jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۶۷۲۲۴   ۰۸ مهر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

رسانه ملی به رسم دیرینه در ایام دفاع مقدس هر سال آثاری را در قالب ساختارهای مختلف اعم از نمایشی و غیرنمایشی با این محوریت روانه آنتن می‌کند و امسال هم به این رسم دیرینه پایبند بوده و با مجموعه تلویزیونی بچه‌های گروهان بلال این شب‌ها میزبان خانه‌های مردم است.

اولین نکتهای که مخاطب را برای تماشای این اثر جذب میکند، تیتراژ شروع سریال است که مخاطبان را به دهه 60 و هشت سال جنگ تحمیلی میبرد، فضای تیتراژ کاملا حس نوستالژی برای مخاطب دارد و متوجه میشود با یک اثر جنگی رو به رو است. علاوه بر آن دیدن نام امرا... احمدجو، نویسنده و کارگردان به نام کشور که مجموعه موفق روزی روزگاری را در کارنامه دارد، در تیتراژ سریال و در کسوت بازنویس فیلمنامه، حس بهتری به مخاطب میدهد؛ زیرا متوجه میشود با فیلمنامهای روبهروست که با قلم شیوای احمدجو بازنویسی شده است. قسمت اول این مجموعه با فضای جنگ و حضور رزمندگان در خط مقدم آغاز شد. البته معرفی کاراکترها در نخستین قسمت از این مجموعه تلویزیونی خیلی برای مخاطب گیرایی ندارد، به ویژه کاراکتر طنازی که ایمان صفا بازی میکند. با وجود اینکه این بازیگر تلاش کرده تا با خندههای بیش از اندازه در فضای جبهه، قصه را طناز کند؛ اما چندان موفق نبوده و برای مخاطب هم جذابیت ندارد. اما قصه از قسمت دوم و بعد از معرفی کاراکترها رنگ و لعاب دیگری به خودش گرفت و به قول معروف داستان قوام و انسجام خودش را پیدا کرد. از قسمت دوم گروهان بلال به تصویر کشیده شد که گروهی از جوانان هستند و فردی به نام رحیم آنها را آموزش میدهد. البته رحیم بناچار فرماندهی این گروهان را پذیرفته و در سودای رفتن دوباره به خط مقدم است. بین جوانان و رحیم، فرمانده اتفاقات با نمک در قصه میافتد که مخاطب را علاقهمند به تماشای سریال میکند. گرچه تعلیقهای قصه کم است و خیلی در این بخش نمیتواند ذهن مخاطب را درگیر کند، اما داستان شیرین است و همین باعث میشود تا بیننده از تماشای سریال لذت ببرد و آن را هم دوست داشته باشد. از سوی دیگر نگاه سازندگان این سریال ستودنی است، زیرا سعی کردهاند از یک زاویه تازه به جنگ بپردازند تا برای مخاطب جذاب و دیدنی باشد. البته ناگفتههای بسیاری از جنگ باقی مانده و هنرمندان میتوانند با نگاه عمیقتر به موضوع هشت سال جنگ تحمیلی به زوایای تازهتری بپردازند که تماشای آن هم برای مخاطبان جالب باشد، بنابراین این توقع از هنرمندان میرود تا نسبت به این موضوع بیتفاوت نباشند و با آثاری قوی بتوانند از این طریق بخشهای ناگفته جنگ را به بهترین شکل به تصویر بکشند.

فاطمه عودباشی

رسانه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر