jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۱۳۰۷۱۲   ۲۸ اسفند ۱۳۹۶  |  ۰۳:۰۰

سفر، یکی از نیازهای اساسی انسان است ‌در جوامع امروزی که سراسر تنش و درگیری روزانه است.سفر لذت بخش می‌تواند شور و هیجانی خاص در زندگی ایجاد کند و باعث شود زندگی کیفیت بیشتری پیدا کند و امید به زندگی را افزایش دهد، بویژه در زندگی افرادی با شرایط خاص نظیر معلولان .

راه با معلولان همراه نیست

حدود یک میلیون و 300هزار معلول در کشور وجود دارد که هنگام سفر با مشکلات زیادی مواجه هستند، با این حال هنوز امکانات رفاهی گردشگری چندانی در اختیارشان قرار نگرفته و فضاهای بین راهی مناسبی برای معلولان مناسب سازی نشده؛ بنابراین بهتر است به نیازها و نکاتی که سفر را برای این گروه از جامعه که توانایی راه رفتن و یا نشستن روی صندلی را ندارند یا به هر دلیلی جزو قشر معلولان قرار گرفتند توجه ویژه داشت .

مناسب نبودن زیرساختها از مشکلات اصلی حل نشدن مشکلات تردد معلولان است، زیر ساختهای کشور ما از نظر حمل و نقل بسیار ضعیف است و این مساله در خدمات دهی مناسب به معلولان اختلال ایجاد میکند؛ چه از نظر وسایل حمل و نقل و تردد، چه از نظر اماکنی که قرار است خدمات رفاهی را آماده و ارائه کنند،از هتلها و مسافرخانهها گرفته تا غذاخوریها و مکانهایی که شخص معلول قرار است آنجا را انتخاب کند. پس وعدههای دروغین و شعار دادن دردی از معلولان دوا نخواهد کرد و باید اقدامات عملی انجام گیرد نه گفتاری.این اقدامات در صورتی امکانپذیر است که بودجه ویژه و پایداری در نظر گرفته شود و علاوه بر پایداری باید منبع بودجه به طور شفاف مشخص باشد که از کجا و چگونه تامین میشود.

به طور کلی برای ایجاد زیر ساختهای لازم باید ابتدا دولت پیشنهادهای خود را در این زمینه به مجلس ارائه کند و مجلس براساس صلاحدید این پیشنهادهای مربوط به ایجاد زیرساختها را تائید کرده و به تصویب برساند،اما در درجه اول و قبل از پیشنهاد دولت به مجلس باید بستر و بودجه لازم در کشور وجود داشته باشد زیرا مشکل اصلی و قدم اول برای هر اقدامی در این زمینه در دسترس بودن بودجه است. توسعه گردشگری، توسعه صادرات غیرنفتی راههایی برای افزایش و پایداری بودجه هستند که میشود روی آن حساب کرد .

با توجه به این که شهرداریها مجوز ساخت ارائه و فضاهای شهری را طراحی میکنند، در زمینه ارائه خدمات رفاهی به معلولان مسئولیتها و نقشهای موثری را بهعهده دارند، بخش دیگر این مسئولیت به عهده اداره راه و شهرسازی است تا امکانات مناسبی را برای معلولان فراهم کنند. لایحه حمایت از حقوق معلولان یکسری دستگاههای مسئول را موظف به مناسب سازی فضاهای بین شهری و ارائه خدمات ویژه کرده و هنگامی که این قوانین به طور کامل تصویب شود پیگیری مسئولان نیز دقیقتر خواهد شد. از طرفی دیگر وقتی وظایف دستگاهها مشخص شود بخشهای خصوصی و دولتی شرایط خاصی را برای خدماتدهی به معلولان خواهند داشت .

علی ساری

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر