jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۰۸۴۵۴ ۱۱ دی ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: 20 طرح پمپاژ آب که از دولت اصلاحات تا قبل از دولت تدبیر و امید تعطیل بود، مجدد فعال و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش تسنیم جعفر گوهرگانی اظهار داشت: در سال‌های اخیر 20 طرح راکد و تعطیل پمپاژ آب با اعتباری افزون بر 100 میلیارد تومان مجدد راه اندازی و 5 هزار هکتار از زمین‌های استان را تحت پوشش قرار داد.

وی از اجرای 9 هزار هکتار آبیاری تحت فشار با اعتباری افزون بر 130 میلیارد تومان در مناطق مختلف استان خبر داد و افزود: آبرسانی به 50 هزار هکتار از اراضی این استان در دستور کار است.

گوهرگانی با بیان اینکه طی یک برنامه 10 ساله طرح توسعه باغ‌ها دیم در 100 هزار هکتار از اراضی شیب‌دار استان اجرا می‌شود، عنوان کرد: کهگیلویه و بویراحمد با توجه به وضعیت بارندگی و تپوگرافی اراضی شرایط مناسبی برای توسعه باغ‌ها دیم در اراضی شیب‌دار دارد.

وی از احداث 1400 هکتار باغ دیم در اراضی شیب‌دار استان از ابتدای سال 96 تاکنون خبر داد و گفت: امیدوارم در این زمینه یک بسیج همگانی با هدف ایجاد اشتغال، رونق تولید، تلطیف هوا، تقویت سفره‌های آب زیرزمینی، جلوگیری از آتش سوزی، فرسایش خاک و روان آب و پایداری تولید در روستاها و مهاجرت معکوس انجام گیرد.

گوهرگانی با تاکید بر اینکه توصیه مسئولان جهاد کشاورزی به مردم استان توسعه باغ‌ها دیم بویژه انگور، بادام و گل محمدی است، عنوان کرد: 150 هکتار باغ انگور دیم در شهرستان بویراحمد وجود دارد که از هر هکتار 10 تن انگور برداشت می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: حاشیه جاده‌های این استان تا 200 متر از حریم شامل « یاسوج-کهگیلویه»، «باشت-چرام»، «یاسوج-سی‌سخت»، «یاسوج-شیراز»، «پاتاوه-دهدشت» و مناطقی همچون طسوج چرام، ده بزرگ و لار شهرستان باشت و تمام مناطق مرتعی شهرستان‌های بویراحمد و دنا ظرفیت مناسبی برای احداث باغ‌ها دیم دارند.

گوهرگانی تاکید کرد: شرایط این استان برای توسعه باغ‌ها دیم در اراضی شیب‌دار به مراتب بهتر از استان‌های فارس و حتی کردستان بوده و تنها نیازمند فرهنگ سازی در این زمینه با هدف استقبال مردم هستیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر