jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۷۲۶۰۵   ۰۳ آبان ۱۳۹۷  |  ۱۲:۳۴

زارعی در گفت‌وگو با جم‌جم آنلاین تشریح کرد/ بخش اول

تشیکلات خودگردان از مبارزه برای آزادی فلسطین تا جاسوسی برای اسرائیل

این کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: اکنون دایره سازش حتی به حوزه اطلاعاتی و امنیتی هم نفوذ کرده و عناصر سیاسی و امنیتی وابسته به دولت خودگردان اقدام به شناسایی نیروهای جهادی و انقلابی حماس، جهاد اسلامی و دیگر مخالفین جریانات سازش می‌کنند.

تشیکلات خودگردان از مبارزه برای آزادی فلسطین تا جاسوسی برای اسرائیل

جام‌جم آنلاین: معامله قرن جدیدترین نسخه‌ای است که این روزها از طرف آمریکا و اسرائیل برای فلسطین پیچیده شده است، در این طرح قرار است برخلاف توافقات قبلی خواست همیشگی تشکیلات خودگردان برای تشکیل کشور فلسطینی به پایتختی بیت‌المقدس کنار گذاشته شود و آنها با گرفتن مدیریت چند محله از بیت‌المقدس، قبله اول مسلمین را برای همیشه به صهیونیست‌ها واگذار کنند.

طرح معامله قرن که امروز با مخالفت مردم فلسطین روبرو است از طرف بسیاری از کشورهای عربی به شکل آشکار و مخفی مورد حمایت قرار گرفته و ترامپ وعده داده است در سال جاری میلادی از آن رونمایی خواهد کرد؛ به سراغ اصغر زارعی کارشناس مسائل منطقه غرب آسیا رفته‌ایم و شرایطی که موجب شد تشکیلات خودگردان از آرمان آزادسازی فلسطین بجایی برسد که اکنون مجبور شود در مورد فلسطینی ماندن بیت‌المقدس مذاکره کند گفت‌وگو کرده‌ایم، در ادامه بخش اول گفت‌وگوی خبرنگار جام‌جم آنلاین با این کارشناس مسائل منطقه غرب آسیا در خصوص شرایط فلسطین از ابتدای مذاکرات سازش تا امروز ارائه می‌شود.

چه شد که کار سازمان آزادی بخش فلسطین به سازش با اسرائیلی‌ها رسید؟

موضوع مناقشه اعراب با اسرائیل، همزمان با شکل‌گیری رژیم جعلی اسرائیل بعد از 14 می 1948 و واگذاری اراضی کشور اسلامی فلسطین به مهاجرین یهودی توسط دولت استعماری انگلیس، فرانسه و آمریکا کلید خورد و شکل‌گیری غده منحوس صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی سرآغاز درگیری‌ها برای بازپس‌گیری و آزادسازی این سرزمین‌ها از یهودیان مهاجر و حامیان آنها بود.

در طی چند دهه بعد از تشکیل این رژیم ما شاهد 4 جنگ میان کشورهای عربی خط مقدم یعنی مصر، اردن، سوریه و لبنان با حمایت برخی از کشورهای عرب دیگر برای بازپس‌گیری اراضی اشغالی بودیم که متاسفانه با خیانت‌ها و نفوذ جاسوس‌های رژیم صهیونیستی و متحدین آنها یعنی آمریکا و برخی از دولت‌های اروپایی موفق شدند در هر 4 جنگ کشورهای عربی را شکست دهند و اراضی گسترده‌تری از سرزمین‌های اسلامی را به متصرفات خود ضمیمه کنند.

در طی این سال‌ها عمده‌ترین بحثی که مورد مناقشه واقع شده و رژیم جعلی صهیونیستی از انجام آن سر، باز زد قطعنامه و مذاکرات بعد از جنگ رمضان 1967 بود؛ در جنگ رمضان با مداخله شورای امنیت سازمان ملل رژیم جعلی صهیونیستی موظف شد با قبول آتش‌بس به اراضی اشغالی قبل از 1967 مراجعت کند و اراضی اشغالی را که بعد از آن اشغال کرده بود در اختیار کشور عربی و اسلامی فلسطین قرار دهد؛ در آن زمان کشورهای عربی با هدایت جمال عبدالناصر که خودش را رهبر جهان عرب و ناجی سرزمین‌های اشغالی می‌دانست وارد جنگ شش روزه شدند و متحمل شکست سنگینی گردیدند، بعد از این جنگ هم رژیم جعلی صهیونیستی با پشت گرمی آمریکا و سایر حامیان عملا توجهی به قطعنامه و تعهداتی که داده بود نکرد و مدتی بعد جنگ دیگری را برکشورهای اسلامی تحمیل کرد.

سال 1973 در زمان انورسادات باز کشورهای خط مقدم مبارزه وارد جنگ دیگری با رژیم جعلی صهیونیستی شدند که متاسفانه در این جنگ هم که هدف آن بازپس‌گیری اراضی اشغالی بود شکست خوردند؛ بعد از این جنگ نظام سلطه به رهبری آمریکا، اروپا و برخی از کشورهای دیگر اقدام به لابی‌ و رایزنی‌هایی متعدد کرد و در نتیجه آن رژیم سادات وارد جریان صلح با رژیم جعلی صهیونیستی شد؛ در ادامه کارتر به عنوان سنبل پیگیری صلح اعراب و اسرائیل با حمایت رژیم ستم‌شاهی وقت ایران وارد ماجرا شد و در نهایت مثلث بگین، سادات و کارتر منتج به عقد قرارداد ننگین کمپ‌دیوید در سال 1978 میلادی شد؛ این ماجراها چیزی در حدود یک سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران اتفاق افتاد.

چرا عرفات به این وارد روند سازش پیوست؟

هرچند بعد از انقلاب اسلامی ایران شرایط در منطقه دگرگون شده بود، اما متاسفانه روند صلح و سازش بین اعراب و اسرائیل هم وارد فاز جدیدی شد، سال 1981 سادات بعد از امضای پیمان صلح بدست آقای خالد اسلامبولی ترور شد اما روند سازش به دست مبارک ادامه پیدا کرد؛ حتی در یک مقطع کشورهای عضو اتحادیه عرب کشور مصر را به دلیل خیانت سازش از این اتحادیه اخراج کردند اما تدریجا با فشارهایی که ایالات متحده آمریکا و برخی از دولت‌های اروپایی دیگر وارد کردند روند سازش با ابعاد جدیدی دنبال شد و حتی سازمان آزادی بخش فلسطین به رهبری آقای یاسر عرفات در دایره سازش قرار گرفت.

با اوج‌گیری انقلاب اسلامی و پیروزهایی که رزمندگان اسلام در جنگ تحمیلی کسب کرده بودند، قدرت نظام اسلامی ایران تدریجا رو به افزایش گذاشت و روند صلح و سازش از ناحیه آمریکا با فشار بیشتری دنبال شد تا تدریجا اتحادیه عرب هم موضوع بازگشت رژیم سازش کار مصر به اتحادیه عرب را در دستور کار قرار دهد؛ متاسفانه این فشارها و لابی‌ها موجب شد بسیار از سران کشورهای اسلامی به شکل پنهان رایزنی‌هایی را با مقامات ایالات متحده امریکا یا برخی از مقامات رژیم جعلی صهیونیستی دنبال کنند؛ در حالی که این مذاکرات پشت‌پرده دنبال می‌شد، برخی از کشورها مثل مصر، مراکش و اردن این روابط را آشکار کردند و روند سازش در سرزمین‌های اشغالی به شکل و گستره جدیدی دنبال ‌شد.

در شرایط سازش چگونه جریانات مقاومت به وجود آمدند؟

با پیروزی‌هایی انقلاب اسلامی در جبهه‌های دفاع مقدس و با گسترش تفکر انقلابی، جریانات جدیدی در منطقه شکل گرفتند که این جریانات موجب خیزش در میان آوارگان ملت فلسطین شدند و گروه‌های سازش کار به نوعی در حاشیه قرار گرفتند؛ در اینجا جریانات مقاومت مانند حماس، جهاد اسلامی، جبهه خلق و امسال آنها مسیر خودشان را از روند سازش جدا کردند.

جریان خیانتکار سازش امروز به دو گروه سازشکاران درون فلسطین و همینطور خیانتکارانی مانند رژیم آل‌سعود و برخی از کشورهای عربی که خود را به عنوان حامیان ملت فلسطین جلوه می‌دهند تقسیم شده‌اند؛ آقای یاسر عرفات در ماجرای سازش آسیب دید و مرگ مشکوک او یکی از موضوعات قابل تامل در روند سازش است، بعد از او شخص دیگری به نام محمود عباس یا ابومازن در فرآیند سازش قرار گرفت که این فرآیند را در مسیر جدیدی قرار داد.

رژیم صهیونیستی و متحدان آنها همواره سعی کرده‌اند میان جریانات فلسطینی شکاف عمیق ایجاد کنند و با حمایت از سازشکاران مانند محمود عباس و جریانات سیاسی مستقر در کرانه باختری، مسئولین سازش‌کار فلسطین را در برابر جریانات انقلابی و جهادی مانند حماس، جهاد اسلامی، جبهه خلق و غیره قرار دهند که البته عملا با این اقدامات در جغرافیای فلسطین هم شکاف ایجاد شده است؛ اکنون باریکه غزه محل استقرار گروه‌های مخالف سازش مانند حماس و جهاداسلامی و امثال آنهاست و کرانه باختری محل حکومت محمودعباس و جریان سازشکار است.

اکنون دایره سازش حتی به حوزه اطلاعاتی و امنیتی هم نفوذ کرده و عناصر سیاسی و امنیتی وابسته به دولت خودگردان به رهبری سلام فیاض یا محمود عباس اقدام به شناسایی نیروهای جهادی و انقلابی در حماس، جهاد اسلامی و دیگر مخالفین جریانات سازش می‌کنند و با گرا دادن به عوامل اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی سعی دارند مبارزان فلسطینی را از صحنه حذف کنند.

پایان بخش اول

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

قطعا هدف راهبردی آمریکا، مهار قدرت جمهوری اسلامی و مولفه‌های قدرت هسته‌ای، موشکی و... از طریق وارد آوردن فشار و انجام مذاکره است. این کشور برای دستیابی به هدف خود به سکوی پرتاب اولیه یعنی برجام نیاز دارد که براساس آن بتواند پله‌های بعدی را طی کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر