایت کنند.

سامی قیراط فعال جامعه مدنی در تونس گفت: حمایت خود را از مرضیه هاشمی که قربانی یک بازداشت سرکوبگرانه شده است اعلام می کنیم. این کار بزرگترین شاهدی است که نشان می دهد آمریکا حکومتی فاشیستی دارد و خودش را به عنوان مهد دمکراسی و آزادی معرفی می کند و به این بهانه ها جنگ های متعددی به راه انداخته است.

دولت آمریکا، مرضیه هاشمی را به عنوان شاهد بازداشت کرده است


واشنگتن پست نوشت: دولت آمریکا تایید کرد یک روزنامه نگار به نام مرضیه هاشمی را که در ایران کار می کند به عنوان شاهد بازداشت کرده است. این روزنامه آمریکایی در پایگاه اینترنتی خود در گزارشی به قلم تام جکمن و اسپنسر هسو نوشت: دولت آمریکا روز جمعه تایید کرد که یک روزنامه نگار آمریکایی تبار را که در ایران کار می کند از روز یکشنبه تا کنون به عنوان شاهد مطلع پرونده ای در دادگاه فدرال در واشنگتن در زندان نگه داشته است و پس از شهادت در مقابل هیئت منصفه آزاد خواهد شد.

در پرونده دو صفحه ای دادگاه علیه وی که روز جمعه منتشر شد هیچ تاریخی برای شهادت دادن وی و هیچ اطلاعاتی نیز درباره ماهیت این پرونده ذکر نشده است. مرضیه هاشمی، پنجاه و نه ساله، به مدت بیست و پنج سال در ایران به عنوان تهیه کننده و مجری شبکه پرس تی وی فعالیت کرده است. وی تبعه آمریکا است.

هاشمی گاهی برای دیدن خانواده اش به آمریکا سفر می کند. به گفته خانواده اش، وی در حال تهیه یک فیلم مستند درباره زندگی سیاه پوستان در سنت لوئیس بود و در زمان ورود به فرودگاه بین المللی در سنت لوئیس و پیش از پرواز به سمت دنور برای دیدن فرزندانش، برای شهادت دادن در یک پرونده از طرف اف بی آی دستگیر شد. وی سپس به واشنگتن منتقل شد و ظاهرا در زندانی در واشنگتن دی سی نگه داشته شده است. اف بی آی از اذعان به بازداشت وی تا روز جمعه خودداری کرده بود. دادگاهی در روز جمعه اعلام کرد هاشمی که با نام اصلی اش یعنی ملانی فرانکلین نام برده شد، به هیچ جرمی متهم نشده است.

حسین هاشمی، پسر مرضیه هاشمی، روز جمعه به واشنگتن پست گفت: وی، مادرش و دو نفر از خواهر و برادرانش به دادگاه منطقه ای آمریکا در واشنگتن احضار شده اند. وی گفت نه مادرش و نه هیچ یک از اعضای خانواده اش شهادت ندادند. حسین هاشمی گفت: مادرش منتقد برخی از سیاست های داخلی و خارجی آمریکا بوده است اما فکر نمی کند که هیچکدام از آنها منجر به بازداشت وی شده باشد.

وی گفت: اگر اف بی آی به سادگی از وی می خواست به سوالات آنها پاسخ دهد، مادرش با آنها همکاری می کرد.

پرس تی وی اعلام کرد: رفتار مقامات آمریکایی با هاشمی محترمانه نیست و ظاهرا وی را به برداشتن حجاب و خوردن گوشت خوک که در اسلام ممنوع است، مجبور کرده اند. به گزارش پرس تی وی، هاشمی دهها سال پیش به دین اسلام گرویده و به ایران نقل مکان کرده بود.

ابراز نگرانی دوست مرضیه هاشمی از بازداشت وی

یکی از دوستان نزدیک مرضیه هاشمی، مجری بازداشت شده پرس تی وی در واشنگتن، درباره مسائل حقوقی مرتبط با بازداشت او ابراز نگرانی کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی راشاتودی، «نرگس مبلغی» از دوستان نزدیک مرضیه هاشمی، خبرنگار و مجری شبکه پرس تی وی که اخیرا در آمریکا بازداشت شده است، گفت: تنها اطلاعی که خانواده مرضیه از او دارند به واسطه تماس تلفنی او با دخترش در روز سه شنبه است. مرضیه در این تماس تلفنی اطلاعات نگران کننده ای داد و به دخترش گفت به رغم میل او، حجابی را که به عنوان یک زن مسلمان داشته از سرش برداشته اند و بدون اینکه حجاب داشته باشد، از او عکس بازداشت گرفته اند. مرضیه افزود: تنها یک تی شرت با آستین کوتاه در اختیارش گذاشته اند که این با طرز لباس پوشیدن اسلامی او مغایرت دارد و او ناچار شده است برای پوشاندن موهای خود، یک تی شرت دیگر دریافت کند. مرضیه همچنین به دخترش گفت: غذای کافی به او نداده اند و از گزینه هایی مانند غذای اسلامی یا غذای گیاهی محروم شده است.

نرگس مبلغی در ادامه گفتگو درباره خبرنگار بازداشت شده پرس تی وی گفت: اگر آنها (مأموران اف بی آی) سوالاتی از مرضیه داشتند، او به این پرسش ها پاسخ می داد. این موضوعی بود که پسر مرضیه نیز عنوان کرد. نکته دیگر اینکه، برای فرزندان (مرضیه هاشمی) نیز احضاریه صادر شده است و آنها علت را نمی دانند. می توانید تصور کنید که آنها چه اندازه نگران مادرشان هستند و این اوضاع چقدر آنها را عصبی می کند.

مرضیه، خبرنگاری شناخته شده در عرصه بین المللی است که ده ها سال است به حرفه خبرنگار اشتغال دارد. مرضیه، خبرنگاری آمریکایی است که بدون اتهام و اطلاع رسانی بازداشت شده است و این شرایط واقعا نگران کننده است.

مجری راشاتودی گفت: طبق حکم صادر شده در دادگاه ناحیه واشنگتن، مرضیه هاشمی باید در روند تحقیقات قضایی در برابر هیئت منصفه شهادت دهد و پس از آن آزاد خواهد شد؛ اما بازداشت این خبرنگار، نگرانی افراد بسیاری، از جمله برخی گروه های فعال حقوق بشر، را برانگیخته است.

شخصیت های فرهنگی نجف اشرف بازداشت مرضیه هاشمی را محکوم کردند

اصحاب رسانه و شخصیت های فرهنگی و فرهیختگان در نجف اشرف بازداشت گوینده شبکه ایرانی پرس تی وی در آمریکا را محکوم و همبستگی خود را با وی و خانواده وی اعلام کردند. به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، اصحاب رسانه در نجف اشرف خواستار آزادی فوری مرضیه هاشمی شدند.

محکومیت بازداشت مرضیه هاشمی از سوی سخنگوی وزارت حقوق بشر و معاون وزیر اطلاع رسانی یمن

سخنگوی وزارت حقوق بشر یمن و معاون وزیر اطلاع رسانی این کشور بازداشت گوینده شبکه ایرانی پرس تی وی را محکوم کردند و آن را متناقض با ارزش های دمکراسی و حقوق و آزادی ها دانستند.
به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، طلعت شرجبی سخنگوی وزارت حقوق بشر یمن ضمن محکوم کردن بازداشت مرضیه هاشمی گفت: به عنوان یک مرجع حقوقی همبستگی خود را با وی که بدون طرح هرگونه اتهامی بازداشت شده است اعلام می کنیم. وی تقریبا به سبب تابعیت خود بازداشت شده است.

فهمی یوسف معاون وزیر اطلاع رسانی یمن گفت: بازداشت وی با ارزش های دمکراسی و حقوق بشر و آزادی ها تعارض دارد. این کار نشان می دهد مقامات آمریکا سرکوبگر هستند و از دوربین رسانه ها و قلم های آزاد هراس دارند.

حمود محمد الشریف روزنامه نگار یمنی گفت: بازداشت ظالمانه مرضیه هاشمی در آمریکا از چهره زشت آمریکا که پیوسته مدعی حمایت از حقوق و آزادی ها است و خود را مدافع حقوق بشر و مطبوعات و روزنامه نگاران نشان می دهد، پرده برداشت. آنها حرمت حجاب و اعتقادات وی را شکستند.

اصحاب رسانه الجزایری بازداشت مرضیه هاشمی را محکوم کردند

اصحاب رسانه و شخصیت های دانشگاهی در الجزایر بازداشت گوینده شبکه ایرانی پرس تی وی را در آمریکا محکوم کردند.

این افراد ضمن محکوم کردن بازداشت مرضیه هاشمی اعلام کردند چنین اقدامی همه ادعاهای آمریکا را درباره حمایت از آزادی بیان و مطبوعات نقش بر آب کرد.

عبدالعالی رزاقی استاد دانشگاه الجزایر گفت: به نظر من بازداشت وی نشان می دهد این اقدامات علیه افراد و شخصیت هایی که با ایران در ارتباط هستند انجام می شود.

حمزه زایت روزنامه نگار الجزایری گفت: بازداشت مرضیه هاشمی در آمریکا سوالاتی درباره سطح آزادی بیان در آمریکا مطرح می کند بخصوص که این کشور مدت هاست شعارها و اصول مقدس مربوط به حقوق بشر و آزادی بیان و حتی آزادی تجمع را به ما دیکته می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر