jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۵۳۸۱۲   ۲۶ تير ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

خودش استاد است. استاد مسلم کمانچه‌نوازی و همواره به موسیقی زادگاهش لرستان پایبند بوده است. علی‌اکبر شکارچی سال‌هاست در عرصه موسیقی فعال است و هر بار از مواجهه انگشتانش با تارهای کمانچه، نواهایی را خلق کرده که هر شنونده را مسحور کرده است. او می‌داند چگونه می‌شود با موسیقی جادو کرد و این جادوها را با موسیقی زادگاه خود گره زد. شکارچی هر چه می‌نوازد، رنگ و صدای موسیقی لرستان را در خود دارد، البته رنگ و صدایی متفاوت تا آنچه قبل‌تر نواخته شده است. در واقع او هر بار که آلبومی منتشر کرده و فعالیتی در عرصه موسیقی داشته، چیزی را به این عرصه افزوده است.

البته موسیقی هم در لرستان داستان دیرینه و جذابی دارد. لرها همواره این هنر را میستایند و به آن اهمیت میدهند و کمانچه همسازی است که بیش از دیگر سازها با آن مانوس هستند و به صدایش دل دادهاند. حالا وقتی کمانچهنوازی بینظیر از این دیار دست به ساز شود، نتیجهاش جادویی نامیرا خواهد بود. شکارچی روز گذشته آلبومی را وارد بازار موسیقی کشور کرد. این استاد مسلم، آلبوم خود را «پنجگاه» نامیده و در توضیح این نامگذاری آمده است: آلبوم «پنجگاه» یادوارهای است برای پنج استاد بزرگ موسیقی عطا جنگوک، داریوش صَفوَت، هابیل علیاُف، محمد رضا لطفی و احمد محسنپور .

شکارچی با همکار و دوست دیرینه اش عطا جنگوک «خونین شهر» را کار کرده و به استقبال آزادی خرمشهر رفته بود. زندهیاد داریوش صفوت استاد بزرگ موسیقی کشورمان از استادان اوست. اگر درباره تاریخچه گروه شیدا بدانید، به یاد خواهید داشت این گروه ابتدا در سال ۱۳۵۱ توسط محمدرضا لطفی و با همکاری علیاکبر شکارچی، حسین عمومی و ناصر فرهنگفر در دانشگاه تهران شکل گرفته بود و نام لطفی در میان پنج استاد دیگر موسیقی نشان از ادای دین شکارچی به او دارد.

هابیل علیاف، نوازنده برجسته کمانچه در کشور آذربایجان هم از جمله افرادی است که شکارچی پیش از این بارها درباره جایگاه مهمش صحبت کرده است. زندهیاد محسنپور هم از چهرههای برجسته موسیقی نواحی است که این آلبوم به او تقدیم شده است.

این آلبوم بهصورت تصویری ضبط شده و شامل کمانچهنوازی و آوازهای علیاکبر شکارچی است و در موسسه فرهنگی هنری کمان آوای آرش، تهیه شده و منتشر میشود.

امید رحمانی/ روزنامهنگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر