jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۵۸۵۸۴   ۲۰ مرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

جورج بوش، رئیس‌جمهور سابق آمریکا که در دوران ریاست خود یکی از ضعیف‌ترین رهبران آمریکا در طول تاریخ توصیف می‌شد، این روزها چهره به نسبت متفاوتی پیدا کرده است.

بوش از آکادمی نظامی وست پوینت مدال افتخار میگیرد، نمایشگاه نقاشی افتتاح میکند و به مزرعه داری مشغول است.

بوش همچنین تلاش کرده خود را از دونالد ترامپ فاصله دهد و حتی انتقاداتی هم نسبت به عملکرد او وارد کرده است.

اما رسانههای آمریکایی از جمله واشنگتن پست نیز هم گام با بوش سعی میکنند چهرهای مثبت از وی به تصویر بکشند و او را رهبری خردمند توصیف کنند.

پایگاه آمریکایی «آلترنت» در مقالهای به قلم آدام جانسون مینویسد دولت دونالد ترامپ آنقدر افتضاح عمل میکند که فرصت برای بوش فراهم شود تا خود را یک «جمهوریخواه معقول» نشان دهد.

در این گزارش آمده است: سیاست فاجعه بار ترامپ باعث میشود که جنگ افروزان افراطی قبلی میانه رو و منطقی به نظر برسند.

بوش تلاش کرده خود را چهرهای مترقی و آزادیخواه به نمایش بگذارد و همزمان رسانههای معروف آمریکایی نیز تلاش میکنند به این موج دامن بزنند و شجاعت بوش را تحسین کنند.

بوش در سخنرانی اخیر خود انتقاداتی غیرمستقیم ضد ملیگرایی ترامپ و رفتار ناپسند وی مطرح کرد. بوش در انتقاد از سیاستهای ضدمهاجرتی ترامپ گفت: مردم از هر نژاد، دین و قومیتی میتوانند آمریکایی باشند. این یعنی تعصب یا سفیدبرترپنداری در هر شکل آن توهین به هویت آمریکایی است.

مطبوعات آمریکا به شدت از این سخنرانی استقبال کردند و روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارشی را در مدح بوش به صفحه اول خود برد.

اما بوش شایسته این تحسین نبود. سخنرانی وی پر از اشکال بود، درست مثل خودش. انتقادات وی گرچه بجا هستند، اما نباید از زبان شخصی مطرح شوند که خود به رشد ترامپ کمک کرده است.

ناتوانی دولت وی در کمک به مردم آمریکا در مقابل توفان کاترینا، تمایل وی به کاهش مالیات برای ثروتمندان، فساد گسترده، اهمیت ندادن به تغییرات آب و هوایی و ایجاد زمینه بحران مالی سال 2007 با دادن آزادی بیحدوحصر به بانکها از جمله اشتباهات بوش هستند که زمینه قدرت گرفتن فردی چون ترامپ را که مشکلات را به گردن مهاجران و دیگر مسائل میاندازد فراهم کردند.

بوش هم مانند ترامپ خشونتگرا و بیمنطق بود.

کافی است حمله آمریکا به عراق در بیتوجهی کامل به سازمان ملل یا پیام معروف وی بعد از 11 سپتامبر در تهدید جهان که میگفت جهانیان یا با ما هستند یا علیه ما را به یاد بیاوریم.

ترامپ کار سختی در رسیدن به رکورد بوش در کشت و کشتار دارد، چون جنگهای عراق و افغانستان روی هم بیش از یک میلیون کشته به جا گذاشتند.

البته شاید ترامپ به این رکورد هم برسد، اما حداقل تا آن زمان بهتر است صبر کنیم و بوش را دوست بامزه و باشعوری که در کل آنقدرها هم آدم بدی نبود به تصویر نکشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر