jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۲۸۲۹۴ ۱۹ اسفند ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

کاروانسرای شوریاب فیروزه یکی از کامل‌ترین کاروانسراهای باقی مانده از دوران قاجاریه و ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران بوده که امروزه به دلیل بی مهری رو به تخریب است.

به گزارش مهر، ابنیه تاریخی جزو تاریخ و تمدن هر کشور محسوب میشوند که به دلیل اهمیت فراوان مورد توجه دولتها، مردم و گردشگران قرار دارند.

این مهم در کشور ما که دارای تمدنی کهن و پرافتخار است دوچندان بوده و آثار متعدد تاریخی و جاذبههای طبیعی، ایران را به یکی از مهم ترین کشورهای دنیا از نظر تعداد آثار باستانی تبدیل کرده است.

به جرات میتوان گفت تقریبا منطقه ای از ایران وجود ندارد که دارای بنای تاریخی یا جاذبههای طبیعی نباشد، اما نکته قابل توجه این است که ابنیه تاریخی طی سالهای گذشته به دلیل نبود اعتبارات لازم در حال نابودی هستند.

کاروانسرای شوریاب فیروزه نیز از جمله این موارد است که باوجود ثبت در آثار ملی ایران به شمارهی 5901 در سال 1381 به دلیل عدم مرمت در معرض تخریب قرار گرفته است.

شناسنامه ایران حفظ شود

نکته قابل توجه در این میان این است که بناهای تاریخی کشور شناسنامه هویتی ما به حساب میآیند که باید توسط مراجع ذیصلاح از جمله میراث فرهنگی حفظ و مرمت شوند.

اگر چه طی سالهای گذشته نبود اعتبار لازم دلیل عدم بازسازی ابنیه تاریخی اعلام شده اما نباید به این بهانه میراث ارزشمند گذشتگان را به فراموشی سپرد بلکه میتوان با استفاده از توان بخش خصوصی و ارائه مشوقهایی برای آنان زمینه احیای این آثار را به وجود آورد.

موضوعی که میتواند موجب رونق گردشگری و ایجاد اشتغال در نقاط مختلف کشور شده و حتی زمینه جذب گردشگر خارجی را نیز فراهم آورد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر