jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۶۲۵۸۰ ۱۳ شهريور ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

زمان تحقق احتمالی این فناوری: بین سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۵۰

در آستانه دوران پایان سرقت

ما در دنیایی از کمبودها زندگی می‌کنیم و منابع کافی برای تمام انسان‌های روی زمین وجود ندارد. به همین دلیل از وقتی انسان قدم به هستی گذاشته، برخی برای سیر کردن و راضی نگه‌داشتن خود از دیگران دزدی کرده‌اند. هنجارهای اخلاقی و همچنین قوانین وضع‌شده، این عمل نکوهیده را ممنوع کرده اما دزدی و سرقت منابع دیگران تبدیل به عادتی شده است که برخی انسان‌ها نمی‌توانند دست از آن بکشند. امروزه محققان با تولید فناوری‌های کارآمد توانسته‌اند تا حدی جلوی سرقت‌ها را بگیرند و معتقدند روزی در آینده می‌توانند به تمام این سرقت‌ها کاملا پایان دهند.

رایانهها، ابزارهایی عالی هستند که به زودی در هر وسیلهای که خریداری میکنیم، از مداد گرفته تا کفشهایمان، وجود خواهند داشت. ابزارهای الکترونیک آنقدر کوچک خواهند شد که درون هر کدام از آنها میتوان تراشههای هوشمند کار گذاشت. در واقع این کار در حال حاضر بخشی از فناوری اینترنت اشیا است. در این فناوری تمام اشیای محیط پیرامونمان با استفاده از حسگرهای مینیاتوری تا ریزتراشهها، به اینترنت متصل شده و کنترل میشوند.

در آینده این حسگرها درون هر محصولی قرار خواهد گرفت و تمام آنها به صورت بیسیم به اینترنت متصل میشوند. انرژی این حسگرها ابتدا با باتریهای مینیاتوری تامین خواهد شد، اما پس از آن به وسیله گیرندههایی کار خواهند کرد که میتوانند به صورت بیسیم از منابع مختلف محیط اطراف خود انرژی ذخیره کنند. با این حسگرها کارخانهها میتوانند بهآسانی تمام کالاها را نهتنها بهروز کرده و بفروشند، بلکه از به سرقت رفتن آنها پیشگیری کنند. هر بار وسیلهای به سرقت رود، صاحب آن میتواند با حسگرهایی که در آن وسیله کار گذاشته شده است، آن را ردیابی و پیدا کند.

علاوه بر حسگرهای فوق، برنامهنویسان رایانه در حال طراحی اپلیکیشنهایی هستند که در آینده تمام محصولات را ضدسرقت میکنند. برای مثال میتوانید نرمافزاری در گوشی هوشمندتان نصب کنید تا وقتی تلفنتان به سرقت رفت، بتوانید به راحتی فایلهای شخصیتان را از راه دور پاک کنید یا دستگاه را قفل کرده و حتی آن را نابود کنید و اجازه استفاده از آن را به سارق ندهید. محققان امیدوارند حداکثر تا سال ۲۰۵۰ برای همیشه به ماجرای سرقت پایان دهند.

منبع: quantumrun.com

نادیا زکالوند

جامجم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

وداع با ارتش یک نفره

وداع با ارتش یک نفره

از منظر من دیگو مارادونا بزرگترین چهره تاریخ فوتبال جهان است. قصد ندارم بعد از مرگش در مورد او غلو کنم، اما مارادونا یک شخصیت چند‌بعدی بود و اصولا به شکلی پارادوکسیکال و تضادگونه در جهان فوتبال حضور داشت.

هنرمندی تمام‌ قد

هنرمندی تمام‌ قد

از دست دادن هر هنرمندی سخت است و دردناك و دیروز غم از دست دادن زنده‌یاد پرویز پورحسینی همه را متاثر و غمگین كرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر