jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۳۰۰۰۹   ۲۴ اسفند ۱۳۹۶  |  ۰۷:۴۷

متاسفانه مشکلی که اکنون تولید با آن مواجه است، فقط نوسان نرخ دلار نیست بلکه همکاری نکردن بانک‌های خارجی برای گشایش ال سی است. بانک‌های خارجی ال سی باز نمی‌کنند و اگر هم این کار را به صورت محدود انجام دهند با شرط و شروط زیادی این کار را انجام خواهند داد.

مشکلات بانکی و ارزی بر سر راه تولید

دولت ثبات اقتصادی را به ثبات قیمت‌ها تعبیر می‌کند. دولت به‌صورت دستوری به تولیدکننده می‌گوید نباید قیمت کالا افزایش یابد. این دستور در حالی صادر می‌شود که هیچ توجهی به هزینه‌های تولید نمی‌شود.

اکنون بانک‌های خاصی با ایران همکاری دارند. در گذشته بانک‌های خارجی ال سی را به‌صورت 10درصدی برای فعالان اقتصادی گشایش می‌کردند اما اکنون بسیاری از بانک‌ها حاضر به گشایش ال‌سی برای فعالان اقتصادی نیستند و بانک‌های محدودی با ما فعالیت دارند. دولت هزینه‌های کشور را بر دوش تولید می‌گذارد. کشورهایی که در زمینه اقتصادی پیشرفت کردند، هزینه واردات را افزایش و هزینه تولید را کاهش دادند اما متاسفانه این موضوع در ایران بر عکس است. ضمن این‌که مشکلات اقتصاد کلان به بخش تولید تحمیل می‌شود در حالی که هزینه آن می‌تواند از بخش واردات پوشش داده شود.

دولت برای تولید باید تسهیلاتی در نظر بگیرد که هزینه‌های قیمت تمام شده پایین بیاید. این تسهیلات همیشه ریالی نیست بلکه مربوط به قوانینی است که سر راه تولید قرار می‌گیرد. اکنون طرف تقاضا در کشور بسیار ضعیف است و دولت برای کمک به تولید باید به افزایش قدرت خرید خانوارها و رفع رکود اقتصادی برنامه‌ای ویژه داشته باشد.

سید محمد اتابک - عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر