اردوغان در نشست خبری؛

نباید با اقدامات عجولانه در سوریه آب به آسیاب تروریست ها ریخت

رئیس جمهور ترکیه گفت: ترکیه با جدیت با هر اقدامی که در سوریه منجر به پیامدهای خطرناک برای امنیت مردم سوری شود مخالف است.
کد خبر: ۱۱۶۳۰۶۰
نباید با اقدامات عجولانه در سوریه آب به آسیاب تروریست ها ریخت

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری اجلاس سه کشور ایران، روسیه و ترکیه ضمن تشکر از رئیس جمهور ایران برای میزبانی این اجلاس گفت: دلیل حضور ما در سوریه و این نشست، همدردی با خواهران و برادران سوری است و پیداکردن راهی که به پایان دادن جنگ در سوریه ختم شود.

وی گفت: اجلاس سه گانه امروز برای ایجاد تأثیرات مثبت در سوریه مثمر ثمر بوده است و امکان ارزیابی شرایط کنونی را به ما داده است، اما نباید انتظار داشت که اختلافات، در سوریه، یک روزه برطرف شود.
اردوغان افزود: ترکیه در کنار دو کشور ایران و روسیه، برعکس دیگران که نشسته و تکیه داده اند و نگاه می کنند، در حال سعی برای حل مسأله تروریسم در منطقه است و در اجلاس های سوچی، آستانه و امروز، راه حل های مسالمت آمیز بسیاری برای مشکل سوریه پیدا شده است و حضور ما در اجلاس امروز نشان می دهد که هنوز مسأله سوریه برای ما مسأله ای حائز اهمیت است و تا دستیابی به اهدافی که در این اجلاس تعیین شده است از پا نخواهیم نشست.

رئیس جمهور ترکیه گفت: ترکیه همیشه گفته است که به بهانه هایی مثل کنترل رژیم در سوریه، نباید به این کشور تعرض کرد و حملات بدون برنامه ریزی به شهر ادلب که شاید امروز به اندازه خود سوریه اهمیت داشته باشد فقط شرایط را بدتر می کند.

وی افزود: ترکیه در ادلب 12 نقطه نظارتی دارد که این مسئولیت ترکیه در منطقه را برای حفظ امنیت مردم سوری و ثبات، بسیار زیاد می کند و بازهم تأکید می کنم، هر گام غلطی که در این منطقه برداشته شود تنها باعث بیشتر شدن وخامت اوضاع در سوریه خواهد شد.

اردوغان گفت: تأثیرات خطرناک حرکت های فکر نشده در منطقه، امنیت مردم سوری را به هیچ می انگارد و این برای ترکیه که آغوش خود را به روی همه سوری ها بازگذاشته، مسأله ای غیرقابل قبول است.
رئیس جمهور ترکیه افزود: نباید با حرکت های عجولانه در ادلب خسارت های غیرقابل جبران بوجود آورد و مسأله ادلب باید از طریق چارچوب های مشخ شده درآستانه حل شود.

وی گفت: با رئیس جمهور ایران آقای روحانی و رئیس جمهور روسیه آقای پوتین در این اجلاس به توافقاتی رسیدیم که از مهم ترین آنها این است که نباید با عنوان مبارزه با تروریسم، دست به اقدامات عجولانه در منطقه زد و باید با راه حل هایی مسالمت آمیز با آن مبارزه کرد.

اردوغان افزود: ترکیه به‌عنوان کشوری که پذیرای سه و نیم میلیون نفر از پناهندگان سوری می باشد، بازگشت پناهندگان به کشورشان را در صورت تمایل، مثبت ارزیابی می کند و نگرانی جدی برای امنیت این افراد در کشور خودشان دارد.

رئیس جمهور ترکیه گفت: البته تأکید می‌کنم که مسئولیت سر و سامان دادن به جنگ در سوریه تنها به عهده سه کشور این اجلاس نیست و ایجاد امنیت در این کشور نیاز به کمک کشورهای دیگر هم دارد.

پیام ما به تروریست‌ها محکم است

رئیس جمهور ترکیه گفت: در زمینه به زمین گذاشتن سلاح پیام دادیم و این موضع محکم ما در مقابل تروریست هاست.

رجب طیب اردوغان در نشست خبری در پاسخ به سوالی درخصوص موج جدید مهاجرت و اینکه آیا این موضوع در نشست مورد توجه قرار گرفت، افزود​: قبل از هر چیز در اینجا به عنوان سه کشور ضامن روند آستانه داریم تلاشی را به پیش می‌بریم و اجلاسی را که در سوچی آغاز کردیم و در آنکارا ادامه دادیم حالا در تهران دنبال می‌کنیم.

وی افزود: در ادلب به خاطر تروریست‌ها مهاجرت آغاز شده است ما مرز مشترک طولانی با سوریه داریم و تنها جایی که مردم ادلب می‌توانند فرار کنند ترکیه است ما در ترکیه فعلاً ۳ و نیم میلیون نفر را پذیرش کرده ایم و توان و امکان بیشتری برای مهاجرت‌های جدید نداریم.

رئیس جمهور ترکیه گفت: ۳ و نیم میلیون نفر دیگر در ادلب زندگی می‌کنند و اگر قرار باشد آن‌ها هم به ترکیه بیایند ما نمی‌توانیم پذیرای آنان باشیم.

اردوغان افزود: ما فقط باید از مهاجرت جدید جلوگیری کنیم، در نشست امروز در زمینه به زمین گذاشتن سلاح پیام دادیم و این موضع محکم ما در مقابل تروریست هاست و جلوگیری از این مهاجرت‌ها خیلی مهم است.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به صحبت‌های پوتین در خصوص رقه و درعا گفت: در درعا هزاران انسان کشته شدند و ما پذیرای صد‌ها نفر آواره بودیم و هرگونه امکانات بهداشتی، درمانی و بیمارستانی را در اختیار آن‌ها گذاشتیم و در ادلب هم همینطور می‌تواند باشد.

اردوغان افزود: در دیدار‌های دوجانبه و اجلاس سه جانبه در همین زمینه صحبت کردیم و در بیانیه پایانی ۱۲ ماده‌ای هم این موارد مورد اشاره قرار گرفت و من امیدوارم که ما برای پایان دادن به این روند راهی پیدا کنیم، چون مردم سوریه می‌خواهند هر چه زودتر قانون اساسی خودشان را داشته باشند و یک انتخابات عادلانه برگزار کنند و امیدواریم همه با هم بتوانیم در این زمینه موفق باشیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها