عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با جام جم آنلاین؛

قیمت های فعلی بازار، صد در صد کاذب است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قیمت های فعلی بازار مصنوعی است و هیچ پایه منطقی در قیمت گذاری ندارد، گفت : مردم باید در شرایط فعلی از خرید کالای غیر ضروری خودداری کنند.
کد خبر: ۱۱۶۲۹۸۴
قیمت های فعلی بازار، صد در صد کاذب است

به گزارش جام جم آنلاین عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه و وزیر پیشین وزیر رفاه و تأمین اجتماعی با بیان اینکه در پاسخ رئیس جمهور نسبت به سوال نمایندگان مجلس برنامه مدونی برای مقابله با گرانی های اخیر ارائه نشد، افزود: متاسفانه رئیس جمهور از اقدامی که منجر به کاهش نگرانی مردم شود و با عکس العمل مثبت بازار مواجه شود صحبتی نکرد.

وی با تاکید بر اینکه در گرانی های اخیر با دو الی سه نقل مواجه هستیم، گفت: یکی از مباحث احتکار کالا است که هم اکنون شاهد آن هستیم لذا باید دستگاه های نظارتی و مردم مراقب باشند تا اگر در جایی با این پدیده مواجه شدند به سرعت مراتب را اعلام کنند.

وزیر پیشین رفاه و تأمین اجتماعی،عدم قیمت گذاری واحد در مورد کالا ها را یکی دیگر از مشکلات فعلی دانست و افزود: اگر به مردم اعلام شود که چه کالایی با چه قیمتی به فروش می رسد قطعا شرایط خیلی متفاوت خواهد شد و جلوی هرج و مرج درفروش کالا گرفته خواهد شد.

وی گفت:الان مردم از میزان قیمت ها آگاه نیستند و امروز یک کالا به یک قیمت و فردا با قیمت دیگری به فروش می رسد و هیچ کس نمی داند قیمت اصلی یک کالا به چه میزان مشخص شده است.

عضو فراکسیون اصولگرایان با تاکید بر اینکه نمی دانیم قیمت واقعی کالا چقدر است و پشت هر کالایی هر روز یک برچسب جدید قیمت زده می شود، یادآور شد: بالاخره دولت باید به مردم بگوید چه کالایی چه قیمتی دارد و ما به عنوان شهروند نسبت به اعداد و ارقامی که پشت هرکالایی موجود است ابهام داریم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درمورد ورود مواد اولیه کارخانه ها و عدم ترخیص آنان از گمرکات نیز گفت: در مورد مواد اولیه چند مشکل وجود دارد. یکی اینکه گمرکات می گویند قیمت اصلی بسیاری از کالاها اعلام و ترخیص امکان ندارد. ولی رئیس گمرک می گوید 80 درصد آنها ترخیص شده است.

وی افزود: دولت اعلام کرد هر کس می خواهد کالا وارد کند می تواند با ارز 4200 اقدام کند اما شاهدیم که بعد از ثبت سفارش و ورود کالا، حالا گمرک می گوید باید 2800 تومان ما به التفاوت برای این کالا ها پرداخت شود.

مصری تاکید کرد: بعد از این اتفاق بعضی وارد کنندگان می گویند اگر مبلغ 2800 داده شود ،کالای تولیدی آنان دیگر اقتصادی نیست و خریداری نخواهد داشت و با بلاتکلیفی مواجه شده اند و از آنجایی که تصمیمات دولت نیزمرتبا در حال تغییر است نه تکلیف تولید کننده و نه مصرف کننده اصلا مشخص نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت اعلام کرد ورود لاستیک سنگین با ارز 4200 صورت می گیرد اما کارخانه هایی که لاستیک سنگین تولید می کنند باید مواد اولیه خود را با ارز بالاتر از عدد تعیین شده تهیه کنند و این یعنی ورود مواد اولیه که اشتغال زایی هم به دنبال دارد باید با ارز 8 هزار تومان صورت گیرد که اصلا صرفه اقتصادی برای تولید کننده به همراه ندارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در مورد هر کالایی مورد به مورد تصمیم می گیریم، افزود: وزیر صنعت اعلام کردند که 1500 قلم کالا شامل ارز 4200 شده است ولی ما در مجلس از اینکه کدام کالا شامل این ارز می شود اطلاعی نداریم که بدانیم در این لیست نام چه کالایی قرار دارد.

عضو فراکسیون اصولگرایان گفت:‌ در شرایط فعلی تصمیمات آرام و موردی گرفته می شود و بازار تکلیف خود را با شرایط فعلی نمی داند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درادامه افزود:‌ از مردم می خواهم به جز کالاهای ضروری خود از خرید اقلام غیر ضروری خودداری کنند چون تمام این قیمت ها مصنوعی است و قطعا به ضرر کسانی است که بخاطر ترس از گرانی ،سرمایه خود را از دست می دهند.

وی تاکید کرد: قیمت های فعلی بازار، صد در صد کاذب است و یقین داشته باشیم هر کس کالایی بخرد که احتیاجی به آن ندارد صد درصد ضرر خواهد کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها