jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۱۵۰۹۰ ۰۱ بهمن ۱۳۹۶  |  ۰۸:۵۹

روابط ایران و اقلیم کردستان در طول سال‌های گذشته همواره از وضعیت خوب و مناسبی برخوردار بوده است، اما برگزاری همه‌پرسی استقلال در این منطقه و مخالفت ایران با این موضوع برای مدت کوتاهی، این نوع تعاملات دو طرف را دستخوش تغییر و تحولاتی کرد.

اقلیم کردستان به همکاری با جمهوری اسلامی ایران نیاز دارد

اکنون نیچروان بارزانی به عنوان یکی از شخصیت‌های مهم اقلیم کردستان همراه قباد طالبانی، معاون نخست‌وزیر در رأس هیاتی بلندپایه به تهران می‌آید تا درباره مسائل سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی با مسئولان کشورمان بحث و تبادل نظر کند.

به همین منظور با ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران درباره اهمیت این سفر و آینده روابط میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان گفت‌وگو کردیم.

حضور آقای نیچروان بارزانی در تهران به عنوان اولین سفر یک مقام بلندپایه اقلیم کردستان در دوران پسارفراندومی محسوب می‌شود. این سفر چه تاثیری در روابط میان ایران و اقلیم کردستان خواهد داشت؟

بعد از انجام همه پرسی، روابط میان ایران و اقلیم کردستان تا حدودی سرد شد، ولی اصرار حکومت اقلیم و آمادگی جمهوری اسلامی ایران بر استمرار و گسترش روابط باعث شد هیاتی به ریاست نیچروان بارزانی نخست‌وزیر و قباد طالبانی، معاون نخست‌وزیر اقلیم کردستان عازم ایران شوند تا درباره مسائل مهم سیاسی و امنیتی و روابط فی‌مابین با مقامات جمهوری اسلامی ایران بحث و گفت‌وگو کنند.

نوع تعاملات میان ایران و اقلیم کردستان در چه حوزه‌هایی خواهد بود؟

همیشه در طول تاریخ، جمهوری اسلامی ایران نسبت به کردستان عراق موضع و موضعگیری مثبتی داشته است. در شرایط کنونی به دلیل مسائل و جغرافیای مشترکی که میان ایران و اقلیم کردستان وجود دارد جمهوری اسلامی ایران همواره همکاری خوبی با اقلیم در چارچوب قانون اساسی عراق داشته است. به همین دلیل، حکومت اقلیم کردستان به رابطه و همکاری با جمهوری اسلامی ایران نیاز دارد و برای این نوع روابط اهمیت زیادی قائل است؛ بنابراین اقلیم همیشه در پی ارتقای روابط با ایران است.

قرار است آقای نیچروان بارزانی درباره چه موضوعاتی با مقامات ایرانی گفت‌وگو کند؟

اهمیت روابط میان ایران و اقلیم کردستان شامل حوزه‌های مختلفی اعم از سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی خواهد بود. در طول تاریخ در زمینه‌های مختلف همکاری لازم میان ایران و اقلیم کردستان بوده و این روابط حتی از دوران حکومت بعثی سابق بود و در زمان فعلی هم این همکاری براساس تقویت روابط و حل مشکلات بین اقلیم کردستان و بغداد وجود دارد.

در شرایط فعلی، نقل و انتقال کالا از سوی ایران به اقلیم کردستان چه وضعیتی دارد؟

در شرایط اولیه بعد از همه پرسی، این نقل و انتقال با مشکل مواجه شد، اما اکنون در حال برگشت به شرایط طبیعی سابق است. الان مرزهای تمرچین و پرویزخان هم باز است.

آینده روابط میان ایران و اقلیم کردستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

من همیشه به روابط فی مابین خوشبین بودم و آن را ضروری می‌دانم و تصور می‌کنم بعد از سفر آقای نیچروان بارزانی به ایران این روابط گسترش بیشتری یابد. بعد از سقوط داعش، یکی از موضوعات مهمی که می‌تواند زمینه مناسبی برای گفت‌وگوی طرفین باشد، بحث امنیت مرزی و امنیت کشور عراق است. همچنین مسائل اقتصادی نیز یکی از موضوعاتی است که میان ایران و اقلیم کردستان درباره آن بحث خواهد شد.

با توجه به روابط خوب و مناسبی که میان ایران و اقلیم کردستان برقرار است به‌نظر می‌رسد برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه چندان تمایلی برای بسط روابط فی مابین ندارند. در این زمینه چه نظری دارید؟

اختلافات میان ایران و برخی کشورهای منطقه، بحث جداگانه‌ای است، اما نوع روابط میان ایران و اقلیم کردستان، فوق همه این موضوعات است و باید در این زمینه همواره روابط مشترک و منافعی که درپی خواهد داشت مورد توجه مقامات ایران و اقلیم کردستان قرار گیرد.

فتاح غلامی - سیاسی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر