jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۳۷۶۱۶ ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

فردا در سالن آسپندوس آنتالیا، کنسرتی به نام «مادرم ایران» اجرا می‌شود که آهنگسازی و رهبری آن را علی رهبری برعهده دارد. آهنگساز قطعات این کنسرت را روی اشعار شاعران بزرگ ایرانی ساخته و به بزرگان این سرزمین و به مادرش هدیه کرده است.

رهبری بیش از 120 ارکستر مطرح دنیا و ضبط حدود 250 آلبوم اثر موسیقی کلاسیک جهانی با مهمترین ارکسترها و اپراهای دنیا، علی رهبری را به عنوان یکی از مطرحترین چهرههای موسیقی ایران معرفی کرده است. اگرچه بیشتر از یک سال به عنوان مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران فعالیت نکرد، ولی از آن دست هنرمندانی است که به اتفاقات و تصمیمات مدیریتی در حوزه موسیقی حساس است و دستی هم در نامه نوشتن به مسئولان دارد. او بیشتر از هر چیز از وضعیت موسیقی سمفونیک و اوضاع ارکسترها در ایران گلایه دارد و نیز
از وضعیت نوازندگان. به اعتقاد رهبری، ایران حتی در مقایسه با کشوری مانند ترکیه هم در زمینه موسیقی ارکسترال عقبتر رفته و شرایط نابسامانی دارد. احتمالا به همین دلیل است که او پروژه جدیدش را در آنتالیا با نوازندگان ترک به اجرا میگذارد.

علی رهبری به همراه محمد معتمدی و ارکستر سمفونیک آنتالیا برای اجرای مجموعه پوئم سمفونیک «مادرم ایران» آماده شده است.

او مادرم ایران را در هفت بخش و روی اشعاری از سعدی شیرازی توسط محمدفرید ناصری آهنگسازی کرده و آنها را به هنرمندانی چون حسین علیزاده، حسین دهلوی، روحا... خالقی، رحمتا... بدیعی، مصطفی کمالپورتراب، شجریان و مادرش تقدیم کرده است.

مهر نوشته به گفته دستاندرکاران برگزاری این کنسرت در تاریخ موسیقی ایران این اولینباری است که یک ارکستر غیرایرانی بهصورت رسمی در آبونمان سالانه خود، از یک خواننده موسیقی سنتی دعوت کرده است. کنسرت مادرم ایران، فردا در سالن آسپندوس با دعوت و حمایت بنیاد فرهنگی و هنری آنتالیا روی صحنه خواهد رفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر