jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۷۶۹۴۷   ۲۶ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

روزی حکیمی تصمیم گرفت به شاگردان خود بیاموزد که زیبایی ظاهر مهم نیست و زیبایی باطن مهم است. پس از تفکر و تدبر بسیار تمثیلی طراحی کرد تا به‌وسیله آن این نکته را به‌طور عملی به شاگردان بیاموزد.

در روزی که شاگردان با استاد کلاس داشتند، استاد رو به شاگردان کرد و پرسید: «ای شاگردان، بهنظر شما چه چیز انسان را زیبا میکند؟»

شاگردان گفتند: «چشمان درشت، ابروان کمان، دماغ قلمی، قد بلند، پوست شفاف و موارد دیگر.»

استاد دست داخل کیف سامسونتش کرد و یکلیوان کریستال و یک لیوان پلاستیکی بیرون آورد. سپس در لیوان کریستال آبی مانده و گندیده ریخت و در لیوان پلاستیکی شربتی گوارا و گفت: «شما کدامیک را انتخاب میکنید؟»

همه گفتند: «لیوان پلاستیکی را.»

استاد گفت: «حالا فهمیدید زیبایی درون از زیبایی بیرون مهمتر است؟»

در این لحظه یکی از شاگردان برخاست و با اجازه استاد لیوانها را از او گرفت و آب لیوان کریستال را در داخل گلدان خالی کرد و شربت گوارا را در لیوان کریستال ریخت و گفت: «حالا چی استاد؟»

استاد بغض کرد و گفت: «بیا نمرهات رو بدم برو، دیگه هم کلاس من نیا. ولی اینو بدون، وقتی حقیقت درون انسانها را شناختی، ظاهر اشخاص برایت بیاهمیت میگردد.»

شاگرد گفت: «باشه. ولی شما هم لطفا تمثیلهای بهتری انتخاب کنید که مجبور نباشید کیلویی نمره بدهید.» استاد گفت: «باشه.» و کلاس خاموش شد.

امید مهدینژاد

طنزنویس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر