jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۳۸۶۶۱ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۱۱:۰۹

مدیرکل واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک در گفتگو با جام‌جم آنلاین پاسخ داد

گمرک برای حمایت از تولید و مبارزه با قاچاق کالا چه کار کرده است؟

مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از کالای ایرانی و توجه ایشان به سامانه های الکترونیکی گمرک ،سال 97 را سالی حساس برای گمرکات خواند و برنامه های گمرک را برای سال 1397 تشریح کرد .

گمرک برای حمایت از تولید و مبارزه با قاچاق کالا چه کار کرده است؟

علی معقولی در گفت‌و گو با جام‌جم آنلاین، گفت:با توجهی که مقام معظم رهبری در آغاز سال به سامانه های گمرکی داشتند، وظیفه ما در سال جدید سنگین تر خواهد بود و امیدوارم با تلاش و همت تمامی شما در جهت تحقق منویات رهبری عمل کنیم.

معقولی توجه جدی به منابع انسانی را در گمرک از اولویت های این سازمان در سال 97 خواند و درتشریح دیگر اولویت های گمرک گفت:ما تصمیم داریم در سال جاری حقوق ورودی مواداولیه به کار رفته در کالای صادراتی را در زمان پیش بینی شده در قانون یعنی در مدت 15 روز استرداد کنیم.

معقولی ایجاد تسهیلات برای خروج کالای صادراتی در کوتاهترین زمان را از دیگر برنامه های گمرک در سال جدید عنوان کرد.

وی محور اصلی برنامه های گمرک را تحقق منویات مقام معظم رهبری و حمایت از کالای ایرانی دانست و گفت: ما و تمامی همکاران ما در گمرکات تلاش خواهیم کرد ، ترانزیت مواد اولیه واحدهای تولیدی از گمرکات مبدا تا مقصد و انبارهای اختصاصی واحدهای تولیدی در کوتاهترین زمان ممکن انجام شود.

مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد موضوع ورود موقت مواد اولیه واحدهای تولیدی را یکی از مهم ترین مسئله های گمرک خواند و گفت: ما این موضوع را در سال جدید با جدیت دنبال خواهیم کرد.

وی در تشریح دستاوردهای گمرک کشور در سال 96 این دستاوردهای داخلی و خارجی را تشریح کرد و گفت: ما توانستیم در عرصه بین المللی در بین گمرکات جهان و از سوی سازمان جهانی گمرک ، در مبارزه با مواد مخدر و پیش سازها مقام اول را کسب کنیم.

معقولی انجام عملیات گمرکی 98 میلیارد دلار تجارت خارجی را در گمرکات کشور از دیگر دستاوردهای این سازمان برشمرد و گفت: ما در واردات و صادرات رشد داشتیم. هم چنین موفق شدیم 12 میلیون تن ترانزیت خارجی را که 28.3 درصد رشد را نشان میدهد،پوشش دهیم.

وی حقوق ورودی وصول شده در سال 96 را 22 هزار و 300 میلیارد تومان عنوان کرد و این درامد را 5000 میلیارد تومان بیشتر از پیش بینی در قانون برنامه دانست.

معقولی ادامه داد: مالیات بر ارزش افزوده وصولی در گمرک 12 هزار و 300 میلیارد تومان بود که 21 رشد را نشان می دهد. فرود عسگری معافیت های مالیاتی حقوق ورودی را در سال 96 برای واحدهای تولیدی 4 هزار و 200 میلیارد تومان عنوان کرد که به ماشین آلات خط تولید اختصاص یافته است .

گمرک ایران از اواخر سال 1393 به دنبال ایجاد شرایط بهتر و ارایه تسهیلات به واحدهای تولیدی بود که با توجه به این مساله نظرات گمرک در قالب ماده 38 قانون رفع موانع تولید در سال 1394 ابلاغ شد که گام مهم و جدی در حمایت از تولید داخل بود.

در اواخر سال گذشته نیز گمرک دستورالعمل جدیدی در راستای حمایت از تولید و بهبود فضای کسب و کار ابلاغ کرد که براساس این بخشنامه ورود کالای مشابه تولید داخل از تسهیلات ضمانت نامه ای گمرک حذف شد. یعنی با توجه به بند (ت) ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و به استناد ماده ۶ قانون امور گمرکی ترخیص کالاها برای ورود برخی کالا تسهیل شد.

مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد ادامه داد: در واقع گمرک برای جبران کمبود نقدینگی بخش تولید اجازه دریافت حقوق قانونی برخی از کالا ها بنا به درخواست صاحب کالا، اظهارکننده یا نماینده قانونی با ضمانت نامه بانکی معتبر مطابق با فرم مورد قبول گمرک را داد. این در شرایطی است که پیش از این برای واردات مواد اولیه یا ماشین الات خطوط تولید باید به میزان دو برابر حقوق ورودی باید ضمانت‌نامه بانکی می‌گذاشتند اما اکنون معادل حقوق ورودی ضمانت نامه و حتی می‌توانند بن بیمه بگذارند.

وی گفت: گمرک در نظر دارد واحدهای تولیدی بزرگ کشور را کمک کند به این ترتیب که اجازه اخذ ضمانت نامه بانکی و امکان ترخیص را به آنها می دهد. بنابراین گمرک امکان ترخیص نسیه برای واحدهای تولیدی را به مدت 6 ماه فراهم کرده است. در عین حال نیز انبار اختصاصی برای این واحدهای تولیدی در نظر گرفته است که در این شرایط دیگر مواد اولیه در معرض نابودی و خطر از بین رفتن قرار ندارند.

معقولی بیان داشت:گمرک برای تسهیل و توسعه صادرات و کمک به صادرکنندگان جلسات مستمری با آنها برگزار کرده است و همه مسایل و مشکلات مربوط به گمرکات در این جلسات مطرح شده است.

وی ادامه داد: همچنین پیش از این، اظهار قبل از ورود کالا در برخی از گمرکات اجرایی شد این اقدام گمرک نیز در راستای حمایت از تولید داخل بود چناچه صاحبان کالا ، تجار و شرکت های حمل و نقل می توانند پیش از ورود کالا به برخی گمرکات محموله های خود را در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرا مرزی اظهار کنند.

مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد گفت:در مبارزه با قاچاق کالا تلاش های بسیاری در گمرک انجام شده است به عنوان مثال با هدف حمایت از کالای ایرانی سهمیه واردات پوشاک برای مناطق آزاد کشور تعیین شد تا با استفاده از ابزارهای کنترلی مانند تعیین سهمیه از کالای ایرانی حمایت شود . به همین ترتیب پوشاک جزو کالاهای هدف و در سطح 3 یعنی مسیر قرمز قرار دارد که ابتدا ارزیابی فیزیکی و سپس به ایکس‌ری ارجاع داده می‌شود.

وی در پایان نیز تاکید کرد: گمرک در تلاش است تا از حقوق مردم و دولت حمایت کند.

نسترن نعمتی/جام‌جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر