jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۱۳۰۷۹   ۲۵ دی ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد یک سال هورمون درمانی، خطر علائم افسردگی را میان زنان در اوایل سن یائسگی کاهش می‌دهد.

سوزان گیردلر، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کارولینای شمالی، در این باره میگوید: 32 درصد زنانی که به طور تصادفی به گروه درمانی دارونما اختصاص داده شده بودند، علائم افسردگی را به شکل قابل توجهی تجربه کردند، اما در مورد زنان اختصاص یافته در گروه هورمون درمانی، این ریسک به نصف کاهش یافت و تا 17 درصد رسید.

یافتهها نشان میدهد در زنان دارای سابقه قبلی افسردگی حاد، هورمون درمانی خطر علائم افسردگی را کاهش نمیدهد. زنانی که به صورت عادی وارد دوره یائسگی میشوند دو تا چهار برابر بیشتر در معرض ریسک ابتلا به علائم افسردگی قرار دارند.

هر سه ماه یکبار، گروه زنان دریافتکننده چسب استروژن به مدت 12 روز هورمون پروژسترون هم دریافت میکردند تا احتمال افزایش خطر سرطان آندومتر ناشی از استروژن درمانی در آنها تعدیل شود. روند هورمون درمانی تا یک سال ادامه داشت.

یافتهها نشان داد در گروه درمانی دریافتکننده استروژن، کاهش علائم افسردگی مشاهده شد. با این حال محققان تاکید دارند زنان در سن یائسگی درخواست تجویز هورمون درمانی را از پزشک خود نداشته باشند./ مهر

بازیهای رایانهای، تبلت و تلویزیون از علل چاقی کودکان امروز

ساعات طولانی تماشای تلویزیون، بازیهای رایانهای، استفاده از تبلت و رایانه موجب میشود میزان تحرک کودکان و نوجوانان به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

مریم اسدی، کارشناس تغذیه مرکز بهداشت صومعهسرا در آغاز هفته بسیج ملی تغذیه سالم از 15 لغایت 30 دی ماه گفت: شعار امسال بسیج ملی تغذیه سالم چاقی یا سلامت، انتخاب با شماست. هدف از بسیج ملی تغذیه سالم در کشور، فرهنگسازی برای ترویج تغذیه سالم و توجه دادن مردم به این نکته است که باید برای حفظ سلامت خود، نکات تغذیهای خود را رعایت کنند.

به گفته این کارشناس، چاقی در سنین کودکی میتواند منجر به چاقی در بزرگسالی شود، وی گفت: 40 تا 90 درصد کودکان چاق در بزرگسالی از چاقی رنج خواهند برد. با پیشگیری از چاقی در سنین کودکی و نوجوانی میتوان از چاقی بزرگسالی و پیامدهای ناشی از آن جلوگیری کرد.

عدم تعادل انرژی بین کالری دریافتی و کالری مصرف شده، تغییر الگوی غذایی و بیتحرکی، مصرف انواع تنقلات چرب، شور و شیرین، فستفودها، نوشابههای گازدار، مواد قندی و شیرین و مصرف کممیوه و سبزی خطر اضافه وزن و چاقی را بیشتر میکند. دیابت، بیماریهای قلبی ـ عروقی، سکته، اختلال عضلات اسکلتی و کبد چرب و انواع سرطان ازجمله این پیامدهاست./ ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر