jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۱۶۸۱۵۰   ۱۳ مهر ۱۳۹۷  |  ۱۳:۵۵

بنابر اعلام کمیته نروژی جایزه نوبل، 2 فعال مبارزه با خشونت جنسی از کنگو و عراق برنده جایزه صلح نوبل در سال 2018 شدند.

برندگان جایزه صلح نوبل 2018 معرفی شدند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، کمیته صلح نوبل جایزه صلح خود در سال 2018 را به دکتر «دنیس موکوِگ» شهروند اهل کنگو و «نادیا مُراد» شهروند ایزدی اهل عراق اعطا کرد.

به گفته کمیته صلح نوبل، این جایزه به دلیل فعالیت این دو نفر در راه مبارزه با خشونت جنسی و پایان دادن به خشونت جنسی به عنوان یک ابزار جنگی در درگیریهای نظامی به آنها تعلق گرفته است.

نادیا مراد یک شهروند عراقی است که از سپتامبر 2016 به عنوان فعال صلح و همچنین سفیر حسن نیت سازمان ملل در راه مبارزه با قاچاق انسان فعالیت میکند.

نادیا مراد از جمله زنان ایزدی بود که در سال 2014 زمانی که 21 سال سن داشت توسط داعش به عنوان برده جنسی به اسارت درآمد. علاوه بر وی 7 هزار زن دیگر ایزدی نیز توسط داعش مورد اسارت جنسی قرار داشتند.

نادیا زمانی که از دست داعش گریخت با انتشار کتابی به افشاگری در زمینه خرید و فروش برده‌های جنسی توسط گروه تروریستی داعش اقدام کرد. مراد در کتاب خود نوشته که وی در ابتدا به عنوان برده جنسی به یکی از تروریستهای ارشد داعش فروخته شده بود. این عنصر داعشی در عین حال 3 زن دیگر را به بردگی خود گرفته بود.

دکتر موکوگ نیز یک متخصص پزشکی زنان و اهل کنگو است که در بیمارستان پانزی در بوکاوو کار میکند و در درمان زنانی که هدف تجاوز گروهی توسط شبه نظامیان قرار دارند مشارکت دارد. وی از زمان جنگ دوم کنگو، هزاران زن که قربانی تجاوز گروهی در درگیریهای داخلی کنگو قرار داشتند را مورد درمان قرار داده است.

وی پیش از این نیز چندین جایزه بین المللی از جمله از جانب سازمان ملل دریافت کرده است.

برنده صلح نوبل در سال 2017 نیز کمپین مبارزه با گسترش سلاحهای هسته ای بود.

از زمان اعطای جایزه صلح به فعالان صلح بین المللی، کمیته نوبل تا کنون چندین بار به خاطر انتخابهایش هدف انتقادات شدید جامعه بین‌المللی قرار گرفته است. از جمله انتخاب باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا به دلیل عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در مناطق مختلف جهان از جمله در یمن، افغانستان و سومالی که به کشته شدن صدها غیرنظامی، زن و کودک منجر شده بود، مورد انتقاد قرار گرفته است.

باراک اوباما برنده جایزه صلح نوبل در سال 2009 است.

همچنین اعطای جایزه صلح نوبل به «آنگ سان سوچی» که اکنون رهبر حزب حاکم میانمار است به علت دست داشتن وی در سرکوب مسلمانان روهینگیا مورد تشکیک و انتقاد فعالان صلح قرار داشته است.

سوچی در زمانی که توسط نظامیان حاکم میانمار تحت زندان خانگی قرار داشت در سال 1991 برنده جایزه صلح نوبل شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جنجال یک عکس (+عکس)

جنجال یک عکس (+عکس)

رسیدن یک روزنامه به شش هزارمین شماره و تاب آوردن در برابر مشکلات که امروزه فراروی اهالی مطبوعات قرار دارد، پشتوانه‌ای از تلاش روزنامه‌نگارانی را طلب می‌کند که با شور عاشقانه‌ای نسبت به کار و بردباری در مقابل مشکلات اقتصادی و بیمناک از هیولای کرونا سعی داشته‌اند به روزنامه‌ جام‌ جم تنوع قابل‌قبولی ببخشند و خوانندگان‌شان را راضی و خشنود نگه دارند و من این توفیق را به کارکنان زحمتکش روزنامه جام‌جم دست‌مریزاد می‌گویم.

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر