رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال:

تعداد 54 شبکه اجتماعی داخلی ثبت شده است

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ثبت 54 شبکه اجتماعی مجازی توسط دانشجویان و متخصصان داخلی خبر داد.
کد خبر: ۱۱۳۴۸۱۹
تعداد 54 شبکه اجتماعی داخلی ثبت شده است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی دانشگاه صداوسیما،‌سید مرتضی موسویان افزود: راه اندازی این تعداد شبکه نشان از توانایی و استعداد دانشجویان جوان و متخصصان ایرانی برای ورود به میدان تولید اپلیکیشن های تحت وب است. به جرأت می توان ادعا کرد که ظرفیت و عملکرد اپلیکیشن های داخلی نه تنها کمتر از نمونه های خارجی آن نیست بلکه به مراتب بهتر و تواناتر است.

وی گفت: اکثر سازندگان اپلیکیشن های داخلی را دانشجویان جوان تشکیل می دهند که حتی بدون اعتماد و امید به برگشت سرمایه اولیه خویش، تنها به سبب انگیزه بالا و میل به کارآفرینی و نوآوری وارد عرصه تولید اپلیکیشن اجتماعی مجازی شده اند.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال ادامه داد: موضوع تغییر رویکرد و کاربری از شبکه اجتماعی تلگرام به شبکه های داخلی باعث شده که سوالات و نگرانی هایی برای کاربران این شبکه ایجاد شود. در پاسخ این سوالات و نگرانی ها باید گفت که هر کشوری بخصوص کشورهای توسعه یافته برای حفظ فرهنگ، روابط اجتماعی، اقتصاد و حتی امنیت خویش درتعریف و ساخت اپلیکیشن اجتماعی مجازی پیشگام بوده و هستند. به عنوان نمونه در شبکه های اجتماعی آلمان، فرانسه و حتی مالزی، افراد نمی توانند به صورت ناشناس پیامگذاری کنند اما تلگرام بستر مناسبی برای ورود و فعالیت افراد و گروه های ناشناس است.

موسویان گفت: فعالیت گروه ها و افراد ناشناس در تلگرام آنچنان زیاد شده که نخست وزیر انگلیس، خانم ترزا می از آن به عنوان بستری مناسب بر فعالیت های تروریستی یاد کرده است. تلگرام نه تنها به فرهنگ و قوانین دیگر کشورها توجهی ندارد بلکه از قوانین کشور خود یعنی روسیه هم تمکین نمی کند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کشورهای صاحب شبکه های اجتماعی داخلی معتقدند که وجود این شبکه ها به شفافیت مناسبات انسانی ختم می شود. شفافیت عامل ایجاد عدالت اجتماعی و عدالت ضامن ثبات و امنیت ملی یک کشور می شود. با این تعریف و با توجه به داشتن ظرفیت های داخلی چرا کشور ما از اپلیکیشن داخلی بهره مند نباشد؟ معقول نیست که فرد ایرانی کاربر یک اپلیکشین خارجی باشد.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با اشاره به امنیت بالای اپلیکیشن های اجتماعی داخلی گفت: با فرهنگ سازی در مورد چالش های امنیتی تلگرام، شاهد تغییر رویکرد ایرانیان به سمت شبکه های اجتماعی داخلی از جمله سروش، ویسپی، گپ، آی گپ و بیسفون هستیم. این انتخاب درست کاربران، باعث شکستن انحصار مجازی شبکه تلگرام شده است.

این استاد دانشگاه در پایان به دانشجویان توصیه کرد: دانشجویان را به ورود در ساخت اپلیکیشن های داخلی با موضوعات مختلف تشویق و توصیه می کنم. ساخت اپلیکیشن محدود به فارغ التحصیلان فنی و ریاضی و کامپیوتر نمی شود همانگونه که خود آقای زاکربرگ صاحب فیسبوک در رشته زبانشناسی تحصیل کرده است. بنابراین دانشجویان نه تنها می توانند به عنوان یک گروه مرجع ذائقه و رویکرد جامعه را به سمت استفاده از اپلیکیشن های داخلی سوق دهند بلکه می توانند به عنوان تولیدکننده و کارآفرین دراین حوزه ورود کنند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها