jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۴۷۱۳۰   ۲۱ خرداد ۱۳۹۷  |  ۱۲:۱۱

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به پیشینه و سابقه آمریکا در کارشکنی، تخطی و خروج از تعهدات دوجانبه و چندجانبه بین‌المللی به دولت کره شمالی توصیه کرد: با هوشیاری کامل در مذاکرات با آمریکا ورود کند.

مواضع روسیه در قبال ایران و سوریه روشن است

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، بهرام قاسمی در نشست خبری این هفته خود در خصوص مواضع ایران در رابطه با مذاکرات ایالات متحده آمریکا و کره شمالی در سطح سران دو کشور، گفت: موضع ایران در این رابطه کاملا روشن است و تغییری در آن انجام نشده، ما علاقه‌مندیم در شبه جزیره کره مثل سایر نقاط جهان صلح و ثبات و امنیت برقرار باشد و هر گامی به این روند کمک کند و نیز به توسعه اقتصادی و رفاه این منطقه از آن استقبال می‌کنیم.

کره شمالی با هوشیاری با آمریکا مذاکره کند

وی در عین حال تصریح کرد: با توجه به پیشینه و تاریخ رفتار و روابطی که از آمریکا می‌شناسیم به ویژه از شخص آقای ترامپ که در مدت ریاست‌جمهوری‌اش اقداماتی مبتنی بر کارشکنی، خروج از توافق‌ها و قراردادها و تخطی از تعهدات انجام داده است به ویژه در رابطه با برجام، نگاه خوش‌بینانه‌ای به این مساله نداریم و معتقدیم دولت کره باید با هوشیاری کامل در این خصوص برخورد کند چرا که ماهیت حاکمیت آمریکا ماهیتی نیست که بتوان خوش‌بینانه درباره آن قضاوت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در رابطه با مواضع اخیر روسیه و برخی تحلیل‌ها حاکی از دور شدن این کشور از ایران در سوریه است، گفت: تا جایی که به خاطر دارم اتفاق جدیدی در روابط ما با روسیه در رابطه با سوریه اتفاق نیفتاده و مواضع روسیه در قبال دمشق و تهران روشن است. رایزنی‌های ما در روند آستانه و مذاکرات دوجانبه ادامه دارد و روسای جمهور ایران و روسیه اخیرا دیداری با یکدیگر داشته‌اند.

حضور ایران در سوریه به درخواست دولت این کشور است

وی تاکید کرد: حضور ایران در سوریه همان‌طور که بارها اعلام شده به درخواست دولت این کشور و با هدف مبارزه با تروریسم است و موفقیت‌هایی که در چند سال گذشته به دست آمده در همین راستاست و آنچه در مطبوعات مطرح می‌شود مورد تایید نیست.

قاسمی گفت: ما همکاری خود را در سوریه به خوبی ادامه می‌دهیم تا بازگشت صلح و امنیت و از بین رفتن تروریسم در این کشور.

نیازی به شعبده‌بازی نتانیاهو نداریم

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در مورد ویدئوی اخیری که از سوی نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ارتباط با کم آبی در ایران و تلاش این رژیم جهت کمک به ملت ایران در راستای مبارزه با این موضوع منتشر کرده است و همچنین ادعاهایی که او علیه دولت ایران مطرح کرده ، گفت: این بار اول نیست که آقای نتانیاهو چنین کارهایی را انجام می‌دهد. او از این کارها زیاد انجام می‌دهد و بار اول نیست که از این حرف‌های بی‌ربط می‌زند.

وی با اشاره به جنایت‌های رژیم صهیونیستی در کشتار مردم فلسطین، گفت: آقای نتانیاهو و رژیم صهیونیستی باید دست از کشتار مردم فلسطین و جنایت‌هایی که هر روز انجام می‌دهد، بکشد و نیازی نیست که نگران موضوع خشکسالی در ایران باشد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: قطعا مردم ایران با توانمندی‌ها و وجود قشر فرهیخته‌ای که در کشور دارد توانایی حل و فصل مسائل خود را دارد و نیازی به این شعبده‌بازی‌ها ندارد.

قاسمی با بیان اینکه نتانیاهو در سفر اخیر خود به اروپا ناکام بود و با توجه به شکستی که در این سفرها داشت و اینکه نتوانست آنها را با آمریکا در ارتباط با خروج از برجام و تغییر نوع نگاه آنها به این توافق بین‌المللی همراه کند، گفت: در همین راستا نیاز داشت که اقدام دیگری انجام دهد و در همین چارچوب اقدام اخیر که یک اقدام فریبکارانه، ریاکارانه و بچه‌گانه است را انجام داد.

اتفاقات گروه ۷ نشان از تحولات جدید بین‌المللی است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با ارزیابی جمهوری اسلامی ایران از نشست اخیر گروه هفت و اختلافاتی که بین آمریکا و شش کشور دیگر این گروه صنعتی به وجود آمد از جمله نگاه متفاوت آمریکا و دیگر کشورهای عضو در مورد برجام، تصریح کرد: من به عنوان یک دیپلمات باید خوش‌بین باشم و خوش‌بین هستم که بتوانیم نهایتا در جهان امروز بدون آمریکا همکاری‌های برجامی خود را ادامه دهیم البته انتظارات ما از طرف‌های مقابل برای اجرای تعهدات‌شان سنگین است و آنها باید بتوانند رضایت ایران را جلب کنند.

وی ادامه داد: آنچه که در گروه هفت شاهد آن بودیم نشان از وقوع تحولات جدید در عرصه بین‌الملل است و اینکه کشورهای مستقل جهان تحمل قلدری و خودبزرگ‌بینی یک کشور را ندارند و به راحتی حاضر نیستند که دیکته‌های دیگران را با چشمان بسته بپذیرند. من فکر می‌کنم این اتفاقات یک نکته خاص و مشخص در تاریخ معاصر بود و این صف‌بندی‌ها و اختلافات ناشی از دگرگونی‌ها و تحولات در جهان در حال گذر است.

وی افزود: آمریکا باید بپذیرد که این کشور نیز کشوری مانند دیگر کشورهاست و یک عضوی از مجموعه سازمان ملل و در همین چارچوب باید به نظرات و تصمیمات دیگر کشورها نیز احترام بگذارد و به آنها توجه کند.

ولایتی ارتباط خوبی با وزارت خارجه دارد

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری که مدعی بود آقای ولایتی تاکید دارد که ایران باید به روسیه نزدیک‌تر شود و به نظر می‌رسد که تعداد سفرهای وی از تعداد سفرهای وزیر خارجه به روسیه بیشتر باشد و آیا با توجه به این موضوع جمهوری اسلامی ایران فقط یک نگاه تک بعدی به یک کشور خاص دارد، گفت: آقای ولایتی از شخصیت‌های برجسته سیاسی کشور هستند که از جایگاه بالایی برخوردارند. ایشان ۱۶ سال وزیر امور خارجه بودند و از تجارب ارزشمندی در حوزه‌ سیاست خارجی برخوردارند و اینکه تعداد سفرهای ایشان به روسیه بیش از تعداد سفرهای وزیر امور خارجه باشد فکر می‌کنم که یک آمار اشتباهی است و آمار سفرهای آقای دکتر ولایتی و ظریف به مسکو قابل مقایسه با یکدیگر نیست. وزیر امور خارجه کشورمان بارها به خاطر مسائلی مانند برجام، سوریه، تحولات دوجانبه و منطقه به روسیه سفر کرده‌اند و این باعث شده که تعداد سفرهای وزیر امور خارجه به روسیه از رکورد بالایی برخوردار باشد. آقای ولایتی هم چندین سفر به روسیه داشتند، ایشان به عنوان مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در بزنگاه‌هایی ماموریت‌هایی را دنبال می‌کردند و موضوعات سیاست خارجی را پیگیری می‌کنند و ایشان تا آنجا که من می‌دانم ارتباط خوبی با وزارت خارجه دارد و اگر منظور شما از این سوال موازی‌کاری در این حوزه است باید بگویم چنین چیزی وجود ندارد و ما همه در یک مسیر در راستای تامین منافع ملی کشور حرکت می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال دوم خبرنگار گفت: من چنین تصوری را نسبت به آقای ولایتی ندارم، اینکه ایشان نگاه تک بعدی به یک کشور خاص داشته باشند، چنین تصوری نیست.

قاسمی ادامه داد: در چارچوب مسائل و منافع ملی در حوزه سیاست خارجی اقداماتی انجام می‌شود و اگر تمام ابعاد این اقدامات را ندانیم شاید این تصور اشتباه به وجود آید که فقط به یک بعد در این عرصه توجه می‌شود در صورتی که چنین نیست.

ترامپ حرف‌های عجیب و غریب زیاد می‌زند

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با رسانه‌ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای ترامپ اخیرا در توییتی اعلام کرده که بعد از خروج آمریکا از برجام رفتار و تحرکات ایران در منطقه تغییر کرده و به نوعی تا حدودی مهار شده است گفت: آقای ترامپ حرف‌های عجیب و غریب زیاد می‌زند و در همین چارچوب سوژه کاریکاتوریست‌ها و طنزپردازان هست. من نمی دانم منظور آقای ترامپ از تحرک چیست درواقع مفهوم سخنان ایشان را نمی‌فهمم.

قاسمی با بیان اینکه آقای ترامپ حتی به تعبیر هم پیمانانش دچار خودشیفتگی و خودکامگی است و سخنانی را مطرح می کند که معمولا توسط یک سیاستمدار برجسته مطرح نمیشود ادامه داد: من از سخنان ایشان چیزی متوجه نمی‌شوم . نگاه و مواضع ایران در مورد مسائل منطقه، غرب آسیا و تروریسم روشن است و فکر میکنم چیزی قابل تغییر در ارتباط به این حوزه‌ها نداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:‌ فکر می کنم احتمالا ترامپ از اتاقی به اتاق دیگر جابه جا شده است و یا تلسکوپی که از آن از کاخ سفید به منطقه نگاه می‌کرده اشکال فنی پیدا کرده است.

در یک رفراندوم در یک شرایط خاص تکلیف رژیم اشغالگر قدس کاملا مشخص می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه نتانیاهو در سفر اخیر خود به اروپا در ارتباط با مواضع ایران در مورد این رژیم مظلوم نمایی کرده است و این درحالی است که ایران همواره بهترین راه‌حل برای حل موضوع فلسطین را برگزاری رفراندوم بین مردم واقعی این منطقه عنوان کرده است تصریح کرد: نگاه ا یران به موضوع فلسطین روشن است من فکر می کنم در یک رفراندوم در یک شرایط خاص تکلیف این رژیم اشغالگر کاملا مشخص می ‌شود.

وی با بیان اینکه مقامات رژیم صهیونیستی در راستای خصومت با ایران و ترویج ایران هراسی تلاش می کنند و اقداماتی را انجام می‌دهند تا بتوانند از این طریق یارانی را برای خود جذب کنند گفت: بهترین راه‌کار برای حل موضوع فلسطین راهکاری‌است که ایران مطرح کرده است و به نظر می رسد تا به این مرحله برسیم این وضعیت سرکوب ادامه خواهد داشت.

امیدواریم به راه ‌حلی برای برداشته شدن محاصره یمن دست یابیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد مذاکرات ایران و چهار کشور اروپایی در ارتباط با موضوع یمن گفت: تا کنون ایران و چهار کشور اروپایی ایتالیا، آلمان، فرانسه و انگلیس دو دور مذاکره در ارتباط با موضوع یمن داشتهاند و ما با توجه به وضعیت بغرنج و پیچیده در یمن گفت‌وگوهایی را با این چهار کشور اروپایی آغاز کرده ایم و امیدواریم به راه ‌حلی برای برداشته شدن محاصره از این منطقه و امداد رسانی به مردم آن که نیازهای زیادی در این زمینه دارند دست پیدا کنند.

نشست وزیران خارجه ایران و سه کشور اروپایی را منتفی نمی‌دانم

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود قرار است در آینده نزدیک آقای ظریف با سه همتای اروپایی خود در برجام در ارتباط با این توافق بین‌المللی رایزنی و دیداری داشته باشد، تصریح کرد: تماس‌های فشرده‌ای در سطوح مختلف با مقامات کشورهای مختلف با توجه به فرصتی که وجود دارد خواهیم داشت و آنچه که اشاره شد را نیز منتفی نمی‌دانیم و می‌تواند این دیدار در هفته‌های آینده در این سطح یا سطوح دیگر انجام شود. هدف از این دیدارها رسیدن به جمع‌بندی نهایی است تا اینکه بتوانیم در مورد برجام تصمیم‌گیری کنیم.

سیاست سعودی‌ها نسبت به ایران خصمانه و ماجراجویانه است

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چندی پیش رسانه‌های سعودی با انتشار خبری دروغین صحبت از گفت‌وگوهای مخفی بین ایران و رژیم صهیونیستی کردند که شما آن را رد کردید، حال اخیرا یکی از شبکه‌های تلویزیونی رژیم صهیونیستی اعلام کرده که احتمالا سفارت سعودی در بیت‌المقدس بنا به درخواست برخی از چهره‌های آکادمیک عربستان افتتاح خواهد شد و نظر ایران در این ارتباط چیست، گفت: سیاست سعودی‌ها نسبت به ایران خصمانه و ماجراجویانه است. سعودی‌ها سعی می‌کنند که موضوع ایران‌هراسی و ایران‌ستیزی را با تمام توان دنبال کنند و متاسفانه هنوز پیگیری این سیاست به اشکال مختلف در رفتار سعودی‌ها دیده می‌شود. ما می‌دانیم و اطلاعاتی داریم که عربستان چه مسیری را در جهت ایجاد جنگ روانی علیه ایران و پیشبرد سیاست ایران‌هراسی دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: نگاه عربستان به رژیم اشغالگر صهیونیستی یک نگاه دیگری است. سعودی‌ها سعی می‌کنند که پنهان و گاها آشکارا در جهت جلب رضایت این رژیم قدم بردارند. سعودی‌ها برای ضربه زدن به ایران از هر ابزاری استفاده می‌کنند.

قاسمی با اشاره به اخبار منتشر شده در ارتباط با نوع تعاملات عربستان با رژیم صهیونیستی، تصریح کرد: فکر می‌کنم این رفتارها جدید نیست، از مدتی قبل آغاز شده ولی این نوع رفتارها در نهایت با عکس‌العمل جامعه اسلامی روبرو خواهد شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: بخشی از این رفتارها به مشکلات متعددی بر می‌گردد که سعودی‌ها با آن در داخل عربستان مواجه هستند.

فرانسه نباید استانداردهای دوگانه‌ای در ارتباط با تروریسم داشته باشد

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با برگزاری گردهمایی از سوی منافقین در سی‌ام ژوئن در فرانسه و اینکه آیا ایران نسبت به این موضوع به مقامات فرانسوی اعتراضی کرده است یا نه؟ تصریح کرد: آنها یک گروه تروریستی هستند که سابقه انجام اقدامات خصمانه نسبت به ملت ایران را در کارنامه خود دارند. آنها گه‌گاه این نشست‌ها را در فرانسه برگزار کردند که قطعا این موضوع مورد اعتراض ایران بوده و است. کشورهایی مثل فرانسه نباید استانداردهای دوگانه‌ای در ارتباط با تروریسم داشته باشند و تروریسم را به دو مقوله تروریسم خوب و بد تقسیم کنند چنان‌که به این گروه تروریستی اجازه دهند که در این کشور تجمعاتی را برگزار کند و در جای دیگر به محکومیت تروریسم بپردازد.

وی صدور مجوز برای برگزاری گردهمایی منافقین را امری ناپسند و غلط عنوان کرد و افزود: فکر می‌کنم که در یک افق مشخص این اقدامات چیزی جز پشیمانی برای این کشورها به همراه نخواهد داشت.

افرادی تلاش می‌کنند در روابط مطلوب ایران و عراق خلل ایجاد کنند

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، برخی از رسانه‌های عراقی و منطقه اقدام به انتشار اخباری مبنی بر ایجاد اختلاف بین ایران و عراق منتشر کردند، همچنین در راهپیمایی قدس در بغداد پرچم ایران از سوی برخی از افراد حمل شد و این خود مجددا باعث شد که برخی از رسانه‌های عراقی به ایران حمله کنند، از دیگر سو این رسانه‌ها مدعی شدند که ایران آبراه زاب به سمت عراق را مسدود کرده، تصریح کرد: روابط ایران و عراق در چارچوب مشخصی قرار دارد. نگاه بغداد به تهران و نگاه تهران به بغداد روشن است. ما دو کشور همسایه هستیم که علاقه‌مند هستیم روابط‌مان را گسترش دهیم.

وی با اشار به ویژگی‌های روابط ایران و عراق گفت: اینگونه رابطه با چنین خصوصیاتی دشمنانی دارد و افرادی تلاش می‌کنند که در روابط مطلوب دو کشور خلل ایجاد کنند.

قاسمی با بیان اینکه ریشه‌ها و چرایی اقدامات این دشمنان روشن است، گفت: با شناختی که از طرف عراقی داریم فکر نمی‌کنیم که این تلاش‌های مذبوحانه بتواند آثار و تبعاتی را بر روابط دو کشور داشته باشد. در مورد بحث آب و آنچه که اشاره کردیم من اطلاع دقیق فنی ندارم و یا بعدا پاسخ این سوال را می‌دهم یا اینکه شما را حواله می‌کنم که در ارتباط با این موضوع از دستگاه‌های ذیربط سوال بپرسید.

دیدارهای روحانی در چین دیدارهای به‌هنگام و درستی بود

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا تاکنون عضویت کامل ایران در اجلاس شانگهای به طول کشیده و ایران نتوانسته از عضو ناظر به عضو کامل تبدیل شود، اظهار کرد: پروسه پیوستن به اجلاس شانگهای به عنوان یک عضو کامل یک پروسه پیچیده و طولانی است. ما اکنون عضو ناظر هستیم و برای اینکه به عضویت آن در آییم باید پیش درآمدها و مقدماتی انجام شود، در ایران نیز باید یکسری اقداماتی انجام شود از جمله اینکه تا آنجا که می‌دانم حدود ۳۰ الی ۳۱ موافقتنامه وجود دارد که کشور متقاضی که می‌خواهد عضو شانگهای شود باید آنها را قبول کند، اینها موافقتنامه هستند و طی کردن پروسه‌های لازم در مورد آنها طولانی است چرا که موافقتنامه باید در پارلمان و مجلس نیز تصویب شود و سپس مورد تایید شورای نگهبان قرار بگیرد.

وی گفت: این اسناد باید مطالعه شود و اقداماتی در این زمینه انجام شود. گام‌هایی را برداشته‌ایم، این مسیر ادامه دارد.

قاسمی همچنین با بیان اینکه اهمیت اجلاس شانگهای برای ما روشن است به دیدارهای آقای روحانی در جریان سفر به چین برای شرکت در این اجلاس اشاره کرد و گفت: دیدارهای صورت گرفته دیدارهای بهنگام و درستی بود و با آقای پوتین و رییس‌جمهور چین مذاکراتی صورت گرفت و در ارتباط با افق آینده همکاری‌ها با این دو کشور و همچنین موضوع برجام بحث و گفت‌وگو شد و در مجموع سفر سودمندی بود.

اروپا می خواهد در برجام بماند و اصرار دارد ایران هم در برجام باقی بماند

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه روند مذاکرات بین ایران و اتحادیه اروپا را در ارتباط با برجام چگونه ارزیابی می‌کنید و آیا اقدامات اروپا برای حفظ برجام محدود به برگزاری نشست‌های کارشناسی با ایران بوده؟ تصریح کرد: ما این احساس را داریم که اروپا شدیدا از وضعیتی که بعد از خروج آمریکا از برجام ایجاد شده ناراحت است و علاقه‌مند به این وضعیت نبوده و نیست. آنها از خود اراده راسخی نشان می‌دهند که قصد دارند در برجام بمانند، این توافق حفظ شود و اصرار نیز دارند که ایران هم در برجام باقی بماند.

اروپا باید در مذاکرات برجامی رضایت‌مندی ایران را فراهم کند

قاسمی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته بین ایران و سه کشور عضو اروپایی برجام به عنوان نماینده اتحادیه اروپا و همچنین چین و روسیه در ارتباط با برجام و حفظ آن، گفت: آنها باید در جریان این مذاکرات رضایت‌مندی ایران را فراهم کنند و تضمین‌های لازم را برای جبران آثار منفی خروج آمریکا از برجام را به ایران بدهند. در درون خود اتحادیه اروپا بین کشورهای عضو در ارتباط با این موضوع جلساتی برگزار شده و حتی اتحادیه اروپا با سایر کشورهای جهان نیز گفت‌وگوها و رایزنی‌هایی را در این زمینه داشته که بتواند با توجه به ظرفیت‌های موجود تعهداتی که ایران از آنها درخواست کرده را محقق کند و بررسی کند که چگونه می‌تواند آن را انجام دهد.

وی ادامه داد: برای انجام این تعهدات باید یکسری مکانیزم‌هایی بین ایران و اتحادیه اروپا در مورد مسائل مالی، بانکی، انرژی، تجارت و ... ایجاد شود.

قاسمی در پاسخ به این سوال که چندی پیش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه خبر داد که قرار است مذاکرات جدیدی بین ایران و فرانسه صورت بگیرد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با طرف‌های اروپایی در تماس بوده و خواهد بود و آن چیزی که شما به آن شکلی که مطرح کردید صحت ندارد و فکر می‌کنم یک جوسازی خاص با اهداف خاص است. ما گفت‌وگوها و مذاکرات خود را با سه کشور اروپایی عضو برجام به نمایندگی از اتحادیه اروپا انجام داده و می‌دهیم. موضوع مذاکرات مشخص است، موضوع برجام است و ما موضوع دیگری برای مذاکره نداریم

۴+۱ باید در کوتاه‌ترین مدت ممکن تضمین‌ها و تعهدات لازم را به ایران بدهد

وی در پاسخ به این سوال که آیا چارچوب زمانی مشخصی برای اتمام مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در ارتباط با بحث برجام مشخص شده است یا نه؟ گفت: مذاکرات و گفت‌وگوها ادامه دارد و این مذاکرات احتمالا در هفته‌های آتی در سطوح مختلف ادامه پیدا می‌کند. اتحادیه اروپا یک مجموعه بزرگ با یک بروکراسی خاص است و ما به آنها گفته‌ایم که اگر در مورد موضوع برجام مصر هستند آنها در کنار چین و روسیه باید در کوتاه‌ترین مدت ممکن تضمین‌ها و تعهدات لازم را به ایران بدهند. ما امیدواریم که اتحادیه اروپا از این فرصت استفاده کند و آنها باید به این موضوع توجه داشته باشند که ما زمان زیادی نداریم و با توجه به برخی از توطئه‌ها و خلف وعده‌ها، مردم ایران تحمل انتظار بیش از حد را ندارند. ما امیدواریم که آنها در اسرع وقت تعهدات لازم را به ایران بدهند.

قاسمی گفت: نمی‌توانم زمان مشخصی را بیان کنم که ما در چه نقطه زمانی می‌توانیم به این تفاهم برسیم، باید کمی صبوری کرد البته تاکید می‌کنم که اتحادیه اروپا زمان زیادی ندارد و باید هر چه زودتر تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

وی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند که تصمیمات کمیسیون مشترک برجام با توجه به خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی دارای اعتبار حقوقی نیست، تصریح کرد: آمریکا به صورت غیرقانونی و برخلاف موازین بین‌المللی از برجام خارج شده است.

وی افزود: برای اولین بار جلسه کارشناسی ایران و گروه ۱+۴ در تهران تشکیل شد و در این جلسه در ارتباط با موضوعات مختلف از جمله وضعیت برجام و تعهدات اروپا و سایر اعضای این توافق بین‌المللی نسبت به ایران بحث و گفت‌وگو شد و اینکه آنها چگونه می‌توانند به تعهدات برجامی خود در حوزه‌های مختلف عمل کنند. در این جلسه کارشناسی کارشناسانی از وزارت خارجه و دستگاه‌های مختلف اقتصادی حضور داشتند، در حوزه‌های اقتصادی آیتم‌های مهمی به بحث گذاشته شد، قرار است این مذاکرات ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه این گفت‌وگوها در محیطی سازنده انجام شد، گفت: امیدوارم در نهایت این گفت‌وگوها طی روزهای آینده در سطح بالاتر برگزار شود و ادامه پیدا کند. ما امیدواریم که اعضای برجام بتوانند در جریان این مذاکرات اطمینان لازم را برای انجام تعهدات‌شان و اتخاذ اقدامات مناسب جهت جبران اثرات ناشی از خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی را به ایران بدهند تا ایران در نهایت بتواند در مورد موضوع برجام به جمع‌بندی برسد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست خبری که بیش از ۹۰ دقیقه طول کشید در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه برخی از شرکت‌های اروپایی به دلیل خروج آمریکا از برجام تصمیم گرفتند که از ایران خارج شوند و آیا با توجه به تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت خارجه، این معاونت جایگزینی برای این شرکت‌ها در نظر گرفته و اقداماتی در این راستا انجام داده است، خطاب به خبرنگار پرسش‌کننده گفت: مگر شرکت‌های خارجی در ایران کار می‌کردند؟ ما در رسانه‌ها می‌شنیدیم که شرکت خارجی نیامده که در ایران کار کند.

قاسمی در ادامه گفت: در مورد خروج این شرکت‌ها و مسائل مربوط به آن قضاوت در حال حاضر زود است. برخی از شرکت‌های خارجی حاضر در ایران همان‌طور که اشاره شد به دلیل خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و با توجه به سهام‌هایی که در آمریکا داشتند ممکن است دچار مشکلاتی شوند.

وی با اشاره به بازه زمانی ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه که در ارتباط با بحث تحریم‌ها وجود دارد، ادامه داد: هنوز اتفاق خاصی صورت نگرفته و از طرف دیگر باید توجه داشت نوع قراردادهایی که این شرکت‌ها با طرف‌های ایرانی داشته‌اند با یکدیگر متفاوت هستند، باید صبر کرد و دید که چه اتفاقاتی رخ خواهد داد و از جمله اینکه باید ببینیم نهایتا مذاکرات ایران با اروپا به چه نتیجه‌ای می‌رسد.

قاسمی با بیان اینکه شرکت‌های ایرانی نیز نهایتا مطابق قراردادهایی که با این شرکت‌های خارجی بسته‌اند، عمل می‌کنند، ادامه داد: وزارت خارجه به عنوان تصحیح‌کننده روابط خارجی در عرصه اقتصاد در کنار این شرکت‌های ایرانی خواهد بود و اقدامات لازم را برای صیانت از حقوق آنها به عمل می‌آورد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روز گذشته با تصمیم نمایندگان مجلس تصمیم گرفته شد که لایحه CFT به مدت دو ماه مسکوت بماند و آیا دولت با این مسکوت ماندن موافق بوده با توجه به اینکه برخی از نمایندگان مجلس اعلام کردند که دولت با این موضوع موافق بوده است و از دیگر سو با توجه به فرصت محدودی که سازمان اقدام مالی FATF به ایران داده، تبعات این تصمیم برای اقتصاد ایران چه خواهد بود، اعلام کرد: در خصوص این لایحه حدود دو سال کار کارشناسی در ارگان‌های ذیربط از جمله وزارت امور خارجه، شورای امنیت ملی، وزارت اطلاعات و دستگاه‌های اقتصادی مربوطه انجام شده بود، تدابیر و تفاهمات لازم در ارتباط با آن انجام شده بود و تصور بر این بود که در روز گذشته این لایحه می‌تواند به تصویب برسد ولی با توجه به مخالفت تعدادی از نمایندگان محترم و اصراری که آنها داشتند که باید اصلاحات دیگری در این لایحه صورت بگیرد این تصور به وجود آمد که در صورت به رای گذاشتن این لایحه، لایحه مذکور برای تصویب رای لازم را کسب نخواهد کرد. در مجلس دیدگاه‌های مختلفی در مورد این موضوع مطرح بود. نماینده دولت حضور داشت و مواضع دولت را در مورد این لایحه مطرح کرد و به صراحت مزایای تصویب این لایحه را تشریح کرد. البته نهایتا تصمیم مجلس بر آن شد که موضوع مورد رای‌گیری قرار نگیرد. دو ماه فرصت داده شد و قرار شد بعد از دو ماه مجددا در مورد این لایحه در صحن مجلس تصمیم‌گیری شود. البته جای خرسندی دارد که این لایحه در کمیسیون مربوطه به تصویب رسیده است.

امیدواریم CFT در مجلس تصویب شود

وی گفت: امیدواریم در دو ماه آینده شرایط به گونه‌ای باشد که این لایحه بتواند به تصویب برسد، مزایای بسیاری برای ایران در تصویب این لایحه وجود دارد که گواه آن کار کارشناسی جدی است که در دستگاه‌های مختلف از نگاه‌های مختلف در مورد آن انجام شده است.

قاسمی در پاسخ به این سوال که اگر این لایحه دو ماه دیگر در مجلس تصویب نشود و ایران از لیست سیاه FATF خارج نشود، چه تبعاتی برای اقتصاد ایران به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: یک دیپلمات باید نسبت به آینده خوش‌بین باشد و پیش‌گویی نکند. ما امیدواریم که این لایحه تصویب شود و مشکل خاصی وجود نداشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند علت تصمیم مجلس افزایش قدرت چانه‌زنی برای مذاکره‌کنندگان ایرانی با طرف‌های غربی بوده است، گفت: این گمانه‌زنی است که از سوی شما مطرح می‌شود. دولت علاقه‌مند بود که این لایحه هر چه زودتر به تصویب برسد ولی متاسفانه برخلاف آنچه که خواسته ما بود این موضوع با تاخیر مواجه شد. مخالفت برخی از نمایندگان شرایط را برای تصویب این لایحه فراهم نکرد و در همین چارچوب تصمیم رییس مجلس و دیگر نمایندگان بر این قرار گرفت که دو ماه این لایحه را مسکوت بگذارند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد نقش معاونت اقتصادی وزارت خارجه در ارتباط با موضوع برجام، تصریح کرد: بحث برجام یک موضوع کلانی است که از سوی وزارت خارجه پیگیری می‌شود. معاونت اقتصادی وزارت خارجه نیز یکی از بخش‌های وزارتخانه است که در برخی از حوزه‌ها در این ارتباط ورود دارد، آنچه که اکنون مهم است تماس‌های دیپلماتیک ما با سایر کشورهای جهان در ارتباط با این موضوع است، این تماس‌ها ادامه خواهد داشت، فکر می‌کنم در طی چند هفته آینده ما تماس‌های زیادی را با مقامات مختلف کشورهای جهان در این ارتباط خواهیم داشت. معاونت اقتصادی وزارت خارجه نیز به سهم خود در این فرآیند حضور دارد و تلاش می‌کند به عنوان کمک‌کننده به دستگاه‌های اقتصادی ذیربط عمل کند.

آمریکا و رژیم اشغالگر قدس بازنده میدان خواهند بود

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر نتانیاهو به اروپا و همراهی برخی از سران کشورهای اروپایی با نگاه وی در ارتباط با حضور ایران در منطقه و فعالیت‌های موشکی تهران، تصریح کرد: نگاه ایران به مواضع برخی از کشورهای اروپایی در این ارتباط روشن است و ما مواضع خود را برای آنها در این زمینه تشریح کرده‌ایم. ایران در منطقه به دنبال امنیت، ثبات، توسعه اقتصادی و مبارزه با تروریسم است، تحقق امنیت در منطقه که در یک حرکت همگانی محقق می‌شود به نفع همه کشورهای منطقه است.

وی با اشاره به جوسازی‌ها و جنگ روانی که از سوی صهیونیست‌ها علیه ایران صورت می‌گیرد، گفت: صهیونیست‌ها تلاش می‌کنند که با انجام برخی از اقدامات و تحرکات اقدام به فرافکنی علیه ایران کنند. مواضع ما برای کسانی که از فکر و تدابیر لازم برخوردارند در بحث مبارزه با تروریسم روشن است. آنها شاهد این تلاش‌ها بوده‌اند.

وی بار دیگر با اشاره به مواضع خصمانه آمریکا و رژیم اشغالگر صهیونیستی در ارتباط با ایران، گفت: آنها اقدام به فرافکنی علیه ایران می‌کنند، تلاش‌های آنها بی‌ثمر و بیهوده است و نهایتا آمریکا و رژیم اشغالگر قدس بازنده این میدان خواهند بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نامزدها برنامه‌محور باشند

نامزدها برنامه‌محور باشند

مردم ایران برای حضوری حماسی در انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 کار بزرگی در پیش دارند و انتظار می‌رود این ملتی که همواره حماسه‌آفرین و تاریخ‌ساز بودند، از این امتحان بزرگ سربلند و پیروز بیرون بیایند.

حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و همچنین خبرگان رهبری در تعدادی از حوزه ها، جمعه 28خرداد امسال برگزار می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر