jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۷۷۳۳۶   ۲۸ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری مشترک با صدر اعظم آلمان، خواستار احیای «اروپای جدید» شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس 24، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه که برای دیدار با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در برلین به سر میبرد، بر لزوم ساخت اروپایی قویتر و مستحکمتر تاکید کرد.

مکرون از آلمان خواست «مرحله جدیدی » را با فرانسه آغاز کند تا بتوان اروپایی ساخت که از «به دام افتادن جهان در هرج و مرج جلوگیری و صلحی جهانی را برقرار کند. »

رئیس جمهور فرانسه در این نشست خبری گفت: کشورهای اروپایی و در راس آنها فرانسه و آلمان وظیفه دارند اجازه ندهند مردم به دام آشوب ها گرفتار شوند. اروپا باید بتواند مردم جهان را در مسیر صلحی جهانی همراهی کند.

تقویت اتحادیه اروپا و تشکیل ارتش اروپایی یکی از مهمترین محورهای گفتوگوهای دو جانبه رئیس جمهور فرانسه و صدر اعظم آلمان را تشکیل میداد.

مکرون و مرکل هردو از معتقدان به همگرایی جهانی بوده و در مقابل ظهور نیروهای پوپولیست و ضدمهاجرتی در اروپا و موضع انزواگرایانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا ایستاده اند.

گرچه طرح مکرون برای تشکیل ارتش اروپایی با استقبال گرم مرکل روبرو شد اما به نظر میرسد چندان به مذاق رئیس جمهور آمریکا خوش نیامد.

دونالد ترامپ سه شنبه گذشته در توییتی این دو مقام اروپایی را مورد تمسخر قرار داد و نوشت: «اگر آمریکا نبود، فرانسوی ها باید در پاریس آلمانی یاد میگرفتند.»

مکرون گفت: اروپا اگر بخواهد در آینده نقش بهتری در جهان ایفا کند، راهی جز تقویت بنیه دفاعی و حاکمیت خود ندارد. امروز ما باید مرحله جدیدی را آغاز کنیم. تهدید امنیتی ،فوریت آب و هوایی ؛ انقلاب صنعت دیجیتال؛انقلاب هوش مصنوعی، تحول کشاورزی و بحران مهاجرت همه اینها چالشهایی هستند که در برابر ما قرار دارند. اروپا نباید در سال های آینده مرعوب این موضوعات شود.

رئیسجمهور فرانسه با اشاره به جنگ های جهانی اول و دوم و علل آن گفت: بعد از دو جنگ ویرانگر جهانی، آلمان و فرانسه به همراه شرکایشان توانستهاند اروپا را دوباره بسازند.

ایجاد بازار مشترک اروپا، ایجاد اتحادیه اروپا، توسعه مبادلات تجاری میان کشورهای اروپایی از جمله دستاوردهای اروپا در دهه های گذشته بوده است.

اما ما هنوز راه زیادی در پیش داریم . مدیریت مرزها، دفاع مشترک کشورهای اروپایی، نظارت بر فضای فناوری دیجیتال، استقلال پولی، حاکمیت غذایی؛ از جمله مواردی است که قوانین اروپا هنوز درباره آنها کاری انجام نداده است و نواقص زیادی دارد.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا هنوز درباره این مسائل تازه کار است و با احتیاط رفتار میکند اما این وظیفه فرانسه و آلمان است تا در این خصوص کارهای بزرگی انجام دهند. اروپا باید از تابوها و عادت هایی که تاکنون مانع پیشبرد این اهداف بوده است عبور کند.

این مسئولیت مشترک آلمان و فرانسه ایجاب میکند تا برای مجهز کردن اتحادیه اروپا به ابزارهای جدید کار کنند. برای این کارها از جمله دفاع مشترک ، تبدیل یورو به پول بین المللی و تعیین بودجه ای برای اتحادیه اروپا شجاعت و فداکاری لازم است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

روس‌ها ششم دی‌ماه ۱۳۵۸ وارد افغانستان شدند و ۲۶ دی‌ماه ۱۳۶۷ خارج. طی ۹ سال بیش از یک میلیون نفر را کشتند. زیرساخت‌ها نابود شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر