سخنگوی قوه قضاییه درباره اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر خروج یک میلیون نفر از تلگرام بعد از فیلتر شدن گفت: این عدد صحت ندارد و دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد ٤٠ درصد کاربران تلگرام از شبکه های دیگر استفاده می کنند که ٤٠ درصد حدود ١٧ میلیون نفر می شود.
کد خبر: ۱۱۴۴۵۶۹
شکنجه مشایی صحت ندارد / مشاوران دوتابعیتی داریم

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای روز یکشنبه در یکصد و بیست و هفتمین نشست خبری افزود: اقدام قوه قضاییه و قاضی مربوطه ادامه دارد. روند مهاجرت به پیام رسان های داخلی خوب است البته برخی از فیلترشکن و برخی هم از هاتگرام استفاده می کنند که مسئولان در تلاش برای تقویت شبکه های داخلی هستند.

تنخواه 25 میلیارد تومانی بانک مرکزی به موسسات اعتباری صحت ندارد

سخنگوی قوه قضاییه گفت: شایعه پرداخت تنخواه ٢٥ هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی به موسسات مالی دروغ است و خط اعتباری برای این موسسات به منظور پرداخت طلب سپرده گذاران در نظر گرفته شده است.

وی گفت: عده ای از مسئولان موسسات که سپرده ای از مردم گرفته بودند تحت تعقیب قرار گرفتند. برای ضایع نشدن حق مردم، خود مجموعه حکومت از سران سه قوه وارد شد تا این موضوع را طوری مدیریت و تدبیر کنند که کمتر حق مردم ضایع شود.

وی اضافه کرد: موسسات صاحب مجوز متکفل شده اند که سپرده های مردم را برگردانند اما دارایی های برخی از این موسسات، تکافوی سپرده سپرده گذاران را نمی داد. تاکنون بخشی از سپرده های افرادی که مبالغی در موسسات داشته اند، پرداخت شد. این مبلغ تنخواه نیست بلکه بانک مرکزی به آن موسسات خط اعتباری داده که از این محل پرداخت شد.

معاون اول قوه قضاییه با اعلام تشکیل هیات های تسویه به منظور شناسایی اموال مردم و فعالیت این هیات ها با جدیت اظهار داشت: آن دسته از اموالی که قابل نقد شدن است نقد می شود و بقیه در صورت امکان تهاتر می شود.

به گفته وی، سپرده های تا مبلغ ٢٠٠ میلیون تومان سپرده گذاری تاکنون پرداخت شده است و موسسه ثامن الحجج تا ١٠ روز دیگر سپرده های پنج هزار نفر را که تا ٣٠٠ میلیون تومان سپرده گذاری کرده اند، پرداخت می کند.

محسنی اژه ای گفت: بر اساس گزارش بانک مرکزی برخی موسسات تا ٩٩ درصد از سپرده های نفرات سپرده گذار پرداخت شده است. این تسویه حساب، علی الحساب است تا ببینند اموال شناسایی شده چقدر است و اگر اموال شناسایی شده بیشتر باشد، سود بیشتری پرداخت می شود.

وی افزود: افرادی که سپرده آنان بیش از یک میلیارد تومان است باقی می مانند که باید دید اموال شناسایی شده چقدر است.

وی از تلاش برای تسریع محاکمه این موسسات خبر داد و گفت: تاکید بر شناسایی و بازگرداندن اموال است و وزیر اطلاعات برای شناسایی و ردیابی اموال قول مساعد داده است.

شیطان بزرگ برای تحقق اهداف خود به منفورترین افراد یعنی منافقان متوسل شد

محسنی اژه ای در بخش دیگری از این نشست خبری، گفت: این روزها به طور مشخص شیطان بزرگ آمریکا و سردمدارانش مانند رژیم صهیونیستی برای ایران، کرکوری می خوانند و به قدری مستاصل شدند که برای تحقق اهداف خود به منفورترین افراد و تروریست هایی متوسل شده اند که دستشان به خون ١٧ هزار شهید آلوده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: زمان اوایل انقلاب، که انقلاب نوپا بود، هنوز نیروی امنیتی، نظامی و قضایی ما آن انسجام لازم را پیدا نکرده بود و آنان هم در داخل کشور حامی داشتند، غلطی نتوانستند بکنند؛ حالا امروز آمریکا و ترامپ دل خوش به این افراد دل خوش کردند.

وی اضافه کرد: مردم ما شکر خدا آگاه و روشن هستند و از این خواب هایی که ٤٠ سال است دشمن دیده و هیچگاه تعبیر نشده، فریب نمی خورند؛ مجموعه دستگاه های امنیتی نظامی و قضایی کاملا هوشیار و مشرف به قضایا هستند و هر گروهی که بخواهد امنیت کشور و آرامش مردم را مختل کند و با نیروی نظامی امنیتی مقابله کند، برخورد می کنند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: از مردم می خواهم مراقب بچه هایشان باشند تا فریب حرف های آنان را نخورند و اگر جمعیتی از کشور خواسته بجایی دارند، عده ای ضد انقلاب وارد این جمعیت نشوند. مراقب باشند فرصت طلبان و تروریست ها و خارج نشینان و حامیان آنان از این اعتراض بحق، سوء استفاده نکنند.

ثبت نشدن دادخواست ها، تخلف است

سخنگوی قوه قضاییه درباره وجود رویه عدم ثبت دادخواست ها و شکایات در روزهای پایانی ماه و تایید و تکذیب این موضوع گفت: هر کسی که به دادگاه یا دادسرا مراجعه می کند، دادخواست در همان روز، باید ثبت شود و اگر به صورت عمدی ثبت نشود تخلف محسوب می شود و اگر عمدی هم نباشد موضوع دنبال می شود.

وی افزود: مردم اگر دادخواست هایی که در دادسرا ثبت نمی شود به بخش نظارت بر دادستانی کل کشور و درغیراین صورت به حفاظت اطلاعات قوه قضاییه اطلاع دهند.

شکنجه مشایی صحت ندارد

محسنی اژه ای درپاسخ به پرسش خبرنگاری درباره برخی شایعات مبتی بر شکنجه مشایی و در کما بودن بقایی گفت: بقایی دوره محکومیت را می گذراند و مشایی دوره بازداشت موقت خود را سپری می کند. شکنجه مطلقا صحت ندارد درباره کما تا آنجا که مطلع هستم صحت ندارد.

وی درباره نامه سرگشاده محیط زیست مبنی بر شکنجه بازداشتی های محیط زیست گفت: نمی دانم به چه کسی و برای کجا نوشتند که خبرنگار گفت آقای جلایی پور برای رهبری نوشته است و اژه ای پاسخ داد مگر جلایی پور بازداشت است که نامه نوشت.

معاون اول قوه قضاییه درعین حال اضافه کرد: اگر کسی مدعی شکنجه است شکایت کند، سازمان زندانها، حفاظت قوه قضاییه و دادسرا به جدیت این موضوع را دنبال می کند. بنده تخلفات را رد نمی کنم اما اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد، به طور جدی پیگیری می شود.

سرنوشت معوقات بانکی

معاون اول قوه قضاییه درباره معوقات بانکی و افزایش یا کاهش آن گفت: نسبت به شش سال قبل معوقات بانکی افزایش داشت اما هر سال افزایش نداشتیم.

وی افزود: کسانی که معوقات بانکی داشتند سه دسته بودند یک دسته اصلا جرمی نداشتند و تحت تعقیب قضایی قرار نگرفتند؛ این افراد باید معوقه را پرداخت می کردند.

محسنی اژه ای اظهارداشت: دسته دوم افرادی هستند که معوقه دارند و توانایی پرداخت هم دارند اما جرمی مرتکب نشده اند که قوه قضاییه، سازمان ثبت و بانک مرکزی به آنان کمک می کنند اما دسته سوم کسانی هستند که علاوه بر معوقه، جرمی هم داشتند که کار نخست تسویه بود و به نحوی تسویه کردند.

وی ادامه داد: گاهی تعداد کم معوقه بالاست و گاهی تعداد بالا اما معوقه کم است که تاکید ما بر معوقه بالاست و سراغ مبلغ وام کم نرفتیم و تعداد قابل توجهی از آنانی که معوقه بیش از هزار میلیارد بود، تسویه شد.

مشاوران دوتابعیتی داریم

سخنگوی قوه قضاییه درباره گزارش تحقیق و تفحص مجلس مبنی بر استفاده از دوتابعیتی ها گفت: وزارت اطلاعات مدعی بود دوتابعیتی که الان مدیر باشد نداریم؛ مواردی مشخص شد که از این افراد به صورت مشاوره ای استفاده می شد که در اینجا خلاء قانونی داریم.

وی افزود: مجلس با تحقیقو تفحص وجود این خلاء قانونی را قبول کرد. در وزارتخانه ها و بانک مرکزی افرادی (دوتابعیتی) داشتیم که به عنوان مشاور فعالیت می کردند که بعد از این قضیه عذر آنان خواسته شد.
محسنی اژه ای با متفاوت دانستن گرین کارت و دو تابعیتی، گفت: افرادی داریم که دوتابعیتی نیستند اما گرین کارت دارند که این هم یک خلاء قانونی است.

3 دادستان مناطق زلزله زده پیگیر واریزی های مردم به حساب شخصی شدند

سخنگوی قوه قضاییه درباره اینکه آیا این قوه می تواند پیگیر واریز پول مردم به حساب افراد شخصی و مشهور برای موضوعات خاص باشد یا نه گفت: این بحث کاملا مردمی است و این مردم هستند که تشخیص می دهند پول بریزند یا نریزند. قوه قضاییه فقط توصیه می کند و نمی تواند بگوید پولتان را به این فرد ندهید.

وی ادامه داد: در زلزله غرب افرادی شماره حساب اعلام کردند، مدتی گذشته اما اقدامی صورت نگرفته است طبیعی است دادستان می تواند موضوع را بررسی و موضوع را تعقیب کند که در سه شهر، دادستان ها آنان را خواستند.

محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: خود مردم هم می توانند مدعی شوند که پول های واریزی شان صرف کجا شده است و اگر شکایت خصوصی مطرح شود قطعا دنبال می شود. با این حال سه دادستان مناطق زلزله زده پیگیر واریزی های مردم به حساب شخصی هستند.

آمریکا بیخود می کند از کشور قدرتمند ایران بخواهد زندانی را آزاد کند

معاون اول قضاییه در واکنش به اظهارات اخیر مقامات آمریکایی درباره آزادی زندانیان دوتابعیتی، گفت: امریکا بیخود کرد چنین چیزی خواسته، به او چه ربطی دارد که این باید را به ایران قدرتمند بگوید.
وی درباره تعداد زندانیان ایرانی در آمریکا گفت: از تعداد زندانیان ایرانی در امریکا خبر ندارم، وزارتخارجه خبر دارد و روابط بین الملل قوه قضاییه هم به احتمال قوی می داند در آمریکا چقدر زندانی داریم.

اموال توقیف شده خاوری کارشناسی و قیمت گذاری می شود

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه با توجه به قطعی شدن حکم خاوری، اجرای حکم او و توقیف اموالش در چه مرحله ای است، گفت: از همان ابتدا اموال او و اموال بستگان درجه یک او، توقیف و این افراد ممنوع المعامله شدند اما این اموال، تقویم نشده است.

وی افزود: اجرای احکام بعد از قطعی شدن حکم، شروع به کارشناسی و قیمت گذاری اموال توقیف شده می کند.

سخنگوی قوه قضاییه از مردم خواست اگر کسی از اموال خاوری و بستگان درجه اولش چه منقول و چه غیرمنقول در کشور اطلاعی دارد، به اجرای احکام دادگستری اطلاع دهد.

یکی از خبرنگاران با بیان عدم دسترسی خبرنگاران به رئیس قوه قضاییه، از محسنی اژه ای پرسید که نظر ایشان درباره تشکیل کمیته رفع حصر در شورای عالی امنیت ملی چیست که وی پاسخ داد: هر وقت شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد، نظر خود را اعلام می کنند. اعضای شورا در نشست بحث و رای گیری می کنند.

اعلام احکام قطعی مانعی ندارد

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به خبرنگاری درباره قاچاق 2.5 میلیارد پوشاک از قبل عید تا کنون و چرایی معرفی نشدن این قاچاقچیان گفت: با توجه به میزان اهمیت قاچاق با آن مبارزه نشده است.
وی برخورد محکمه ای با قاچاق را به دو صورت تعزیرات و قوه قضاییه عنوان کرد و ادامه داد: اعلام احکام قطعی مانعی ندارد اما در احکام غیرقطعی امکان اعلام وجود ندارد.
محسنی اژه ای درباره آخرین وضعیت رسیدن به پرونده معدن یورت گلستان با توجه به مقصر شناخته شدن کارفرما، اظهار بی اطلاعی کرد.
او درباره چگونگی برخورد دستگاه قضایی با کارگران و معلمان گفت: با هیچ فردی به عنوان کارگر یا معلم برخورد نمی کنیم کسی که متهم می شود با او با عنوان متهم برخورد می شود و گفتن جمله برخورد با معلمان و کارگران درست نیست.
محسنی اژه ای اضافه کرد: اتهام آنان پیگیری می شود اگر اثبات شد مطابق آن مجازات می شود البته جنبه های ارفاقی برای این افراد لحاظ و اگر استحقاق ارفاق نداشته باشد طبق قانون با او برخورد می شود.

قوه قضاییه از اقدامات اقتصادی دولت حمایت می کند

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که دستگاه قضایی در خصوص پیشنهاد چهره های مذهبی و سیاسی در مورد گفت و گوی ملی و آشتی احزاب، چه نظری دارد، گفت: وحدت و همدلی از ابتدا مورد تاکید مسئولان و همه مردم بوده است. امروز هم مردم و سران قوای کشور در مقابل دشمن یکصدا هستند و هیچ مسئولی در جمهوری اسلامی وجود ندارد که این مساله را قبول نداشته باشد که آمریکا خصم و دشمن ما نیست یا می شود به دولت آمریکا اعتماد کرد.
وی افزود: اتحاد و همبستگی در مورد مسائل اصلی نظام هم حول محور ولایت فقیه، قانون اساسی و اصول شناخته شده و قابل قبول وجود دارد و قوه قضاییه مانند گذشته اهتمام خود را برای مقابله با دشمنان و کمک به دوستان به کار می برد.
محسنی اژه ای گفت: در شرایط موجود هم با توجه به مسائل اقتصادی قوه قضاییه در جهت تضمین امنیت برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی و مبارزه با اخلالگران اقتصادی کاملا با دولت هم نظر است و از اقدامات دولت حمایت می کند، همچنان که مجلس شورای اسلامی هم این آمادگی را اعلام کرده است.

با مجرمان در فضای مجازی برخورد قاطع می شود

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص اقدامات دستگاه قضا در مورد افرادی که در فضای مجازی ایجاد رعب و وحشت می کنند، گفت: باید جلوی هر جرمی چه در فضای مجازی یا غیرمجازی را گرفت و اینکه گفته می شود این پیام رسان خارجی است، دلیل بر برخورد نکردن با مجرمان نمی شود و باید تدبیری انجام شود.
وی افزود: آنچه که در فضای مجازی مشهود است و جرم محسوب می شود توسط مسئولان مربوط در نیروی انتظامی و دستگاه های اطلاعاتی پیگیری و افراد مجرم شناسایی و دستگیر می شوند. قوه قضاییه هم برخورد قاطع و لازم را انجام می دهد و از مردم هم برای شناسایی این افراد در فضای مجازی یا غیر از آن کمک و یاری می خواهیم.
محسنی اژه ای درباره بیمه خودروهای گران قیمت نیز گفت: طبق قانون بیمه 50 درصد خسارت این خودروها را پرداخت می کند و اگر این خودروها بیمه بدنه نداشته باشند یا خسارت پرداختی توسط بیمه تمام خسارات آنها را پوشش نمی دهد باید دادخواست ارایه دهند.
وی گفت: اینکه برخی قضات این مساله را قبول ندارند برای من قابل پذیرش نیست. قاضی باید طبق قانون عمل کند و در مسائلی که اختلاف وجود دارد باید به دیوان عالی کشور ارسال شود و رای صادره توسط هیات عمومی دیوان عالی کشور به یک رویه تبدیل می شود و باید همه قضات به آن عمل کنند.
معاون اول قوه قضاییه در خصوص اینکه بعد از خارج شدن آمریکا از برجام افرادی سودجو در برخی سازمان های دولتی یا خصوصی از این شرایط به نفع خود استفاده کرده اند، گفت: مردم باید همیشه در همه زمان ها مراقب افراد سودجو باشند، همچنین دستگاههای نظارتی و بازرسی که در سازمان ها وجود دارند باید در مواردی که در این دستگاه ها انجام می شود، نظارت بیشتری انجام دهند.
سخنگوی قوه قضاییه در مورد لایحه ای که در خصوص مبارزه با پولشویی در مجلس شورای اسلامی طرح شده نیز گفت: هر قانونی که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و شورای نگهبان آن را تایید کند، الزام آور است و قوه قضاییه به آن عمل می کند. اگر چه در این مورد نظرات قوه قضاییه هم گرفته شده است.
وی در مورد تخریب برخی از فضاهای مسکونی در استان البرز که یک مورد آن مربوط به وزیر کشور بوده است، گفت: طبق گفته دادستان استان البرز برخی از ادعاهایی که در این مورد شده موارد اختلافی بوده و در مورد خانه ای که مربوط به وزیر کشور است ظاهرا وسایلی در خانه بوده که بدون اخطار بخشی از منزل تخریب شده و وسایلی از منزل هم آسیب دیده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها