رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران

رانندگان، سارق مسافرنما را شناسایی کنند

بفرمائید بیسکویت، خوردن بیسکویت همان و سرقت خودرو نیز همان، این حکایت واقعی است که سارق خودرو برای رسیدن به هدف خود از بیسکویت های آغشته به مواد خواب آور استفاده می کرد و از این طریق خودرو و وسائل داخل خودرو و همچنین تمام مدارک و پول راننده بخت برگشته را با خود می برد.
کد خبر: ۱۱۱۱۸۲۵
سرقت خودرو با ترفندهای جدید / دنده ام شکسته!

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، همواره سرقت خودرو یک شکل و روش ثابت ندارد بلکه سارقان از روش ها و ترفندهای فریبنده بسیاری برای رسیدن به طعمه هایشان استفاده می کنند به گونه ای که هرگز تصور نمی کنید اکنون طعمه ای در دست سارقی هستید.

به عنوان مثال سارقی در پوشش مسافر سوار بر خودروی شما می شود حتی اگر شما راننده تاکسی نباشید با پیشنهاد مبالغ زیاد از شما می خواهد تا وی را به فلان محدوده برسانید، شما هم قبول می کنید، سارق در خودرو می نشیند و با شما صمیمی می شود، شروع به صحبت از مشکلات اقتصادی و وضعیت تحصیل فرزندان و هزاران صحبت دیگر کرده به گونه ای که متوجه نمی شوید در چه دامی افتاده اید، سارق برای اینکه تا مقصد خسته نشوید بیسکویتی به شما تعارف می کند و شما بی خبر از آنکه آلوده به مواد خواب آور است، با خیال راحت بیسکویت را میل می کنید و به خواب می روید و وقتی از خواب بیدار می شوید خود را در بیمارستان یا با جیب های خالی می یابید.

این حکایت فردی است که به پلیس مراجعه کرده و از سارق شکایت کرده است اما گویا افراد بسیاری در چنین دامی افتاده اند.

در نهایت متهم به دام پلیس افتاد و در بازجویی ها اعتراف کرد که با پیشنهاد مبلغ بالا، خودروها را کرایه و در طول مسیر، بیسکویت آغشته به موادخواب آور را به راننده تعارف می کرد که پس ازخوابیدن راننده، خودرو و وجه نقد را به سرقت می برد.

دنده ام شکسته!

و اما شگرد سارق دیگری، این سارق جلوی خودروها را می گرفت و می گفت دنده اش شکسته و از راننده می خواست تا وی را به بیمارستانی برساند، وقتی سوار خودرو می شد پس از طی مسافتی از راننده می خواست تا جلوی درب داروخانه ای توقف کرده و فلان دارو را برایش بخرد، راننده ساده لوح نیز از خودرو پیاده شده و به داروخانه می رود اما وقتی بر می گردد می بیند از خودرواش خبری نیست.

سرقت خودرو فقط برای دو ساعت

در شگرد دیگری سارق مسافرنما با پیشنهاد دادن کرایه مناسب از رانندگان می خواست تا او را به مقصدی برسانند، پپس از رسیدن به مقصد ناگهان با تهدید چاقو از راننده می خواست تا از خودرو پیاده شده مدارک، پول نقد و گوشی تلفن همراه خود را تسلیم کند در غیر این صورت با چاقو به پذیرایی طعمه هایش می رفت که البته در بین مالباختگان ضربات چاقو در دست و کتف ها دیده می شود.

این سارق مسافرنما زمانی که قصد متواری شدن از محل سرقت را داشت ، عنوان می کرد که دو ساعت دیگر با تلفن همراه خودم که آن را نیز سرقت کرده بود تماس گرفته تا بگوید که خودرو در چه نقطه ای از شهر رها شده است.

سارق پس از گذشت نزدیک به 2 ساعت ، با شماره تلفن همراهم مال باخته تماس گرفته و نشانی محل رها کردن خودرو را اعلام می کرد اما زمانی که راننده به محل خودرو مراجعه کرده ، متوجه می شد که تمام وسائل قابل سرقت داخل خودرو از قبیل سیستم پخش خودرو و باندها همگی به سرقت رفته است.

در نهایت این سارق سابقه دار جوان که متهم به خرید و فروش مواد مخدر و سرقت لوازم داخل خودرو بود دستگیر شد و به زورگیری خودرو و تهدید شاکی با چاقو اعتراف و در ادامه به دهها فقره زورگیری از رانندگان مسافرکش در مناطق مختلف اعتراف کرد.

سرقت تنها از پراید های مدل پایین

سارق دیگری طعمه های خود را تنها از میان پراید های مدل پایین انتخاب می کرد و با استفاده از سوئیچ خودرو خودش درب آن‌ها را باز و اقدام به سرقت می‌کرد. انگیزه این سارق اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان ازجمله ماده مخدر شیشه و همچنین بیکاری بوده است. این در حالی است که پلیس همواره تاکید کرده است مالکان خودروهای پراید مدل ‌پایین برای تجهیز خودروهای خود به قفل‌های مناسب از قبیل قفل‌های پدال، فرمان و تجهیزات ایمنی اقدام کنند.

پرسنل نمایندگی خودرو هستم

برخی سارقان نیز خود را با عناوین مختلف معرفی کرده و در پوشش این عناوین اقدام به سرقت می کنند به عنوان مثال در یک پرونده ای، فرد مالباخته اظهار داشته که برای تحویل دادن خودرو به نمایندگی مراجعه کرده بودم که در آنجا فردی با معرفی خود به عنوان پرسنل نمایندگی خودرو، اقدام به تحویل گرفتن خودرو کرد اما به محض آن که سوار ماشین شد با سرعت بسیار زیادی از محل دور شد و در آن لحظه بود که متوجه سرقت خودرو شدم.

این در حالی است که این فرد زمانی‌ برای سرویس خودرو به نمایندگی مراجعه کرده بود که هنوز ساعت کار نمایندگی آغاز نشده بود، در همین لحظه مردی میانسال حدود 45 ساله که لباس ‌های فرم ویژه نمایندگی خودرو برتن داشته و برگه‌های تحویل خودرو را به همراه داشت با نزدیک شدن به من مدعی شد که مسئول تحویل گرفتن خودرو است و با گرفتن مشخصات خودرو، اقدام به پر کردن برگه‌های تحویل خودرو کردم و پس از تحویل دادن برگه از من خواست تا خودرو را به او تحویل دهم تا نسبت به انتقال خودرو به داخل نمایندگی اقدام کند و سوئیچ خودرو را به او تحویل دادم که ناگهان این فرد با سرعت زیادی شروع به حرکت کرد و من بلافاصله به برگه تحویل خودرو نگاه کردم و پس از کمی دقت، متوجه شدم که این برگه جعلی است.

وی اظهار داشت: زمانی که ساعت کار نمایندگی خودرو آغاز شد و من برای پیگیری موضوع به آن مراجعه کردم متوجه شدم که این فرد ( سارق ) اقدام به سرقت خودرو کرده است.

پلیس در بررسی این پرونده متوجه شد که سارق در مقابل نمایندگی ‌های شرکت‌ های خودروسازی و بیشتر در ساعت ‌های غیراداری، به ویژه در ساعت‌های اولیه روز، اقدام به سرقت کرده است.

در نهایت پلیس متوجه شد این سارق در تمامی موارد، با استفاده از مدارک هویتی داخل خودرو که مالک اصلی خودرو آن ها را در زمان تحویل دادن به نمایندگی خودرو به همراه داشته، اقدام به معرفی خود به عنوان مالک خودرو کرده است و خریداران خودرو نیز با توجه به همراه بودن مدارک هویتی خودرو از قبیل برگ سبز بیمه ‌نامه و کارت خودرو به هیچ عنوان به هویت این سارق مشکوک نمی شدند و نسبت به خرید خودرو و پرداخت وجه نقد به سارق مبادرت می ‌کردند.

دری که بسته نشد

در برخی مواقع سرقت از خودرو با سلاح گرم یا سرد انجام می شود. به عنوان مثال فردی که خودرویش از این طریق به سرقت رفته است، می گوید: سال گذشته خودرو ام به سرقت رفت و زمانی که اوراق شد به دستم رسید. سارقان از یک لحظه غفلت من استفاده کرده و به راحتی خودروام را به سرقت بردند.

وی ادامه می دهد: زمانی که ریموت پارکینگ را زدم تا خودرو وارد پارکینگ شود، مجدد ریموت را نزدم تا درب پارکینگ بسته شود چرا که می خواستم لوازمی را که خرید کرده بودم از خودرو خارج کنم و بعد ریموت را بزنم در فاصله ای که قصد خارج کردن لوازم از داخل خودرو را داشتم دو مرد قوی هیکل که چاقوی بزرگی در دست داشتند به سرعت وارد پارکینگ شده و مرا تهدید کردند که سوئیچ خودرو را به آن ها بدهم، من هم از ترس جانم ، سوئیچ را به آن ها دادم و سارقان به سرعت از پارکنیگ خارج شدند.

نزاع به هنگام خرید خودرو

از دیگر شگردهای سارقان خودرو ، سرقت به شیوه سوار شدن زنان سارق و جلب اعتماد راننده ، سرقت به شیوه کلاهبرداری و معامله خودرو یا با یک نزاع ساختگی انجام می شود که البته در برخی از این سرقت، سارقان به صورت تیمی اقدام می کنند.

دسترسی سارقان به اموال را با ایمن سازی محیط دشوار کنید

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا به شهروندان توصیه کرد با ایمن سازی محیط، دسترسی سارقان را به اموال دشوار کنند یا با نظارت دقیق بر روش های دسترسی به اموال و کنترل آن، رفع منافذ و نقاط ضعف، مسیر ارتکاب سرقت را پر مخاطره کرده و در نتیجه معادلات سارق را برهم زده و او را از ارتکاب جرم منصرف کنند.

سرهنگ رضا موذن افزود: تکنیک دیگر پیشگیری از سرقت، افزایش خطر ارتکاب سرقت با کاهش گمنامی و ناشناختگی افراد در ساختمان یا محل است که از این طریق ورود افراد ناشناس و سارقان احتمالی، بهتر آشکار شود که البته استفاده از نگهبان یا مامور مراقب بویژه در منطقه های محله محور تاثیر بیشتری دارد.

وی آخرین تکنیک پیشگیری از سرقت را کاهش منافع ناشی از ارتکاب این جرم دانست و گفت: با ردیابی اموال مسروقه به جهت شناسایی سریع صاحبان آن و نیز کنترل خرید و فروش اموال دست دوم، رسیدن به این هدف را ممکن می کند.

سرهنگ موذن اضافه کرد: اکثر سارقان بالقوه کاملا عقلانی اقدام کرده و برای رسیدن به هدف خود (سرقت) با موازنه سود و زیان، بررسی موقعیت ها و فرصت ها، از روش ها و شیوه های آسان و کم خطر استفاده می کنند.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا افزود: در این راستا افراد می توانند برای تغییر موقعیت های خاص که ارتکاب جرم در آن زیاد است با دشوار و پرخطر کردن و یا جاذبه زدایی، سارقان بالقوه را از ارتکاب سرقت منصرف کنند و آنان را مجبور به پذیرش این واقعیت کرده که منافع عدم ارتکاب جرم سرقت در وضعیت جدید، از ارتکاب آن بیشتر است.

وی به سه عامل ضروری برای ارتکاب سرقت اشاره کرد و گفت: فرد دارای انگیزه (سارق بالقوه) که زمینه ارتکاب سرقت را داشته باشد و سپس بزه دیده بالقوه با بی مبالاتی، تحریک و در نهایت محیط پیرامونی زمینه و شرایط را برای ارتکاب و یا عدم انجام این جرم را برای مجرم فراهم می کند.

سرهنگ موذن تصریح کرد: در راستای کاهش اقدام به سرقت و ایجاد فرصت های موجود و نیز نامساعد کردن مقدمات ارتکاب جرم باید اقدامات پیشگیرانه حول سه محور مجرم، بزه دیده بالقوه و محیط پیرامونی انجام شود.

این مقام انتظامی با بیان اینکه برای پیشگیری وضعی از جرم سرقت باید به دنبال کاهش فرصت های جرم بود، گفت: دشوار کردن زمینه های ارتکاب سرقت، مبارزه قاطعانه با سرقت و افزایش دستگیری مجرمان،کاهش منافع حاصل از جرم و جاذبه زدایی ارتکاب سرقت بوده تا از این طریق در تصمیم گیری سارقان بالقوه سهیم باشیم.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی در رابطه با سرقت هایی که متاسفانه کودکان در داخل خودرو هستند، گفت: شهروندان هنگام ترک خودرو، فرزندان خود را در خودرو تنها نگذارند و از بسته بودن درب و شیشه ها مطمئن شوند همچنین هنگام ترک اتومبیل مطمئن شوید در خودرو و درب و شیشه ها بسته است.

وی تاکید کرد: چنانچه برای خرید از خودرو خارج می شوید، فرزند خردسال و نوجوان خود را داخل خودرو تنها نگذارید چرا که دیده شده برخی سارقان در زمان سرقت خودرو متوجه کودکی که درصندلی های عقب خوابیده، نشده اند و خودرو با این شرایط به سرقت رفته است.

وی توصیه کرد شهروندان خودروهای خود را درحین مسافرت در پارکینک های مطمئن وعمومی پارک کنند واگر خودرو به دلیل نقض فنی نیاز به کمک داشت، مراقب باشند که برخی افراد سودجو در داخل خودرو و پشت فرمان قرار نگیرند.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا افزود: شهروندان باید تمام وسائل مسافرت را داخل خودرو یا صندوق عقب جاسازی کرده و از باربند خودرو در اولویت دوم استفاده کنند.

سرهنگ موذن اضافه کرد: سرنشینان خودرو از به نمایش گذاشتن اشیای قیمتی، کیف، وجه نقد، ساعت های گران قیمت، عینک، طلا و زیورآلات در داخل خودرو، خودداری کنند.

وی توصیه کرد حتما خودروها مجهز به قفل فرمان و سایر وسائلی امنیتی باشد که سرعت سرقت را به تاخیر می اندازد.

عواملی که سرقت خودرو را افزایش می دهد

پلیس آگاهی نیروی انتظامی همواره تاکید می کند که عدم رعایت برخی از اصول، احتمال سرقت از خودرو را افزایش می دهد.

فقدان لوازم ایمنی در خودرو، سوار کردن مسافربا بی دقتی و یا ترک کردن خودرویی که مسافر در آن نشسته است، سهل انگاری هایی از جمله باز گذاشتن در و یا شیشه خودرو، قرار دادن وسائل روی صندلی ها و یا نصب لوازم گرانقیمت در خودرو که باعث جلب توجه و تحریک سارقان می شود، عدم رعایت اصول امنیتی با رها کردن خودرو در مکان های ناامن از جمله دیگر عواملی است که احتمال سرقت خودرو را افزایش می دهد.

راه های پیشگیری از سرقت خودرو

پلیس آگاهی در توصیه به شهروندان راهکارهایی را برای پیشگیری از سرقت خودرو ارایه می کند:تجهیز خودرو به لوازم ایمنی، افراد ناشناس برای نصب دزدگیر و ساخت کلید یدکی مناسب نیستند، تزئینات اضافی و نصب الحاقات گرانبها تنها باعث جلب توجه و به خطر افتادن خودرو می شود، خودرو خود را در اماکن ایمن پارک کنید، برای تعمیر خودرو آن را پیش تعمیرگاه مطمئن ببرید، هرگز سوئیچ خود را در اختیار افراد نا مطمئن نگذارید، به جای قرار دادن اثاثیه خود روی باربند، آن ها را در صندوق عقب خودروی خود قرار دهید، برای سوار کردن مسافر دقت کنید.

همچنین پلیس آگاهی توصیه می کند، مراقب باشید تا فریب شگردهایی که سارقان به کار می گیرند نخورید، از جمله این شگردها می توان به خوابیدن جلوی خودرو ، یا تظاهر به بیماری و حتی پرتاب تخم مرغ به شیشه راننده اشاره کرد. استفاده از برف پاک کن دید راننده را ازبین می برد و او را ناچار به پیاده شدن می کند.

وقتی با نزاع های خیابانی روبرومی شوید سعی کنید از خودرو پیاده نشوید. اگر مجبور شدید پیش از آن پنجره ها را بالا بکشید و سوئیچ رابردارید.

پلیس آگاهی به شهروندان توصیه می کند در صورتی که خودروی آن ها به سرقت رفت، سریعا پلیس ١١٠ را در جریان بگذارند، محل و زمان سرقت را اعلام کنند و فهرست اموال و کپی اسناد مسروقه را به پلیس بدهند.

همواره باید توجه داشته باشید که سارقان خودرو در کمین خودروهایی می نشینند که صاحبان آن کمترین دقت و ایمنی را در نگهداری از خودروی خود در پیش گرفته و سارقان نیز از این غفلت، هر چند کوتاه، استفاده کرده و نیت خود را عملی می کنند.

همچنین سارقان بیشتر به سمت طعمه هایی می روند که صاحبان آن ها در کمال خونسردی و بی خیالی بدون رعایت نکات ایمنی، خودروهای خود را در مکانی پارک می کنند و سارقان از این فرصت طلایی استفاده کرده و با شگردهای خاص خود لوازم داخل خودرو و در مواقعی خود خودرو را سرقت می کنند.

در سرقت های حرفه ای خودرو، سارقان ضمن باز کردن در قفل، تمام سیستم های ایمنی را نیز قطع می کنند. سرقت از خودروها با شگردهای خاصی انجام می شود اما نکته قابل تامل در این نوع سرقت، غفلت مالباختگان و تیزبینی و سرعت عمل سارقان است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها