jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۱۱۴۶۸۸۳   ۲۰ خرداد ۱۳۹۷  |  ۱۰:۴۳

بر خلاف تاکید همیشگی ایران مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای کشورمان سران گروه هفت در بیانه‌ پایانی خود خواستار صلح آمیز ماندن فعالیت‌های هسته‌ای ایران شدند.

تاکید گروه ۷ بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، سران گروه هفت شب گذشته در بیانه‌ پایانی خود خواستار تضمین صلح آمیز ماندن برنامه هسته‌ای ایران شدند. این تاکید در حالی مطرح شده است که خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران موجب بروز اختلافاتی میان واشنگتن و متحدان اروپایی‌اش شده است.

در بیانه‌ گروه هفت آمده است : ما متعهد به تضمین همیشگی این هستیم که برنامه هستهای ایران صلح آمیز و مطابق با تعهدات و الزامات بین المللی‌ش مبنی بر عدم دستیابی، توسعه و یا ساخت سلاح هسته ای باقی می‌ماند.

همچنین در این بیانیه با تکرار ادعاهای بی اساس غرب و آمریکا علیه سیاست‌های منطقه‌ای کشورمان آماده است: ما تمام حمایت‌های مالی از تروریسم شامل گروه‌های تروریستی مورد حمایت ایران را محکوم می‌کنیم. ما همچنین از ایران می خواهیم تا با کمک به تلاش‌ها برای مقابله با تروریسم و یافتن راه حل‌های سیاسی و برقراری صلح در منطقه نقشی سازنده ایفا کند.

این گروه در ادامه بیانه‌ خود با این ادعا که برنامه موشکی بالستیک ایران تهدیدی علیه امنیت و صلح بین الملل است از ایران خواسته تا از پرتاب موشک‌های بالستیک و هر فعالیت دیگری که به گفته آن ها خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است و منطقه را بی ثبات می کند پرهیز کند.

گروه هفت شامل قدرت‌های اروپایی همچون آلمان، فرانسه وانگلیس است که در کنار آمریکا از امضا کنندگان توافق هسته ای با ایران به شمار می آیند. اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته (میلادی) با اعلام خروج از این توافق گفت که تحریم‌ها علیه تهران را باز می‌گرداند. این تصمیم ترامپ با مخالفت دیگر طرف‌های توافق که همگی بر ادامه پایبندی‌شان بر توافق هسته‌ای تاکید کرده‌اند مواجه شده است.

این در حالی است که مقامات کشورمان همواره ضمن رد ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا علیه برنامه هسته‌ای کشورمان تاکید کردهاند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران ماهیت کاملا صلح آمیز دارد و جمهوری اسلامی هرگز به دنبال دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح هسته ای نبوده است . در همین راستا آژانس بین المللی انرژی اتمی در تمامی گزارشات خود از روند اجرای برجام و گزارشات پیشین خود درباره برنامه هسته‌ای ایران تایید کرده است که این کشور به تعهدات خود پایبند است و هیچگونه شواهدی دال بر وجود جنبه‌های نظامی در فعالیت‌های هسته ای تهران وجود ندارد.

ایران در خصوص برنامه موشکی بالستیکش نیز در پاسخ به مخالفت‌های غرب و آمریکا تاکید دارد که کشورمان همچون هر ملت دیگری حق دارد از خود در برابر تهدیدات دفاع کند و از آنجایی که موشک‌های ایران بخشی از توان دفاعی‌اش به شمار می‌آید این کشور برای توسعه ظرفیت دفاعی خود شامل موشک‌های بالستیک از هیچ کس اجازه نمی‌گیرد به ویژه اینکه این فعالیت‌ها هیچ منافاتی با تعهدات بین المللی تهران ندارد و خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر