jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۴۰۷۸۶   ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

پرونده قتل در جریان یک نزاع در شهر «سپیددشت»، با اجرای مراسم خون بس و باگذشت خانواده مقتول به سازش منجر شد.

خون صلح یا خونبس از آیینهای دیرین مردم استان لرستان و غرب کشور است که با وساطت ریش سفیدان و معتمدان موجب فراهم آمدن زمینه گذشت اولیای دم مقتول از قاتل میشود و به عبارت دیگر انسانی به آغوش خانوادهاش برمیگردد و از سوی دیگر باعث از بین رفتن
کدورت‌ها می‌شود.

در آیین خون بس رسم بر این است که گروهی از خیرخواهان، قاتل کفن پوش را در سایه یک جلد کلام‌ا... مجید و با یک قبضه چاقو همراهی می‌کنند و به نشانه اعتذار و با حالت تضرع به سمت اولیا دم می‌روند به این مفهوم که یا قاتل را به عظمت کلام‌ا... مورد بخشش قرار دهید و یا با کارد او را قصاص کنید و اولیا دم با بوسیدن کلام‌ا... مجید خصلت بزرگ منشی خود را به نمایش می‌گذارند و مراسم با صلوات حاضران به پایان می‌رسد.

روز پنجشنبه با حضور ریش سفیدان، روحانیون و اعضای شورای حل اختلاف و با برگزاری آیین دیرینه «خون‌بس»، مرگ در مقابل قلوب پاک تسلیم شد.

کاظم نظری شیخ‌آباد، سرپرست دادگاه عمومی و انقلاب بخش پاپی در مراسم عفو شخصی محکوم به قصاص و اعدام و در جریان برگزاری مراسم سنتی «خون صلح» در شهر سپیددشت به مهر گفت: در سال 90 دو خانواده «شاهدی» و «فلاح» در شهر سپیددشت از توابع شهرستان خرم‌آباد بر سر مسائل شخصی با هم درگیر می‌شوند و این درگیری و نزاع منتهی به قتل یک نفر از خانواده «شاهدی» با سلاح گرم می‌شود.

وی با بیان این‌که با به جریان افتادن پرونده در دستگاه قضایی حکم قصاص قاتل صادر شد، گفت: قاتل هم اکنون در زندان به سر می‌برد و به شدت از عمل انجام شده نادم و پشیمان است.

نظری شیخ‌آباد افزود: با تلاش‌های مجموعه دادگستری، ریش سفیدان محل، معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، شورای حل‌اختلاف استان و بخش پاپی، عوامل انتظامی و سپاه از سال 94 تا‌کنون، خانواده مقتول، قاتل را بدون دریافت هیچ‌گونه وجه و چشم‌داشتی و همچنین هیچ‌گونه قید و شرطی بخشیده و از اجرای حکم قصاص صرف‌نظر کردند.

سرپرست دادگاه عمومی و انقلاب بخش پاپی با اشاره به این‌که با همت گروه‌های ذکر شده و گذشت خانواده مقتول، یک نفر از پای چوبه اعدام برگشته است، گفت: امیدواریم سرنوشت این شخص برای دیگران درس عبرت شود تا شاهد این گونه حوادث نباشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها