یادداشت

پرونده الکترونیک نوشداروی نظام سلامت

با توجه به آمارهای وزارت بهداشت، برآورد می‌شود بین پنج تا هفت میلیون نفر در ایران از دو دفترچه بیمه استفاده می‌کنند. این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که معضل بدهی‌های انباشته بیمه‌ها، چندسالی است که گریبانگیر نظام سلامت شده و استفاده همزمان برخی مردم از دو دفترچه، می‌تواند تا حدودی به بیشتر شدن این بدهی‌ها دامن بزند. این درحالی است که براساس قانون، هیچ شخصی مجاز نیست بیشتر از یک دفترچه بیمه داشته باشد.
کد خبر: ۱۱۰۸۲۳۰

بنابراین لازم است در راستای اجرای قانون و برای حل گوشه‌ای از مشکلات مالی نظام سلامت، افرادی که دارای دو دفترچه بیمه هستند، شناسایی شوند. راهکار شناسایی این افراد هم چیزی نیست جز تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای تمام ایرانیان. این موضوع نیز از ابتدای دولت یازدهم در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته و تاکنون بخش عمده‌ای از مراحل اجرای این طرح طی شده است و کسانی که دارای این پرونده‌ها هستند، براحتی می‌توانند از خدمات بیمارستان‌های تامین اجتماعی استفاده کنند. همچنین زیرساخت‌های این کار نیز در دانشگاه‌های علوم پزشکی درحال تکمیل است و طبق قانون برنامه ششم توسعه، این طرح باید در سال 97 به طور کامل اجرایی شود.

اجرای کامل طرح تشکیل پرونده الکترونیک سلامت هم می‌تواند جلوی سوءاستفاده برخی از منابع مالی نظام سلامت را بگیرد و هم هزینه‌های تحمیلی بر این سیستم را کاهش دهد؛ چراکه تشکیل این پرونده‌ها زمینه اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع را فراهم ‌کند و همچنین سبب پیشگیری از بروز برخی بیماری‌ها در شهروندان ایرانی می‌‌شود. بنابراین تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای ایرانیان منافع متعددی هم برای مردم و هم برای نظام سلامت در پی دارد.
از این‌رو، اجرای این طرح برای وزارت بهداشت در اولویت قرار دارد، اما برای تسریع در روند اجرای آن لازم است سازمان تامین اجتماعی و دیگر نهادهای بیمه‌گر همکاری بیشتری با این وزارتخانه داشته باشند.

دکتر احمد همتی

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

 

برای مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی با موبایل کلیک کنید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها