jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۵۸۳۳۷   ۱۸ مرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

مبارزه با فساد از طریق رسانه یک گزاره آشنا در فضای رسانه‌ای جهان است و از سوی دیگر گزاره‌ای ناملموس در فضای رسانه‌ای ایران.

فساد نقطهای است که بردارهای منفی و مثبت در برابر هم قرار گرفتهاند و شر توانسته بر خیر پیروز شود.

مثلا خود مفسد اقتصادی یک بردار است، حامیان سیاسی او یک بردارند و نهادهای نظارتی و افکار عمومی بردار دیگری است؛ مسالهای که ما داریم این است که رسانه به عنوان یک بردار در این دعوا غایب است و در صحنه حاضر نمیشود تا فساد تضعیف شود.

اخلالگران نظام اقتصادی یک ویژگی که دارند این است که در یک اتاق تاریک و دور از رسانهها هستند و به فساد مشغولند و از این قرارگیری در تاریکی استفاده میکنند تا حمایت افراد متصل به قدرت را به دست آورند. فرضا به یک وزیر یا نماینده مجلسی نزدیک میشوند و آنها هم بدون آنکه از رفتارهای غیرقانونی این فرد مطلع باشند از او به عنوان یک فعال اقتصادی حمایت میکنند در حالی که اگر رسانه نسبت به مالاندوزی مشکوک چنین فردی حساسیت به خرج میداد و او را افشا میکرد دیگر نمیتوانست به این راحتی در تاریکخانه فساد قرار گیرد. یک نمونه عینی اگر بخواهم برای چنین موردی مثال بزنم یکی از بدهکاران کلان بانکی است که نامی از او در رسانهها دیده نمیشود و فرد توانسته بود به یکی از وزرا نزدیکشود.

وقتی هم که مسئولان بانک از او میخواهند که پول را پس بدهد نزد آنها به آن وزیر زنگ میزند و شروع به خوش و بش میکند و اینگونه مسئولان بانک از او حساب میبرند و اجازه میدهند که بدهیاش را پس ندهد.

اما بعد از اینکه بنده روی او کار کردم و نامش در رسانهها افشا شد دیگر هزینه حمایت از او برای آن مسئول بالا رفت و آن حمایتها قطع شد و امروز این فرد در زندان اوین است. یعنی بردار رسانه وارد دعوای بردارها شد و بردار حامیان بدهکار بانکی را خنثی کرده و مساله حل شد.

ما یک پرونده دیگر کار کردیم که جوانی 25 ساله بدون هیچ سابقه اقتصادی و با یک میلیون تومان سرمایه شرکتی را به ثبت رساند و از بانک 250 میلیارد تومان بدون طی کردن مراحل قانونی وام گرفت که طبیعتا مورد مشکوکی بود.

من به عنوان یک خبرنگار سراغ بانک رفتم، حتی با دوربین مخفی مقابل خانه این فرد و محل کار او رفتم و نهایتا فهمیدم این آدم کارگر یک مغازه است و صاحب مغازه داماد یکی از سهامداران عمده همان بانک است! پس از این کشف فساد و انتشار آن در رسانهها پرونده مورد نظر با سرعت بیشتری پیگیری شد و امروز این پول به بیتالمال برگشته است. همه این اتفاقات در بستری به نام خبرنگاری تحقیقی اتفاق میافتد؛ بررسی عمیق و تحقیقی روی مسائل جامعه و حل آنها از طریق کشف حقایق پنهان و انتشار آنها در رسانهها. البته این راه چالشهای خاص خود را دارد، از پیشنهاد رشوه گرفته تا تهدید و شکایت و دهها مورد دیگر که جزو بدیهیات قضیه است و خبرنگار باید با شجاعت وارد میدان شود اما موضوع ناراحتکننده این است که حمایت لازم از رسانهها و خبرنگارها برای ورود به این مسائل و دفاع از حقوق عمومی وجود ندارد. یعنی ما از بردارهای شر جز این انتظار نداریم، اما از بردارهای خیر انتظار حمایت و همافزایی داریم.

میلاد گودرزی

خبرنگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر