jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۱۷۳۶۲ ۰۹ بهمن ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

دمانس یا زوال عقل، یک مشکل بزرگ سلامت در جوامع امروزی است و در شرایطی که درمانی برای این بیماری شناخته نشده است بسیاری از افراد، در معرض ابتلا به آن قرار دارند. هرچند نمی‌توانیم کاملا از شر این بیماری خلاص شویم، اما می‌توانیم بعضی از عواملی که خطر ابتلا به آن را افزایش می‌دهند، کنترل کنیم.

وقتی صحبت از مغز و توانایی یادآوری درست موضوعات است، ویتامینها اهمیت زیادی مییابند. برخی ویتامینها به تحریک چیزهایی در مغز ما کمک میکنند که برای عملکرد حافظه و مغز حیاتی است:

ویتامین B12: سطوح پایین ویتامین B12 با جمعشدگی و کوچکشدن حجم مغز ـ شرایطی که وابستگی تنگاتنگی با عملکرد شناختی مغز دارند ـ مرتبط است. مطالعات نشان داده است سالمندانی که میزان ویتامین B12 در خون آنها کم است، سلولهای مغزی خود را از دست میدهند و از نظر قدرت تفکر بسیار زودتر دچار مشکل میشوند. کمبود ویتامین B12 میتواند منجر به تخریب اعصاب، کاهش حافظه، افت روحیه، بیحوصلگی و کندی ذهن شود. با افزایش سن، افزایش میزان دریافتی این ویتامین اهمیت زیادی دارد.

ویتامین B6: مشخص شده است کمبود ویتامین B6بر عملکرد حافظه و همچنین بر اختلالات شناختی و زوال عقل مرتبط با افزایش سن تاثیرگذار است. این ویتامین همچنین در تنظیم عملکرد ذهنی و تقویت روحیه نقش مهمی دارد. ویتامین B6در تولید هورمونهای سروتونین و دوپامین، دو ماده موثر در ارتقای هوشیاری و وضعیت روح و روان (یا خلق و خو) نقش دارد.

ویتامین B9 (اسید فولیک): کمبود این ویتامین با از دست رفتن حافظه، محدود شدن رشد مغز و اعصاب و همچنین با اختلال شخصیت پارانویید (بدبینی و کج خیالی) مرتبط است. تحقیقات نشان میدهد کارکرد مغز، حافظه و سرعتی که مغز با آن اطلاعات را پردازش میکند، با بالا رفتن سن افت میکند و مصرف اسیدفولیک (فولات) میتواند از این روند جلوگیری کند.

ویتامین C:

ویتامین C یک مولکول آنتیاکسیدان مهم در مغز است و میتواند قبل از اثرگذاری رادیکالهای آزاد بر مغز، از تاثیرات آنها جلوگیری کند. دریافت میزان کافی ویتامین C از عوامل موثر در جلوگیری از از دست دادن حافظه و همچنین جلوگیری از پیر شدن مغز است و اگر به اندازه کافی از این ویتامین دریافت نکنیم باید منتظر از دست رفتن حافظه باشیم. با این حال مصرف بیش از اندازه ویتامین C نیز ممکن است تاثیرات معکوس داشته باشد.

منبع: awarenessact.com

مترجم: یاسمین مشرف

جامجم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازیگران بی‌قاعده طبیعت

بازیگران بی‌قاعده طبیعت

موتور سوار می‌افتد دنبال آهو. آهو پا می‌گذارد به فرار. موتورسوار گاز می‌دهد. مغز آهو فرمان به فرار می‌دهد.

گوهری كه از دست رفت

گوهری كه از دست رفت

كل جامعه هنری ما شاید به صدهزار نفر هم نرسد كه نسبت به جمعیت 80 میلیونی كشورمان واقعا چیزی نیست ولی واقعا تسهیلاتی كه به هنرمندان می‌دهیم ناچیز است امابه‌محض این‌كه هنرمندی فوت می‌كند تازه یادمان می‌افتد كه چه گوهری را از دست داده‌ایم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر