jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۱۱۶۶۹۰۳ ۰۷ مهر ۱۳۹۷  |  ۱۲:۳۲

امروز آیین رونمایی از 130 مستند ویژه شهدای مدافع حرم که در مراکز استانی صدا و سیما تولید شده‌اند، با حضور رئیس رسانه ملی و دیگر مدیران این سازمان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از مقامات لشکری و کشوری برگزار می‌شود. مراسمی در خور و شأن دلدادگانی که برای حضور در خط مقدم مبارزه با تکفیر و ترور، جان به کف راهی جبهه‌ها شدند و در این راه سر دادند تا سری در میان سرها داشته باشیم.

130 پروانه عاشق به روایت 33 مرکز صدا و سیما

همچنین قرار است در این مراسم از خانواده ۱۴ نفر از شهدای مدافع حرم به نمایندگی از سایر خانوادهها و نیز چند نفر از ورزشکارانی که مدالهای قهرمانی مسابقات جهانی خود را به مدافعان حرم تقدیم کردهاند، تجلیل شود.

به تصویر کشیدن زندگی این ستارگان درخشان که الگویی برای نسل امروز و فردا هستند، یکی از وظایف رسانه ملی به شمار میرود و با توجه به این که این شهدا از شهرها و استانهای مختلف هستند، نقش مراکز استانی صدا و سیما در این زمینه بسیار پررنگ خواهد بود؛ اینک و در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی که یکی از ثمرات آن حضور معنوی انقلاب و فرهنگ مقاومت ملت ایران در کشورهای دیگر است، شاهد رونمایی از 130 مستند پیرامون زندگی 130نفر از این شهدا هستیم؛ فیلمهایی که با استفاده از خلاقیت و توانمندی هنرمندان بومی در مراکز استانی صدا و سیما
تولید شدهاند.

ساخت مستند دنیایی است دیگرگونه و متفاوت از سایر عرصههای فیلمسازی. جهانی برآمده از واقعیتهای پیرامونی انسان که نگاه تیزبین مستندساز، وجوه مختلف آنها را میبیند و با ظرافت و خلاقیت، پازلی هنرمندانه از هر آنچه هست در مقابل چشم مخاطب قرار میدهد. جورچینی رنگارنگ از همه آنچه هست، اما بدون رویکرد هنری و حرفهای، چیستی و ماهیت آن بر همگان روشن نیست. مستندها در هر ژانری که ساخته شوند، ساحتهای مختلف اندیشه بشری را شکل میدهند، آدمی را با واقعیتها روبهرو میسازند و شناخت انسان را از هستی، یک گام به جلو میبرند.

از دیگر سو استعدادیابی و شناخت توانمندیهای بومی در حوزههای مختلف فیلمسازی و هنری در گسترهای به وسعت ایران، یکی از کارکردهای رسانه ملی به شمار میرود. رسانهای که متعلق به همه ایرانیان است و همه ایرانیها هم آن را از خودشان میدانند و در این بین با توجه به اهمیت فیلم مستند و جایگاه این سبک از فیلمسازی در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، نگاه ویژهای هم به مستندسازان وجود دارد.

آثار مستند مراکز استانی صدا و سیما طی سالهای اخیر آنقدر خوش درخشیدهاند که نیازی به بازتعریف آنها نیست. از دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر تا تندیس جشنواره‌‌های بینالمللی و منطقهای که این امر گویای توانمندی بالای مستندسازان جوان و خوشفکر بومی در اقصی نقاط کشور است.

جوانانی که راه خود را در حوزه تولید آثار مستند پیدا کردهاند و سبک ویژه خود را با همه ویژگیها و چارچوبهای مشخص شده به اثبات رساندهاند.

نهضت فراگیر مستندسازی در مراکز استانها از سال 1395 آغاز شده و در حوزههای گوناگون شاهد مستندهای موفقی بودهایم. سال گذشته (1396) 35 مستند بلند و نیمه بلند که به همت صدا و سیمای مراکز تولید شده بودند، در آستانه اربعین حسینی (ع) و طی مراسمی با حضور رئیس محترم سازمان صدا و سیما رونمایی و از شبکههای تلویزیونی پخش شد.

اقدامی که با اقبال گسترده مخاطبان روبرو شد و امسال هم مستند 130 شهید مدافع حرم که در این مجموعه گردآوری شدهاند، همگی جزو تولیدات خوب مراکز به شمار میروند. فیلمهایی که بر پایه مطالعات گسترده و با استفاده از نیروهای خلاق و جوان کلید خوردند و به ثمر نشستند.

علی دارابی

معاون امور استانهای سازمان صدا و سیما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر