jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۱۴۵۶۴   ۳۰ دی ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

خونریزی به واسطه رابطه جنسی در خانم‌ها می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد که البته علت‌های مختلفی دارد؛ در حالی که هر نوع خونریزی پس از مقاربت را باید جدی گرفت و دنبال علت آن بود. اگر این مشکل نادیده گرفته و کم اهمیت تلقی شود ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را همراه داشته باشد.

مهمترین دلایل این نوع خونریزی عبارتند از:

دیسپلازی گردن رحم: در سرطان دهانه رحم ابتدا سلولها متحمل تغییراتی میشوند که به آن ضایعه قبل از سرطان یا دیسپلازی گفته میشود. داشتن شرکای جنسی متعدد، شروع رابطه جنسی قبل از 18 سالگی، حاملگی قبل از 16 سالگی و داشتن سابقه یک بیماری آمیزشی (که سردسته آنها زگیل تناسلی است) از جمله عواملی هستند که خطر ابتلا به دیسپلازی گردن رحم را افزایش میدهند. بد نیست بدانید درمان دیسپلازی گردن رحم با کرایو یا برداشتن قسمتی از گردن رحم است.

عفونت با کلامیدیا: این باکتری توسط رابطه جنسی منتقل میشود و جزو بیماریهای آمیزشی به حساب میآید و درمان آنتیبیوتیکی موثر نیز دارد. عفونتهای لگنی با کلامیدیا اگر درمان نشوند میتوانند منجر به نازایی شوند.

سوزاک: این بیماری باکتریایی نیز توسط رابطه جنسی منتقل و جزو بیماری های آمیزشی محسوب میشود و درمان آنتیبیوتیکی موثر دارد. عفونتهای لگنی با سوزاک نیز اگر درمان نشوند، میتوانند منجر به نازایی شوند. برخلاف مردان، علائم سوزاک در خانمها زیاد و شدید نیستند و به این دلیل برای تشخیص آن مهارت و تجربه زیاد پزشک لازم است.

واژینیت یا سرویسیت: عفونت و التهاب واژن را واژینیت و عفونت و التهاب دهانه رحم را سرویسیت میگویند و درمان هر دو بستگی به علت دارد.

پولیپ دهانه رحم: پولیپ یک توده شبیه انگشت قرمز یا ارغوانی رنگ است که از کانال گردن رحم بیرون میزند. این پولیپها خیلی شکننده بوده و با مختصر تماس خونریزی میکنند، اما خبر خوب این که آنها را میتوان براحتی با جراحی برداشت.

تریکومونا: این انگل توسط رابطه جنسی منتقل میشود و اگر خانمی مبتلا به تریکومونا باشد موقع زایمان میتواند آن را به نوزاد خود منتقل کند. انتقال از طریق شیر دستشویی آلوده، استخر، حوله مشترک و... نادر است.

عفونتهای قارچی واژن: در واژن برخی باکتریها و قارچها به صورت طبیعی زندگی میکنند. حالا اگر این قارچها شروع به رشد بیش از حد کنند، عفونت قارچی اتفاق میافتند. علامت عفونت قارچی واژن ترشح بدون بو و پنیری شکل همراه با سوزش و خارش است.

پولیپ رحم: پوشش داخلی رحم، آندومتر نام دارد. اگر آندومتر بیش از حد رشد کند به صورت پولیپ درآمده و داخل حفره رحم برجسته میشود. این خانمها معمولا دارای خونریزی بین پریودها هستند.

تشخیص علت خونریزی پس از رابطه جنسی بر اساس بررسیها و آزمایشات پزشکی انجام میشود، بنابراین هرگاه خونریزی به دنبال رابطه جنسی داشتید حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید و از هرگونه خوددرمانی بپرهیزید چون میتواند عوارض جبرانناپذیری را به همراه داشته باشد.

دکتر محمدرضا صفرینژاد

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر