jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۴۴۷۳۸   ۰۹ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۸:۱۱

عضو هیئت‌رئیسه مجلس گفت: به رغم وجود شرایط خفقان در جامعه اسلامی پس از شهادت حضرت علی(ع)، امام حسن(ع) اجازه ندادند سیره رسول الله به انحراف کشیده شود و با اقدام خود مبنی بر صلح چهره واقعی معاویه و دشمنان اسلام را بر همگان آشکار ساختند.

امام حسن چگونه با تحریف اسلام مبارزه کرد؟

اسدالله عباسی در گفت‌وگو با جام جم آنلاین با تبریک میلاد باسعادت دومین امام شیعیان حضرت امام حسن مجتبی (ع) گفت: بعد از شهادت امیرالمومنین علی(ع) معاویه و اطرافیان آن فضای خفقانی را در کوفه به وجود آورده بود و علی‌رغم اینکه مردم با جانشینی و امامت امام حسن بیعت کرده بودند، دائماً علیه امام اول شیعیان و خاندان او فضای مسمومی راه‌اندازی می‌کرد.

وی بابیان اینکه تصمیم‌گیری درباره مسائل روز امت اسلامی در چنین شرایطی برای امام معصوم بسیار دشوار است، افزود: امام حسن (ع) در آن شرایط نامناسب سیاسی با نرمش قهرمانانه ای که از خود نشان دادند، باکرامت و بزرگواری خود در صلح با معاویه به‌گونه‌ای عمل کردند که ازیک‌طرف هم مردم‌داری کنند و هم فرصت را از دشمن برای ضربه زدن به سیره امام علی(ع) و انحراف دین بگیرند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در آن مقطع حساس با تحریفی که دشمنان علیه اسلام به وجود آورده بودند شاید صلح بهترین تصمیمی بود که این امام معصوم گرفت و به نظر می‌رسد این اقدام به‌نوعی پیروزی اسلام و قرآن را به همراه داشت چراکه عملاً معاویه با عدم اجرای مفاد صلح (معاویه طبق کتاب خدا و سنت پیامبر و خلفای صالح عمل نماید،معاویه آشکارا یا نهان امام حسن یا هیچ‌کدام از یاران او را مورد ارعاب قرار نخواهد دادو...) چهره واقعی دشمنان اسلام به مسلمانان را نشان داد و حیله آن‌ها بر همگان آشکار شد.

عباسی در خصوص بی‌وفایی اهالی کوفه و عدم‌حمایت عملی از امام حسن مجتبی در زمان عهدشکنی معاویه خاطرنشان کرد: به‌هرحال معاویه و اذناب آن‌یک فضای تهدید و تطمیع میان مردم به ایجاد کرده بودند و با این کار مردم را از کنار امام پراکنده کرده و اذهان را به انحراف کشیده بودند، لذا شرایط به نحوی پیش می‌رفت که استقرار اسلامی که پیامبر عظیم الشان از خود به یادگار گذاشته بود به‌درستی مهیا نبود.

وی دراین‌باره گفت: با به شهادت رساندن حضرت علی (ع) بیم آن می‌رفت که سیره پیامبر اکرم و دین مبین اسلام به مخاطره افتاده و عملاً به فراموشی سپرده شود لیکن صلح امام حسن در سالیان بعد موجب تنویر افکار عمومی و جامعه مسلمین شد و با روشنگری امام حسن جلوی این فتنه گرفته شد و مردم باگذشت زمان به این درک رسیدند که حق با امام حسن بوده و معاویه در جبهه باطل قرار دارد.

عباسی افزود: با ادامه روند خفقان سیاسی اجتماعی که معاویه به راه انداخته بود محاصره خاندان رسول‌الله به بالاترین حد خود رسید و در این شرایط بود که امام حسین (ع) به‌عنوان امام سوم مسلمین بعد از امام حسن با قیام خود در کربلا جلوی بدعت‌های شوم و انحرافات دشمنان اسلام ایستاد.

وی در پایان به مقایسه شرایط آن زمان جامعه اسلامی با دوران کنونی کشورهای اسلامی پرداخت و خاطرنشان کرد: امروز هم تمام رسانه‌های ضد اسلامی علیه اسلام توطئه و تبلیغات وسیع به راه انداخته‌اند و فضای وارونه‌ای از اسلام برای مردم دنیا ترسیم کرده‌اند اما ان شاالله با روشنگری‌هایی که از سوی دلسوزان راه انبیا و اولیای خدا صورت می‌گیرد نقشه‌های آن‌ها نقش بر آب و دشمنان اسلام بازهم نابود و مأیوس خواهند شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

بی‌اثری رفتارهای نمادین

بی‌اثری رفتارهای نمادین

همزمان با افزایش تحرکات دیپلماتیک و وعده‌های جدید از سوی غرب، ایران باید به‌عنوان یک الزام استراتژیک، اقداماتی را که در قالب قانون رفع تحریم‌ها شروع کرده به‌صورت کامل ادامه دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر