jamejamonline
استان ها عمومی کد خبر: ۱۱۲۳۸۱۶   ۰۱ اسفند ۱۳۹۶  |  ۱۰:۱۴

مهرعلیزاده استاندار اصفهان تعداد آخرین پیکرهایی که پیدا شده را 32 پیکر تا این لحظه عنوان کرد و گفت: به دلیل تاریکی هوا امکان انتقال اجساد وجود نداشت، بالگردها امکان نشستن ندارند و باید به شیوه‌هایی که امدادگران آشنایی دارند، اجساد به داخل هلی‌کوپتر منتقل شود.

تاکنون 32 پیکر پیدا شده است؛ تکذیب 45 پیکر / ۱۵ پیکر قابل شناسایی است/ خبری از جعبه سیاه نیست

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، جلال پوران‌فرد در یاسوج اظهار داشت: تاکنون 45 جسد هواپیمای تهران ـ یاسوج شناسایی شده و عملیات جست‌وجو اجساد همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه برخی از اجساد کشف شده قابل شناسایی نیست، افزود: اجساد فردا برای تشخیص هویت و طی کردن مراحل قانونی به پزشکی قانونی یاسوج منتقل می‌شوند.

پوران‌فرد ابراز کرد: همچنان عملیات جست‌وجوی اجساد در قله پازن پیر توسط امدادگران ادامه دارد و فردا در صورت مساعد بودن هوا با بالگرد و در غیر اینصورت به صورت زمینی منتقل می‌شوند.

معاون سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به اینکه در ادامه امکان پرواز بالگرد نیست، تیم‌ها در منطقه خود می‌مانند و ما فردا تلاش می‌کنیم که با افزایش تیم‌ها، جنازه‌ها را منتقل کنیم.

شاهین فتحی اظهار داشت: تعامل دستگاه‌ها و مسئولان محلی روند خوبی دارد. بعد از شناسایی محل سقوط سعی کردیم که تیم‌های تخصصی امدادی را با بالگرد ارتفاع 4 هزار متر و بالاتر برای دسترسی به محل سقوط بفرستیم.

وی افزود: شرایط در ارتفاعات بسیار سخت است و به نقطه سقوط هواپیما دسترسی مشکلی داریم.

معاون سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گفت: در حال حاضر هم تیم‌های هلال احمر و هم تیم‌های محلی به محل حادثه رسیده‌اند و در حال جمع‌آوری اجساد هستند و با توجه به اینکه در ادامه امکان پرواز بالگرد نیست، تیم‌ها در منطقه خود می‌مانند و ما فردا تلاش می‌کنیم که با افزایش تیم‌ها، جنازه‌ها را منتقل کنیم.

وی بیان کرد: البته در این منطقه کار سخت است اما ما تلاشمان را صورت می‌دهیم. همه امکانات سخت است و تلاش می‌کنیم که با انتقال پیکرها، بازماندگان را تسکین دهیم.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر نیز گفت: گروه‌های امدادی به پیکر جان باختگان هواپیما رسیدند، تلاش می‌کنیم تا قبل از غروب آفتاب تعدادی از اجساد را منتقل کنیم.

لاشه هواپیما پیدا شد

سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: به یاری خداوند صبح امروز سه‌شنبه بالگردهای نیروی هوا فضای سپاه در حین جست‌وجو برای یافتن لاشه هواپیمای آسمان که از تهران عازم یاسوج بود، لاشه این هواپیما را حدود ساعت 9:50 دقیقه در ارتفاعات کوه دنا کشف کردند.

سخنگوی سپاه اظهار داشت: در ساعت 9:55 دقیقه آقای سلطانی متخصص امداد و نجات نیروی هوافضای سپاه مستقر در بالگرد این نیرو که هدایت آن را کاپیتان فراهانی و کاپیتان جلالیان عهده دار بودند، خبر کشف لاشه هواپیما را به فرماندهی کنترل هوایی نیرو اعلام کردند.

وی افزود: تیم جستجو و نجات نیروی هوافضای سپاه با انجام عملیات ویژه با دو فروند بالگرد به مختصاتی که پهبادها اعلام کرده بودند اعزام و موفق شدند لاشه هواپیمای ATR شرکت هواپیمایی آسمان را در مختصات جغرافیایی NC4208 و E514293 کشف و شناسایی کنند.

سردار شریف پیدا شدن محل سقوط هواپیما را موجب سهولت در اقدامات امدادی دانست و گفت: هم اکنون گروههای جستجوگر و دستگاههای امدادی در منطقه با تمرکز بر این نقطه می توانند با دقت و سهولت خود را به محل برسانند.

وی یادآور شد: در تصاویر گرفته‌ شده حتی آرم و نشان هواپیما هم به خوبی مشخص است و پیدا شدن محل سقوط این هواپیما دیگر قطعی است.

(فایل صوتی توضیحات سردار شریف در خصوص پیدا شدن لاشه هواپیما)

هواپیمای ATR72 شرکت آسمان به شماره پروازی 3704 که قرار بود روز یکشنبه هفته جاری تهران به را به مقصد یاسوج ترک کند، در منطقه دناکوه سمیرم سقوط کرد. در پی این اخبار ابتدا مدیرکل روابط عمومی هواپیمایی آسمان در این باره اظهار داشت: فعلاً آخرین اخبار این است که این هواپیما از رادار خارج شده و در حال پیگیری موضوع هستیم.

براساس آخرین اخبار، این هواپیمای ATR72، پنجاه دقیقه پس از پرواز، از صفحه رادار محو شد و تاکنون اثری از هواپیما نیست. این هواپیما حامل 60 مسافر، 2 مهماندار، 2 نفر امنیت پرواز و دو نفر خلبان و کمک‌خلبان بوده است.

اسامی مسافران پرواز 3704 هواپیمایی آسمان به شرح ذیل است:

مژگان نظری
جلال امیدی‌پور
حسین رستمی
مریم عابدی
احمد نظری
محمد برزگری
رویا داخته
مجید اسلامی
مهدی قرعلی
غلامعلی احمدی
میلاد علی‌پور
افشین انصاری
سید ایلیا دانشی
سیدطاها دانشی
محمد عیدی‌نیا
علی فرزانه
حمید هداوندخانی
عزت‌الله حق‌شناس
ابراهیم جعفریان سی‌سخت
نرگس خوبانی
ژیلا قلی‌پور
ایمانی‌مهر
عبدالرضا کردی
محمد نجات
نشاطی‌فر
محمد نوری
علی زارع
محسن تقی‌پور
مصطفی رضایی
​​​​​​خلیل آهنگران
شاپور یاری‌پور
شهبد یاری‌پور
احمد چرمیان
سیدرضا فاطمی‌طلب
پریسا سوهانی
علیرضا جامنی
سکینه کاظمی‌انوار
اردشیر راد
بهروز شریف کاظمی
سید بهزاد سیادتی
حامد امیری
محمد فهیمی
رحمت صالحی‌پرور
محمد فهیمی هنزایی
ابوالقاسم فرهمندی
مهدی جاوید‌پور
عبدالاحد مرادی
سلمان آذری
امیر پورشاه‌آبادی
فاطمه دالوند
کوثر هردانی
محمد کبیریان
علیرضا کلهر
حامد مهدوی
حسن‌رضا قرلاقی
محمد صداقت‌نژاد
مصطفی سادات
محمد سمین عصرآبادی
محسن تقی‌پور
علی زری
اسامی کرو پروازی این پرواز به شرح ذیل است:

کاپیتان حجت‌الله فولاد
خلبان دوم کاوه خلیلی
سرمهماندار محمد حسین فرش سنگی
مهماندار بهنام رضایی نیارکی


اسامی شهدای امنیت پرواز به شرح ذیل است:

محمود بهشتی
فرهاد معصومی

22:25/ مهرعلیزاده استاندار اصفهان تعداد آخرین پیکرهایی که پیدا شده را 32 پیکر تا این لحظه عنوان کرد و گفت: به دلیل تاریکی هوا امکان انتقال اجساد وجود نداشت، بالگردها امکان نشستن ندارند و باید به شیوه‌هایی که امدادگران آشنایی دارند، اجساد به داخل هلی‌کوپتر منتقل شود.

22:20/ سلیمی، رئیس امداد و نجات هلال‌احمر خبر کشف 45 پیکر را تکذیب کرد و گفت: آخرین آمار از اجسادی که در کسیه‌ها قرار داده شده 32 جسد است که تعدادی از آن‌ها قابل شناسایی است، هیچ پیکری تاکنون منتقل نشده است.

22:08/ 5 تیم 4 نفره و 6 بالگرد از ارتش، هلال‌احمر و سپاه برای ادامه عملیات و انتقال اجساد در منطقه مستقر شده‌اند و تاکنون هیچ پیکری انتقال داده نشده است.

22:05/ شرفی، مدیرکل حوزه ریاست سازمان هواپیمایی گفت: با حضور گروه 20 نفره از کارشناسان جست‌وجو و شناسایی در روز اول آغاز شد، امروز نیز عکس جعبه سیاه به امدادگران ارائه شده تا بتوانند سریع‌ تر آن را پیدا کنند، تا پیدا کردن همه جسدها و بخش‌های مهم هواپیما در منطقه می‌مانیم.

20:45/ رحیمی، دادستان استان اصفهان گفت: با وجود اینکه حادثه در استان اصفهان بوده اما با هماهنگی انجام گرفته بین دستگاه قضایی اصفهان و کهگیلویه و بویر احمد، بنا شده به لحاظ سهولت امر و دسترسی راحت‌تر خانواده‌ها به اجساد، پیکرها بعد از انتقال به پایین بلافاصله به پزشکی قانونی یاسوج منتقل شود.

19:19| مرتضی دهقان معاون سازمان هواپیمایی کشور با بیان اینکه بالاخره نیروهای امدادی امروز توانستند به محل سقوط هواپیما برسند، اظهار داشت: کلیه مکالماتی که بین واحد کنترل پرواز و خلبان صورت می‌گیرد در دستگاه CVR یا جعبه سیاه ضبط می‌شود تا برای بررسی‌های بعدی استفاده شود.

وی افزود: با توجه به سخت و صعب‌العبور بودن مکان و با شرایط جوی ناپایدار و وجود همه امکانات امدادی، نیروها به صورت کامل پای کار بودند و تاکنون قطعاتی از هواپیما پیدا شده و از نزدیک مشاهده کرده‌اند که امیدواریم با بهبود شرایط جوی، جعبه سیاه هم پیدا شود.

18:43| استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به هماهنگی و همکاری استانداری‌های اصفهان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد از دقایق ابتدایی حادثه با محوریت استانداریکهگیلویه و بویراحمد و اصفهان، تصریح کرد: از امروز و با حضور نماینده وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور فرماندهی عملیات بر عهده وی خواهد بود و همگان موظفند در قرارگاه عملیات همه هماهنگی‌های لازم را با وی انجام دهند.

وی با بیان اینکه از هرگونه پرواز غیرضرور در منطقه جلوگیری و تنها بالگردهای عملیاتی و امدادی در قرارگاه عملیاتی حضور داشته باشند، خاطرنشان کرد: نیروهای نظامی هر دو استان کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان تدابیر امنیتی لازم در مسیرهای منتهی به وقوع حادثه را کنترل و رصد می‌کنند.

18:42| استاندار اصفهان با اشاره به دلایل توقف بازگردادن پیکرهای جان‌باختگان سقوط هواپیمای آسمان گفت: با تاریک شدن هوا عملیات متوقف شده زیرا انتقال پیکرها ممکن نیست و ادامه کار فردا صبح زود انجام خواهد شد.

محسن مهرعلیزاده با بیان اینکه این نیروها در تلاشند تا بتوانند تعدادی از پیکرها را از محل سقوط هواپیما بازگردانند، گفت: با تاریک شدن هوا عملیات متوقف می‌شود زیرا انتقال پیکرها امشب ممکن نیست بنابراین ادامه کار فردا صبح زود انجام خواهد شد.

18:32| رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: جعبه سیاه هواپیمای"تهران-یاسوج" هنوز پیدا نشده و البته پیدا کردن پیکر جانباختگان و انتقال آنان در اولویت است.

اسماعیل نجار اظهار داشت: تمامی هماهنگی‌ها و تدابیر لازم برای مدیریت بحران این حادثه با دستور ریاست جمهور و وزیر کشور انجام شده است.

18:31| فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: امکان نشستن بالگرد نیست و تجهیزاتی که برای دسته‌بندی پیکرها نیاز بود، به آن‌جا منتقل شده است.

امیر سرتیپ کیومرث حیدری با بیان اینکه همانطور که قول دادیم تکاوران خود را سر موعد مقرر به محل حادثه رساندند، اظهار داشت: تیپ 65 یاسوج و هوابرد شیراز و امدادگران هلال احمر و تعدادی از کوهنوردان و بسیج و داطلبان به قله صعود کردند.

18:26| جانشین فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) گفت: شرایط نامساعد جوی و ارتفاع بالا، عملیات انتقال اجساد را طولانی مدت خواهد کرد و ممکن است تا 3 یا 4 روز آینده و حتی اوایل هفته آتی درگیر این مساله باشیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم به دلیل شرایط نامساعد هوا دچار مشکل نشویم و شرایط مساعد جوی فراهم شود تا هرچه سریع‌تر عملیات انتقال اجساد انجام شود.

18:25| استاندار اصفهان گفت: شرایط جوی در ارتفاعات بسیار آزاردهنده است و به نظر می‌رسد که سرما که 2 ساعت پیش منفی 15 درجه بود احتمالاً شب به منفی 35 برسد.

مهرعلیزاده بیان کرد: با وجود نیروهایی که از ارتش و هلال‌احمر اعزام شده‌اند کوهنوردان زبده‌ای نیز حضور دارند و در محل کمپ می‌مانند چرا که این افراد شب‌مان هستند.

18:21| معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد‌ عنوان کرد: امدادگران امشب نسبت به جمع‌آوری اجساد جانباختگان هواپیمای تهران ـ یاسوج اقدام کرده و فردا اول وقت کار انتقال انجام می‌شود.

عزیز فیلی افزود: در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی اجساد با بالگرد و در غیر اینصورت به صورت زمینی منتقل می‌شوند.

17:47| معاون هلال‌احمر استان اصفهان با بیان اینکه تاکنون هیچ‌یک از اجساد منتقل نشده است، گفت: به‌هیچ وجه امشب انتقال اجساد صورت نمی‌گیرد و اصلاً امکان انتقال پیکرها در امشب نیست، عملیات انتقال پیکرها بسیار پیچیده خواهد بود که باید برای آن برنامه‌ریزی کرد.

17:46| استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بالگردها مکرر به سمت قله می‌روند، گفت: انتقال اجساد از طریق هوایی ممکن نیست؛ برای همین در نزدیک‌ترین فضا که بتوان بالگرد نشست عملیات و اقدامات مقدماتی درحال انجام است.

وی افزود: در تلاشیم هرچه سریع‌تر اجساد را منتقل کنیم و تمهیدات لازم برای انتقال اجساد به پزشک قانونی و انجام آزمایش و مسائل قانونی برای تحویل پیکرها دیده شده است. از خانواده‌ها خواهشمندیم در محل تجمع نکنند چراکه هرچه فضا مناسب‌تر باشد کار سریع‌تر انجام خواهد شد.

17:16| معاون سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه تیم‌های هلال احمر امشب در ارتفاعات اسکان دارند، گفت: در حال حاضر هم تیم‌های هلال احمر و هم تیم‌های محلی به محل حادثه رسیده‌اند و در حال جمع‌آوری اجساد هستند و با توجه به اینکه در ادامه امکان پرواز بالگرد نیست، تیم‌ها در منطقه خود می‌مانند و ما فردا تلاش می‌کنیم که با افزایش تیم‌ها، جنازه‌ها را منتقل کنیم.

17:08| رئیس تیم‌های امداد کوهستان سازمان امداد و نجات هلال‌احمر گفت: تنها قسمت‌هایی از هواپیما از برف بیرون است و مابقی آن در قعر برف فرو رفته و پوشش برف در اطراف لاشه شرایط را سخت کرده اما تلاش می‌کنیم عملیات با موفق انجام شود.

وی افزود: نیروهای در تلاشند پیکرها را از لاشه‌های هواپیما خارج و داخل کاور قرار بدهند. سعی می‌کنیم در صورت مساعد بودن شرایط هوا امروز با بالگرد تعدادی از اجساد را به پایین منتقل کنیم اما شرایط بسیار دشوار و سخت است.

16:48| مدیرکل صدا و سیمای کهگیلویه و بویراحمد گفت: 30 جسد از سوی کوهنوردان در منطقه مشاهده شد و فعلاً 15 پیکر قابل شناسایی است.

16:41| غلامعلی صیادی یکی از اولین کوهنوردانی است که به محل سقوط هواپیما رسیده است. او لحظاتی پیش درباره این موضوع اظهار داشت: هواپیما متلاشی شده و به قطعات کوچک و بزرگ تقسیم شده است. بسیاری از اجساد ‌قابل شناسایی نیستند.

این کوهنورد تصریح کرد: به تعداد زیادی از اجساد در نقاطی که برف کمتر بود دسترسی پیدا کردیم، تعدادی از اجساد و بخش‌هایی از اجساد زیر برف هستند. نیاز است تا نیروهای مجرب به این نقطه اعزام شوند تا بتوانند آن‌ها را از زیر برف بیرون بیاورند.

16:37| استاندار اصفهان گفت: عملیات تجسس تا انتقال کامل پیکرها به پایین ارتفاعات و همچنین پیدا شدن جعبه سیاه هواپیما ادامه خواهد داشت.

16:26| به گفته کوهنوردان مجرب، ارتفاع برف در این زمان از سال در کوه‌های دنا به 3 متر و دمای هوا در قله محل سقوط منفی 20 درجه است. به علت شب تند در محل سقوط هواپیما، بالگردها امکان فرود در همان منطقه را ندارند با این حال هلی‌برن تمام گروه‌های تخصصی انجام شده است.

16:22| رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه اکنون تیم‌های هلال احمر و ارتش در محل حادثه حضور دارند و به اجساد رسیدند، گفت: درحال حاضر آخرین هلیکوپتر اقلام مورد نیاز ازجمله کیف جسد و بسکت را منتقل می‌کند و همه تلاش‌ها این است که قبل از غروب آفتاب بتوان تعدادی از اجساد را منتقل کرد.

16:20| مدیرکل پیش‌ بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از افزایش ابرها در منطقه سقوط هواپیما‌ خبر داد و گفت: یاسوج در شب گذشته یک درجه زیر صفر بود و انتظار می‌رود که در گرم‌ترین حالت خود نیز به 13 درجه بالای صفر برسد، این در حالی است که در منطقه حادثه دمای هوا حدود 10 تا 15 درجه زیر صفر است.

16:16| تیم چهار‌ نفره کوهنوردی از سی‌سخت به محل سقوط هواپیمای "تهران ـ یاسوج" در قله نغل پازن پیر رسیدند.

گفته می‌شود بسیاری از اجساد و لاشه هواپیما زیر برف بوده و همین امر کار انتقال و جست‌وجو را سخت می‌کند. همچنین برخی اجساد قابل شناسایی و برخی دیگر قابل شناسایی نیستند.

16:05| جانشین فرمانده سپاه صاحب‌الزمان(عج) گفت: شرایط جوی و یخ‌زدگی و صعب‌العبور بودن منطقه به گونه‌ای است که ‌‌انتقال پیکر جانباختگان چندین روز به طول می‌انجامد.

15:47| معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: تمام نیروهای حاضر با رعایت ایمنی‌های لازم سعی در رساندن خود به محل حادثه دارند و امیدوارم تا پیش از غروب به نتایج مثبتی در زمینه پیکرها برسیم.

15:47| جانشین نیروی زمینی ارتش گفت: نیروهای ارتش با امکانات کامل کوهنوردی و امدادونجات در نزدیکی لاشه هواپیما و بر روی ارتفاعات هستند و منتظریم از فرآیند تجسس خود به ما اطلاع دهند.

15:42| معاون هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون هیچ جسدی از جانباختگان سقوط هواپیما پیدا نشده و تصویر منتشر شده از اجساد سقوط هواپیمای "تهران ـ یاسوج" مربوط به ریزش بهمن در منطقه اشترانکوه و جان باختن برخی از هموطنانمان است.

15:35| مشاهدات عینی خبرنگار تسنیم حکایت از صعب‌العبور بودن مسیر رسیدن به محل حادثه در اثر بارش برف و اختلال در انتقال پیکر مسافران به پایین از قله دارد.

شرایط آب‌وهوایی در حال حاضر خطر ریزش بهمن را به وجود آورده است که در این راستا نیز مسئولان درصدد ایجاد راهکارهایی در این راستا هستند و با نزدیک شدن به تاریکی هوا، شرایط نیز سخت می‌شود.

15:28| هم‌اکنون شاهد ترافیک سنگین در مسیر دنا از سمت شهر سی سخت هستیم به‌گونه‌ای که در صورت عدم مدیریت تا ساعاتی دیگر شاهد انسداد جاده هستیم.

انتظار می‌رود مردم و خانواده‌های داغدیده جانباختگان هواپیمای "تهران-یاسوج" از آمدن به سمت سی سخت خودداری کنند زیرا این محور امکان و ظرفیت این میزان تردد را ندارد و در صورت ادامه این روند تا ساعتی دیگر حتی امکان رد شدن آمبولانس در این جاده وجود ندارد.

15:27| مدیرکل دفتر نظارت بر عملیات هوانوردی با بیان اینکه عکس‌های جعبه سیاه در اختیار نیروهای تکاور و نیروهای جستجو گذاشته تا هنگامی‌ که پیدا شد سریع به نماینده هواپیمایی کشوری تحویل داده شود، گفت: بعداز پیدا شدن جعبه سیاه و جمع‌آوری مستندات، با حضور این نمایندگان بخش‌هایی از جمع‌بندی سانحه صورت می‌گیرد.

15:03| مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان با بیان اینکه هواپیما به یک نقطه برخورد کرده اما در یک نقطه قرار ندارد و با فاصله چند متری در شعاع چند کیلومتری پخش است که باید بررسی شود، گفت: درحال پیش‌بینی نزدیک‌ترین مکان برای استقرار کمپ موقت که بتوان به بالگرد و نقطه اصابت هواپیما دسترسی داشت، هستیم.

14:42| معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه موتور و قطعات موردنیاز هواپیمای آسمان 3 ماه پیش در شیراز نصب شد، گفت: سیستم ELT این هواپیما ساخت فرانسه و اعتبار آن تا 2021 میلادی بوده است.

به گفته عابدزاده ELT هواپیمای سقوط کرده آسمان فعال بوده اما فرکانس آنها را ماهواره‌ها دریافت نکردند.

14:19| جدیدترین تصویر از لاشه هواپیمای ATR72 در قله نول پازن‌پیر دنا منتشر شد.

14:17| دادستان عمومی و انقلاب اصفهان با بیان اینکه دستور قضایی برای انتقال اجساد صادر شده است و برای انتقال پیکرها هیچ مانعی وجود ندارد، گفت: از نظر قضایی تیم‌های امداد و نجات می‌توانند در صورت پیدا کردن اجساد آن‌ها را انتقال دهند.

14:10| فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: اگر هوا مساعد و امکان فرود بالگرد باشد انتقال از طریق بالگرد و در غیر این صورت با تجهیزاتی که تیم ما دارد از طریق زمین پیکرها را منتقل می‌کنند.

14:04| دومین تیم امدادی به منطقه سقوط هواپیمای مسافربری تهران- یاسوج آماده اعزام شدند.

13:59| مشاهدات عینی خبرنگار اعزامی تسنیم در منطقه دناکوه براین اساس است که در حال حاضر بالگرد در ارتفاع 3800 متری در حال پرواز است تا دادستان که در منطقه حضور دارد محل حادثه را شناسایی و نظر نهایی را برای انتقال پیکرها به دامنه کوه اعلام کند.

7 بالگرد به همراه تیم‌های امدادی منتظر مجوز دادستانی برای شناسایی و انتقال اجساد و اعزام به محل سانحه هستند.

13:49| استاندار اصفهان با بیان اینکه هواپیما در ارتفاع 13 هزار پایی دقیقاً نوک قله برخورد کرده است، گفت: ارتفاع کوه دنا 13 هزار و 500 پا بوده که لاشه هواپیما در نقطه 100 پایی قله پیدا شده است.

محسن مهرعلیزاده ادامه داد: محل سقوط نشان می‌دهد که خلبان به دلیل اینکه هیچ دیدی نداشته و طوفان بوده نتوانسته هواپیما را کنترل کند و اگر مقداری انحراف به سمت راست داشت شاید می‌توانست از شیار کنار آن رد شود اما متاسفانه در ارتفاع 30 متری به قله برخورد کرده و لاشه هواپیما در همان‌جا مشاهده شده است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه نیروها درحال جست‌وجو اجزاء و اجساد هستند و براساس پیش بینی هواشناسی اگر نتوان تا ظهر چهارشنبه کاری کرد از روز جمعه مجدد عملیات از سر گرفته خواهد شد، گفت:‌ هنوز جعبه سیاه هواپیما پیدا نشده، نیروها درحال جست‌وجو هستند و تکه‌هایی از هواپیما پیدا شده و به دنبال اجساد هستند.

مهرعلیزاده همچنین با تاکید براینکه متاسفانه به‌نظر می‌رسد تمامی سرنشینان هواپیما کشته شده باشند، درباره مراحل انتقال اجساد گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در ساعات اولیه فردا صبح بشود اجساد را منتقل کرد اما از ساعت 11 مجدد وضعیت جوی نامساعد شده و امکان پرواز بالگردها نخواهد بود و احتمالاً تا 2 روز یعنی جمعه ادامه داشته باشد.

13:40| مدیرکل پیشگیری و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه امروز وضعیت هوا آفتابی خواهد بود و ابر قابل توجهی وجود ندارد، از اواخر روز با افزایش ابر روبه‌رو شده و تا اواخر شب رشد ابر را در طول شب خواهیم داشت، گفت: فرصت برای انتقال اجساد سانحه سقوط هواپیما خیلی محدود است و لازم است از شرایط حداکثر استفاده شود. پرواز بالگردها امروز تا اواخر شب امکان‌پذیر است و با افزایش ابر پایه امکان حرکت آن‌ها سخت می‌شود.

13:40| بخشدار دنا کوه سمیرم با اشاره به حضور کافی نیروهای امدادی در منطقه دنا کوه، گفت: مردم نوع‌دوست برای جلوگیری از هرگونه ایجاد خللی در کار نیروهای امدادی از آمدن به این منطقه پرهیز کنند.

13:25| فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: تیم نفوذی زمینی نزاجا تا 2 ساعت دیگر به اجساد هواپیما می‌رسند و افراد ما مجهز به وسایلی هستند که بتوانند اجساد را منتقل کنند.

13:17| رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر با بیان اینکه نخستین تیم ما با یک بالگرد در محل اعلام شده نیروهای خود را تخلیه کرد، گفت: در حال حاضر هم ارتباطی بی‌سیمی با عوامل خود در پای هواپیما داریم و هم ارتباط تلفنی.

13:16| معاون عملیات نیروی زمینی ارتش از اعزام تیم‌های واکنش سریع ارتش به محل سقوط هواپیما خبر داد و گفت: کمبود نیرو در منطقه برای انجام عملیات امدادرسانی وجود ندارد.

13:15| معاون امداد هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه دسترسی به محل سقوط هواپیما سخت است، گفت: تیم ارزیاب هنوز نحوه چگونگی امدادرسانی را اعلام نکرده است.

13:06| مسئول اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه هر چه به اواخر امروز نزدیک می‌شویم شرایط آب و هوایی در سمیرم متفاوت خواهد بود، از افزایش ابر و وزش باد، پدیده جوی دناکوه در ساعات عصر امروز خبر داد.

13:05| رئیس اورژانس کشور گفت: 20 دستگاه آمبولانس و چندین تیم واکنش سریع در کنار بالگردهای اورژانس در منطقه حضور دارند که اگر برای امدادرسان‌ها اتفاقی افتاد، اقدامات پزشکی انجام شود.

12:57| استاندار کهگیلویه و بویر احمد گفت: تمام تلاش ما در جبهه زمینی و هوایی در رساندن نیروها به منطقه سقوط است تا بدین وسیله بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان پیکرها را به پایین قله منتقل کنیم.

12:51| جانشین سپاه صاحب الزمان(عج) اصفهان گفت: با تلاش مجدانه و سخت‌کوشانه برادران و خلبانان عزیز نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محل اصابت هواپیمای مسافربری در منطقه شناسایی و توسط کارشناسان شرکت هوپیمایی آسمان، هوافضا و هلال احمر مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: ظرفیت‌ها و امکانات را بسیج می‌کنیم که بتوانیم کوهنوردان را به منطقه اعزام کرده و نسبت به تخلیه اجساد اقدام کرده تا تسلی خاطر خانواده داغدار مصیبت دیده هواپیما را فراهم کنیم.

12:51| استاندار اصفهان از بسیج همگانی برای انتقال پیکر کشته‎شدگان و قطعات هواپیما خبر داد و گفت: نیروها شامل کوهنوردان و سایر بخش‌ها بسیج شدند تا نسبت به تخلیه قطعات هواپیما و پیکر عزیزان این حادثه اقدام شود.

12:45| مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان اصفهان با بیان اینکه نام دقیق محل سقوط "ارتفاعات نول" است، گفت: تیم ارزیاب هلال احمر به‌منظور بررسی دقیق شرایط برای امکان نشستن بالگرد، هلی‌برن کردن نیروها و یا زدن کمپ برای انتقال اجساد به محل سقوط هواپیمای شرکت آسمان اعزام شد.

12:40| معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هواپیمای سقوط کرده ATR آسمان با سن 25 سال یک هواپیمای مدرن بود، گفت:تیم کارشناسی فرانسه شامل افرادی از کارخانه سازنده و سازمان هواپیمایی این کشور بعدازظهر امروز وارد تهران می‌شوند.

12:32| مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: لاشه هواپیما در منطقه عمومی نغل در ارتفاعات پادنا در ارتفاع 4500 متری در یکی از دره‌ها شناسایی شده است.

12:24| مدیرکل روابط‌عمومی ارتش اصفهان گفت: برای انتقال اجساد مسافران هواپیمای تهران- یاسوج، تکاورهای تیم 55 هوابرد ارتش ‌‌‌اقدام خواهند کرد.

12:16| معاون دادگستری اصفهان گفت: براساس مذاکره با رئیس‌کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد پیکر قربانیان به محض انتقال به پایین کوه به پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد تحویل داده می‌شود.

اورژانس به محل سقوط هواپیما اعزام شد

باشگاه خبرنگاران نوشت: خالدی سخنگوی اورژانس گفت: به محض پیدا شدن لاشه هواپیما تیم های عملیاتی به همراه پنج دستگاه آمبولانس در محل مستقر شده اند. تازمان اعلام خاتمه عملیات و انتقال پیکرهای عزیران فوت شده به پزشکی قانونی همکاران اورژانس در محل باقی می مانند.

احتمال انتقال اجساد هواپیمای آسمان تا عصر امروز

میزان نوشت: فرمانده میدان هلال احمر در محل سقوط هواپیما گفت: پس از کشف لاشه هواپیما در ارتفاع نوقل ، تیم های امدادی و نیروها به منطقه اعزام تا اجساد را کشف و به پائین ارتفاعات منتقل کنند. اگر اجساد در یک نقطه باشند تا عصر امروز کار انتقال به اتمام می رسد.

او گفت: از مردم منطقه خواسته شده است به هیچ وجه به محل حادثه نروند تا گروه های جستجو به سرعت به محل حادثه برسند.

هواپیمای سانحه دیده در کوه پازنپیر برخورد کرده است

11:35 | جانشین فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان گفت: هواپیمای سانحه دیده در کوه پازنپیر برخورد کرده و هم اکنون برنامه‌ریزی‌ها برای اعزام امدادگران برای رسیدگی به آخرین وضعیت سرنشینان انجام می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ،سردار مجتبی فدا دقایقی پیش بعد از بازگشت از محل شناسایی هواپیمای تهران- یاسوج اظهار داشت: به لطف عمل خلوصانه و توسل به بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س)، توسط خلبانان نیروی هوافضای سپاه محل اصابت هواپیما به کوه پازنپیر پیدا شد.

وی افزود: الان برنامه‌ریزی برای اعزام کوهنوردان و امدادگران برای رسیدگی به آخرین وضعیت سرنشینان هواپیما و چگونگی انتقال پیکرها به محل موردنظر انجام خواهد شد.

10:18 | «سردار شریف» سخنگوی سپاه پاسداران گفت: صبح امروز سه‌شنبه بالگردهای نیروی هوا فضای سپاه در حین جست‌وجو لاشه هواپیمای آسمان که از تهران عازم یاسوج بود را در ارتفاعات کوه دنا پیدا کردند.

09:27| معاون امداد جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد گفت: تمام نقاط کوه دنا توسط 2 جنگنده ارتش عکسبرداری شد.

09:25| رئیس اداره پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان اصفهان گفت: در حال حاضر شرایط جوی برای این منطقه خوب است و باد نسبتاً آرام می‌وزد و بر اساس نقشه‌های هواشناسی تا بعد از ظهر امروز شرایط جوی در این منطقه مساعد است.

09:21| مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: جنگنده F4 برای عکسبرداری و اسکن از منطقه در محل سقوط هواپیما حضور پیدا کرده است.

09:15| مدیر روابط عمومی اورژانس کشور گفت: روز گذشته 15 پرواز در منطقه انجام شد و برای سهولت کار بالگردها در فضای پایین کوه مستقر شدند تا عملیات از سر گرفته شود.

08:58| مدیرکل روابط عمومی ارتش اصفهان از اعزام چتربازان و تکاوران تیپ 55 هوابرد ارتش به منطقه احتمالی سقوط هواپیمای مسافربری تهران- یاسوج خبر داد.

08:51| مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه عکس‌های هواپیمای شناسایی به‌صورت آنلاین روی مانتیورها قرار گرفته و پایش شده و در اختیار تیم‌های زمینی و هوایی قرار می‌گیرد، گفت: همزمان با این عملیات در کهگیلویه و بویراحمد تیم‌های امداد و نجات به صورت زمینی پایش خود را شروع کردند که از ارتفاعات منتهی به این قسمت اقدام می‌شود.

08:46| عملیات جستجوی هواپیمای سانحه دیده آسمان از ساعات اولیه صبح با صعود بالگرد به ارتفاعات بالاتر آغاز شد.

08:37| نماینده مردم سمیرم در مجلس گفت: روز گذشته در صحن علنی مجلس از رئیس مجلس درخواست کردیم که یک تیم تحقیق و تفحص برای پیگیری ابعاد این حادثه کار خود را آغاز کنند و با افرادی که خاطی و مقصر هستند برخورد شدید و قانونی صورت گیرد.

00:39| مدیرکل دفتر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری از اعزام کماندوهای ارتش به محل سقوط هواپیمای ATR آسمان در سمیرم خبر داد و با اشاره به استقرار یک سری تجهیزات از سوی سپاه گفت: امیدواریم تا قبل از ظهر امروز لاشه هواپیما را پیدا کنیم.

وی با تاکید بر این‌که تجسس زمینی 24 ساعته است و هم‌اکنون کوهنوردان در حال جستجو هستند، یادآور شد:‌ 12 پهپاد برای عملیات تجسس هواپیمای ATR آسمان به کار گرفته شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.