jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۴۰۲۴۰ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

رئیس‌جمهور کره‌جنوبی خواستار آغاز مذاکرات بین ژاپن و کره‌شمالی برای عادی سازی روابط دو کشور شده است. وی تاکید کرد: اگر روابط ژاپن و کره‌شمالی به حال عادی برگردد، کمک بزرگی به برقراری صلح و امنیت در شبه‌جزیره کره و فراتر از آن، آسیای شمال‌شرقی خواهد بود. این سخنان در حالی بیان می‌شود که ژاپن نسبت به رویکردهای جدید کره‌شمالی تردید داشته و دیدار آینده ترامپ و رهبر کره‌شمالی را انتظار می‌کشد تا ببیند چه نتایجی از آن حاصل خواهد شد.

مون جائه این، رئیسجمهور کرهجنوبی در مصاحبه با روزنامه ژاپنی یومیوری تاکید کرد: ژاپن و کرهشمالی باید مذاکراتی را برای عادی سازی روابط آغاز کنند و در برقراری صلح و ثبات در منطقه سهیم شوند. وی در ادامه تصریح کرد: به طور خاص من تصور میکنم گفتوگو میان کرهشمالی و ژاپن باید از سر گرفته شود. اگر روابط ژاپن و کرهشمالی به حالت عادی بازگردد، این مساله سهم مهمی در برقراری صلح و ثبات در شمال شرق آسیا خواهد داشت. این مصاحبه در آستانه دیدار رئیسجمهور کرهجنوبی، شینزوآبه نخستوزیر ژاپن و لی کی کیانگ نخست وزیر چین در شهر توکیو انجام شده است. این نشست سه جانبه قرار است امروز برگزار شود. به نظر میرسد کرهشمالی مهمترین موضوع گفتوگوهای رهبران چین، کرهجنوبی و ژاپن خواهد بود، ولی یک دیپلمات ارشد چینی هفته گذشته گفت مساله کرهشمالی تمرکز اصلی مذاکرات در این نشست نخواهد بود.

در دیدار اخیر رهبران کرهشمالی و کرهجنوبی، دو طرف به توافق رسیدند تا در راستای خلع سلاح شبه جزیره کره تلاش کنند. کیم جونگ اون، رهبر کرهشمالی همچنین قصد دارد با دونالد ترامپ طی هفتههای آینده دیدار کند. پیش از این آسوشیتدپرس در گزارشی گفته بود سران ژاپن، کرهجنوبی و چین قرار است هفته آینده در توکیو درباره برنامه هستهای کرهشمالی و دیگر مسائل منطقه دیدار و گفتوگو کنند.

این خبر درحالی منتشر میشود که گفته میشود «کیم جونگ اون» رهبر کرهشمالی وارد دالیان یکی از شهرهای چین شده است. فروردین امسال نیز اون بدون اطلاع رسانهها به چین سفر کرد؛ سفر او چهار روز بعد و فقط زمانی که در حال ترک پکن بود رسانهای شد. در صورتی که تائید شود رهبر کرهشمالی به چین سفر کرده این دومین سفر او به چین در کمتر از دو ماه گذشته و از زمان شدت گرفتن تحولات شبه جزیره است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر