jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۱۵۷۲۷۶   ۱۳ مرداد ۱۳۹۷  |  ۲۲:۳۰

هفته پیش برایتان از روش پیدا کردن دو صورت فلکی دب‌اکبر و ذات‌الکرسی، ستاره قطبی و جهت شمال به کمک آن دو نوشتم.

مثلث تابستانی در اوج آسمان

این هفته میخواهیم سراغ ستارههای برویم که در شبهای تابستانی بر تارک آسمان به زیبایی میدرخشند. اگر در شبهای پیش رو حوالی ساعت 21 و 30 دقیقه اگر روی بام منزل رو به مشرق بایستید (همان جهتی که خورشید هر روز از آنجا طلوع میکند)، در این صورت سه ستاره شبیه به تصویر شبیهسازی شده در پایین این ستون در آسمان خواهید دید که از به هم متصلکردن فرضی آنها به یکدیگر مثلث بزرگی بهوجود میآید. این مثلت نزد منجمان به «مثلث تابستانی» معروف است و اسامی سه ستاره تشکیلدهنده سه رأس آن از بالا و به صورت ساعتگرد به ترتیب عبارت است از: نَسر واقع (به معنی کرکس نشسته)، نَسر طائر (به معنی کرکس در حال پرواز) و ذَنبالدجاجه (به معنی دم قو). این سه ستاره هر یک پرنورترین ستارههای صورتهای فلکی خود هستند که اسامی آنها به ترتیب عبارت است از: شَلیاق، عقاب و دجاجه. مثلث تابستانی از این جهت منسوب به تابستان است که ستارههایش در فصل تابستان نزدیک به بالای سر در آسمان شب دیده میشوند. در حالی که هر چه به سمت پاییز و اواخر پاییز برویم، با تغییر موقعیت مداری زمین در گردش به دور خورشید، ستارههای مثلث تابستانی را پس از غروب خورشید بر فراز افق مغرب خواهیم دید و ساعتی پس از غروب خورشید، آنها نیز یکی پس از دیگری غروب خواهند کرد. وقتی امشب سه ستاره مثلث تابستانی را تماشا میکنید در نظر داشته باشید که فاصله ستاره نسر واقع با ما حدود25 سال نوری است و فاصله ستاره نسر طائر نزدیک به 17 سال نوری است. اما فاصله ستاره ذنبالدجاجه بالغ بر 2600سال نوری است! با توجه به روشنایی که از این سه ستاره با چشم غیرمسلح میبینید و این که تفاوت درخشندگی ظاهری آنچنانی با هم ندارند، احتمالا میتوانید حدس بزنید ستارههای ذنبالدجاجه چقدر ممکن است عظیم و درخشنده باشد که در شرایطی که صدبرابر دورتر از ستاره نسر واقع است، اما کماکان روشناییاش شانهبهشانه نسر واقع میزند! درباره فواصل ستارهها و عظمت آنها در هفتههای آینده برایتان بیشتر خواهم گفت.

کاظم کوکرم

دانش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها