jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۴۹۱۷۴ ۰۲ تير ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

عموما خلق آثار هنری کار مهیجی به شمار می‌رود. اما هنگامی که در این عمل مسائل زیست‌محیطی و هنری مطرح می‌شود، دیگر سرگرمی به حساب نمی‌آید؛ بلکه مانند هنر محیطی سعی در افزایش حساسیت نسبت به محیط زیست دارد. آثار ورونیکا ریشتر هم در همین حیطه جای دارند. او که در وبسایت شخصی‌اش می‌گوید در ابتدا اتفاقی این هنر را کشف کرده است، طی ده سال گذشته توانسته با تبدیل بیش از هزار بطری پلاستیکی، آثار بازیافتی خود را خلق کند. همچنین ورونیکا ریشتر میزبان یک موزه‌ آثار بازیافتی از همین بطری‌هاست و تا کنون 3000 قطعه از این آثار را از 76کشور جهان جمع‌آوری کرده است.

ریشتر از بطریهای قابل بازیافت استفاده میکند. این بطریها که از مشتقات نفت هستند، به خاطر تجزیه نشدن در طبیعت بدنامند. به همین دلیل میبایست جمعآوری و سپس به موادی چون فیبر تبدیل شوند که در تولید برخی لباسها و مصالح ساختمانی کاربرد دارند.

مورکی هنرمند استرالیایی یکی دیگر از افرادی است که با سکه و کلید دست به خلق آثار هنری زده است. او با استفاده از ابرازهای فلزی که دیگر برای کسی کاربرد ندارند، ظرف، جاشمعی، چراغ و مجسمه میسازد. خودش میگوید: ابتدا کارها برایم سخت بود ولی کمکم راههای خلاقانهتری برای برش و چسباندن کلیدها پیدا کردم و به مرور کارهایم بهتر شدند.

مینار پرادیپتا هم دیگر هنرمندی است که به واسطه هنر بازیافت به شهرت جهانی دست یافته است. مینار پرادیپتای اندونزیایی از سال 2011 و پس از این که به طور کاملا اتفاقی با یک استادکار شیشهگر سنتی آشنا میشود، شروع به شیشهگری میکند. به این ترتیب او شروع به کار با مشعلی کرد که توسط استادکار شیشهگر ساخته شده بود و هنر شیشهگری خود را ارائه داد. به این شکل که از هرگونه شیشه زباله که در دسترس او بود استفاده و محدودیتها را به فرصت بدل کرد.

او اکنون ذهنیت و احساس خود را با استفاده از سبک شیشهگری با مشعل، ابراز میکند، اینکه چگونه تصورات او با فرآیند دگردیسی شعلههای سوزان، از زباله هنر خلق میکند.

جین پرکینس هم هنرمندی است که با زبالههای اطرافش تابلوهایی را خلق کرده است که در گالریهای بسیاری به نمایش درآمدهاند. این هنرمند بریتانیایی با استفاده از مواد دورریختنی آثار هنری شگفتانگیزی را خلق میکند. او برای این کار از دکمه، مهره، پوسته، اسباببازی و جواهرات استفاده میکند.

هنرمند دیگری به نام «گری هاوی» هم با اینکه مبتلا به بیماری پارکینسون است، از قاشق، چنگال و چاقوهای غذاخوری، مجسمههایی دیدنی و تماشایی ساخته است.

او میگوید: هرکدام از این وسایل برای مقصدی خاص استفاده شدهاند؛ از قاشق برای قسمتهایی که انحنا دارد؛ چاقو برای سطوح صاف و از چنگال برای نشان دادن پرها استفاده کردهام. وقتی میتوانم حرکت کنم، میتوانم کار کنم و زمانی که در وضعیت خوبی نیستم دوستان، فامیل و خانوادهام به کمکم میآیند. البته اکنون بیشتر وقتم را صرف ساخت همین آثار میکنم. .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

جهاد همچنان باقی است

جهاد همچنان باقی است

چهلمین سال است که مردم ایران آغاز یک دفاع را جشن می‌گیرند. هرچند جنگ، تلخی و سختی و سیاهی دارد، اما آغاز دفاع‌مقدس از 31شهریور شروع فصل جدیدی از جهاد و ایستادگی بود که ثمره آن، امروز مصونیت‌بخشی نظام در ساحات مختلف است.

وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر